Pirinç pek çok insanın severek tükettiği bir gıda sporcuların ise liste başındaki en önemli karbonhidrat kaynağı diyebiliriz. Testosterontr ailesi olarak pirinci sevmemizin en önemli nedeni gluten içermemesi…Bilindiği üzere karbonhidratlar testosteron üretimi açısından çok önem arz ederler.Karbonhidratların uzun süreli olarak çok az miktarlarda alındığı diyetlerde testosteron seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Pirinç güzel bir karbonhidrat kaynağı fakat doğru pişirme tekniği ile pişirildiğinde…”Peki biz bildiğimiz gibi pişirsek ne olur?” Derseniz yüksek oranda arseniğe maruz kalabilirsiniz.Bu da testosteron seviyeleriniz açısından hiç iyi olmaz.

Arsenik Nedir ve Pirince Nasıl Bulaşır?

Arsenik, yeraltı sularında doğal olarak bulunan yarı-metalik bir kimyasaldır . Meyve ve sebzelerin çoğu çok az miktarda arsenik içeriyor olsa da pirinç; büyük, su basmış tarlalarda yetiştirildiği için arseniği daha yüksek seviyelerde emer.

Arsenik’in Sağlık Etkileri Nelerdir?

Arsenik maruziyeti testosteron düzeylerini düşürerek erektil disfonksiyon(sertleşme sorunu) riskini artırmaktadır. Bununla birlikte,yapılan araştırmalarda katılımcıların arsenik maruziyeti arttıkça, testosteron düzeyleri azalmıştır.Ayrıca serbest radikallerin varlığı NO (nitrik oksit) sentezini inhibe edebilir ve kan damarı fonksiyonunu bozabilir.Bu nedenle, araştırmacılar yüksek arsenik maruziyetinden kaynaklanan oksidatif stresin de erektil disfonksiyon riskini artırabileceğini öne sürmektedir.Erkeklerde, arsenik, testis ve cinsel organ ağırlıklarını,sperm sayılarını azaltarak üreme bozukluklarına neden olur.(Çalışma)

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada erkek farelerin, 6 ay boyunca içme sularına 5 ve 50 ppm arsenik karıştırıldı. Sonuçlar arseniğin sperm sayısını ve sperm hareketliliğini azalttığını ve anormal sperm yüzdesini arttırdığını göstermiştir.Ayrıca arsenik, luteinize edici hormon reseptörü ( LHR ), steroidojenik akut düzenleyici protein ( StAR ) ve 17-β-hidroksisteroid dehidrojenaz ( 17β-HSD ) ekspresyonunun azalması ile birlikte serum testosteronunu azaltmıştır. (Çalışma)

Pirinçten Arseniği Çıkarmak için Nasıl Pişirmeliyiz?

Profesör Meharg üç pişirme türünü karşılaştırarak pirinçteki arsenik oranlarını ölçtü.İlk olarak yaygın pilav yapma yöntemini kullanarak yani bir ölçek pirince, iki ölçek su koyarak pirinci haşladı.Bu yöntemin sonunda Meharg arseniğin çoğunun pirinçte kaldığını gördüğünü belirtti.

Meharg, Bir ölçek pirince beş ölçek su konduktan sonra pişirilen pirinçte ise arsenik oranının yarılandığını gördü.

Son olarak bir gece önceden ıslatılan pirinçte ise zehrin %80 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Meharg’a göre en güvenli pilav yapma yöntemi pirinci bir gece önceden ıslatmak, ertesi gün iyice yıkamak ve durulamak ardından bir ölçek pirinci beş ölçek suda pişirmek.

Kaynak:
Meharg AA, Carey M, Jiujin X, Farias JM. Rethinking Rice Preparation for Highly Efficient Removal of Inorganic Arsenic Using Percolating Cooking Water. PLOS ONE. 2015.

Write A Comment