Parfüm İçeriğindeki Gizli Kimyasallar

Doğal olarak pazarlanan sabunlardan, kolonyalara kadar birçok ev ürününün son bileşenlerinden birinin “parfüm” kelimesi olduğunu hiç fark ettiniz mi? Genellikle tek bir kelime olarak yazdıkları masumane gözüken “parfüm” kelimesi aldatıcı olabilir çünkü tek bir kelimeyle yazılan “parfüm” basitçe bir kokudan değil yüzlerce kimyasal bileşenden oluşabilir . Bildiğimiz şu ki bu bileşenlerden bazıları: petrokimyasallar, östrojenik kimyasallar, hormon bozucu maddeler ve şüpheli kanserojenler gibi istenmeyen maddelerdir. Kokulara karşı pek çok reaksiyon görülebilir:astım atakları, baş ağrıları ve deri döküntüleri…

Koku(parfüm), şirketlerin özel karışımları hakkında bilgi saklamasına izin veren bir ticari sırdır.Bu nedenle kamuya açıklamak zorunda değildirler. Bir yandan, bu mantıklıdır özel bir ürününüz var ve onu siz yarattınız, pazarlamak ve ondan yararlanmak istiyorsunuz. Bu adil ancak bu boşluk, genellikle zararlı veya test edilmemiş tüm kimyasalları maskelemek için kullanılır. Bir şirketin bir sebepten ötürü ifşa etmek istemediği bir şey varsa basitçe (ve yasal olarak) ‘koku’ adı altında toplayabilirler.

Endüstri destekli bir ticaret grubu olan ,Uluslararası Koku Araştırma Birliği (IFRA) şeffaflık için tüketici taleplerine yanıt olarak bir şeffaflık listesi yayımladı.Bu, parfüm içeriğinde kullanılan yaklaşık 3.000 kimyasal maddenin bir listesi. Bu bize kokuda nelerin olabileceğine dair bir fikir verir ancak kullandığınız üründe hangilerinin bulunduğu bir muammadır.Meme kanseri fonu tarafından 2010 yılında yürütülen bir projede 17 farklı parfüm test ettiler ve etiketlerde yer almayan toplam 38 kimyasal madde buldular ve her üründe ortalama 14 listelenmemiş kimyasal madde bulundu.

Hormonlarınızı Etkileyebilecek 5 Parfüm Malzemesi:

1. BHT

Raf ömrünü uzatmak için ürünleri korumak için BHT ve diğer butillenmiş bileşikler (BHA başka bir ortaktır) kullanılır. BHT’nin östrojeni taklit ettiğini gösteren kanıtlar vardır, bu da vücudunuzdaki bağlanma bölgeleri için östrojenle rekabet edebilir, potansiyel olarak hormon dengesini bozar. Bu hem erkekler hem de kadınlar için bir problemdir.Bazı durumlarda BHT, tümörlerin büyümesini de teşvik edebilir.

BHT vücutta zaman içinde birikebilir, bu nedenle minik bir miktar içeren bir ürün bile uzun vadede zarar verebilir. Ve sadece parfümlerde kullanılmaz, makyajda BHT, cilt bakımı, bebek bezi kremi, hatta yiyeceklerde bulacaksınız! Cips, fırınlanmış ürünler, tereyağı, et ve bitkisel yağlar gibi yağlı gıda ürünlerin  raf ömrünü uzatmak için genellikle BHT eklenmiştir. Bu, maddeden kaçınmak zor ama vücudunuzda östrojenik bileşiklerin birikmesini istemiyorsanız buna değecektir.

Güvenli Kozmetik için Kampanya’nın test edildiği parfümlerin 6’sı BHT içeriyordu.

2. OKSİBENZON

Oksibenzon kimyasal bir güneş koruyucudur, yani UVA ve UVB ışınlarını emer (ışınları engelleyen çinko oksit gibi fiziksel güneş koruyucuları ile tezat oluşturur). Oksibenzon ile ilgili problem, ışığa çarptığında ortaya çıkan kimyasal reaksiyonun aslında zararlı bileşikler üretmesidir. Bu kesinlikle güneş koruma ürünlerinizdeki bir içerikte istediğimiz bir şey değildir.

Oksibenzon ile ilgili bir başka konu, hormon dengesizliğine potansiyel olarak katkıda bulunan BHT’ye benzer şekilde östrojeni taklit ettiğine dair kanıtlar vardır. Hormonal dengesizlik, infertiliteye(kısırlık) ve erkeklerde azalmış sperm sayısına neden olabilir.Kadınların kullandığı birçok kişisel bakım ürünlerinde de oksibenzon bulunur.

İçerik Listesinde Nasıl Geçer? 

TR: Benzofenon (Türkçe’de difenylmetanon, fenil keton, difenil keton, ya da benzoylbenzen olarak da bilinir.) isimlerinde benzofenon olan maddeler, BP #, oksibenzon, sulisobenzon, sulisobenzon sodyum

ENG: Benzophenone, isimlerinde benzophenone olan maddeler, BP#, oxybenzone, sulisobenzone, sulisobenzone sodium

3. FiTALATLAR

Fitalatlar , birkaç farklı üründe kullanılan bir grup kimyasal maddedir : gıda ambalajı, vinil zemin kaplama, deterjan ve eczacılık ürünleri. Plastikleştiriciler olarak da adlandırılan, plastikleri daha esnek hale getirmek için kullanılırlar.

Parfümde kokunun cildinize yapışmasına yardımcı olurlar. Bu tabii ki parfüm sıktığınızda istediğiniz bir şeydir.Fakat fitalatların endokrin sistemini bozduğu, dolayısıyla normal hormon üretimine müdahale ettiği gösterilmiştir. Maryland Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, fitalatlara maruz kalmanın üreme anormalliklerine ve erkeklerde testosteron üretiminin azalmasına ve ayrıca erkek üremesinin azalmasına neden olabileceği bildirilmiştir. Diğer çalışmalar kadınlarda fitalatlar ve erken doğum ile endometriozis arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.Dietil fitalat, parfümlerde nispeten yüksek konsantrasyonlarda kullanılır.

İçerik Listesinde Nasıl Geçer? 

TR: Fitalat, DEP, DBP, DEHP, parfum

ENG: Phthalate, DEP, DBP, DEHP, fragrance

 

4. OKTİNOKSAT

Bir UV emici, okteksat, güneş koruyucu ürünlerinde yaygın olarak bulunur.Bu deri yoluyla hızlı bir şekilde absorbe edilebilir. Oktinoksat hormon dengesini etkileyen, östrojeni taklit edebilen ve tiroid fonksiyonu bozabilen bir maddedir. Saç boyası ürünleri ve şampuan, ruj, oje, cilt kremlerinde de bulunabilir.

İçerik Listesinde Nasıl Geçer? 

TR: Oktinoksat, o metoksisinamat (OMC), Parsol, Parsol MCX, Parsol MOX, Escalol, 2-etilheksil p-metoksisinamat

ENG: Octinoxate,o methoxycinnamate (OMC), parsol, parsol MCX, parsol MOX, escalol, 2-ethylhexyl p-methoxycinnamate

5. MİSK KETON

Uluslararası Hijyen ve Çevre Sağlığı Dergisi, misk ketonun hem insan sağlığı hem de çevre üzerindeki etkilerini özetleyen bir çalışma yayımladı.

Karakteristik olarak biyolojik parçalanamayan, misk keton, yabani hayat ve balıklar için zararlıdır.Misk keton çalışmada ayrıca anne sütünde de bulundu, bu da insanların düzenli olarak maruz kaldığını gösteriyor.Hormon bozucu özelliği de olan misk keton sentetik bir parfüm çeşididir.

İçerik Listesinde Nasıl Geçer? 

TR: Parfüm, misk keton, misk ksilen, galaksolid, tonalide

ING: Fragrance, musk ketone, musk xylene, galaxolide, tonalide

 

Son olarak firmalar bu maddeleri açık bir şekilde yazabileceği gibi parfüm adı altında tüketicilerden gizleyebilirler.İçeriğinde parfüm yazan ürünlerden uzak durmanız sağlığınız için iyi olacaktır.

Write A Comment