Gizem; herkesin geliştirebileceği, sosyal ilişkiler kurmada kullanılabilecek en güçlü niteliklerden birisidir.

Gizemli olmak, kendiniz hakkında merak uyandırma sanatıdır.

İnsanlığın ilerlemesinin geniş çerçevede arkasında yatan itici güç meraktır. Merak etmek, onun üzerimizde oluşturduğu korku, o korkunun üzerine gidecek cesareti bulmak, cesaretini topladıktan sonra önüne çıkan problemleri çözmek, karşılığında hazza ulaşmak ve bu hazzın tekrar elde edebilmek için merak edebileceğimiz yeni şeylerin arayışı içine girmek, genel hatları ile içerisinde bulunduğumuz döngüdür.

Tüm hatları ile hakkında her şeyini bildiğimiz bir şeyi merak etmemiz mümkün değildir. Bir şeye ilgi duymamız için kendisi ile beraber bilinmezleri getirmesi gerekir.

İnsanların size karşı ilgi duymasını istiyorsanız, kendiniz hakkında merak uyandırmalısınız, gerektiğinde bu bilinmezler onları ürkütmelidir. Onlarla oynadığınız küçük oyunlarla, korkularının üzerine gitmeleri için onları cesaretlendirmelisiniz.

Merak ne kadar büyük olursa, merak edilen konu ne kadar ilgi çekici hale gelmiş ise; alınacak hazzın büyüklüğünün hayali insanlara hiç beklenmedik davranışları yaptırabilir.

Gizemli olmak hakkında verilen tavsiyelerin birçoğu sığdır ve uygulanabilir olmaktan uzaktır. Bunun sebebi gizemli olmanın taktikler ile elde edilebilecek bir şey olmamasıdır.

İnsanların aklında kalan imajınız, görünüşünüz ile alakalı değildir; onların sizden aldıkları enerji ile alakalıdır. Gizemli olduğunuza dair bir enerji yaymalısınız. Bunu da gizemli olmayı kişilik özelliğiniz yaparsanız elde edebilirsiniz.

Olayı sadece kız erkek ilişkisi olarak düşünmeyin, 1 kişiyi etkilemek istemiyoruz sosyal açıdan bize güç kazandıracak bu özelliği en efektif şekilde herkesin ilgisini kazanmak için kullanmak istiyoruz.

 

Her zaman her yerde gereği kadar mümkün ise daha azı kadar konuşun. Tabi ki burada sohbetti susarak mahvedin, sorulara tek kelimelik cevaplar vererek anın büyüsünü mahvedin demiyorum. Konuşma esnasında hakkınız da bir soru sorulduğunda, bir konu hakkında fikriniz sorulduğunda verdiğiniz cevaplar ile insanların aklında soru işaretleri oluşturun. Onlara kendiniz ile ilgili bir şey anlatıyorsanız, hikâyede kendilerinin tamamlaması için boşluklar bırakın, merak ettikleri ve üstüne düştükleri konuları yanıtlarken asla merakı öldürmeyin, insanlar alacağı hazzın peşinde, sizin hakkınızdaki gerçekler kimsenin sikinde değil. İnsanlar onlara yaşattığınız merak ve sonunda gelecek haz için sizinle ilgilenir. Bu büyük bir güçtür, bunu kullanın.

Egonuzun üstesinden gelin. Özelliklerinizi, başarılarınızı anlattığınız zaman onları etkileyebileceğinizi düşünebilirsiniz fakat kendi tatmininiz, karşının merakını öldürecektir. Bırakın sizi kendisi keşfetmeye çalışsın, sizin hakkınızdaki gerçekleri parça, parça öğrenip bu parçaları bir araya getirmek için hikayeyi oluşturmaya çalıştıkça size olan ilgi artacaktır.

Canlılar mükemmellikten uzaktır. Bu yüzden bir şeyin mükemmele yakını bizim için ilgi çekicidir ve değerlidir. Sessiz ama mükemmele yakını oynayın. Mükemmele yakını oynamak için illaki çok zor işleri en iyi yapan ve ya inanılmaz yeteneklere sahip olmanıza gerek yok. Herkesin yaparken mızmızlandığı bir işi yaparken gülümsemen dahi yeter. Kimse senin mızmızlanmalarını, bir şeyi elde ederken yaptığın fedakârlıkları, çektiğin acıları öğrenmek istemiyor. Bunları anlatırsan sana en fazla acırlar. Sana acıyan bir kişi kendini senden üstte görecektir. Kendini alçaltma.

Herkesin mızmızlandığı bir işi bitirdikten sonra gülümsemen bile mükemmele yakınlaştırır, onlarda olmayan bir şeyin sende olduğu izlenimini onlara verirsin.

Gerçekten yetenekli olduğun bir konu var ise, insanlara bunu göstermek için çabalama, uygun zaman geldiğinde sanki dünyanın en basit işini yapıyormuş gibi yeteneğini göster ve kenara çekil, bırak insanlar senin boş zamanlarında neler yaptığını, bu güne kadar nelerle uğraştığını, başka ne özelliklerin olduğunu merak etsin.

Bilgi ağınızı geniştin, insanların size merak duymasını istiyorsanız, kendi merak duygunuzu ortaya çıkartmalı ve peşinden gitmelisiniz. Öğrenmeye ve yeniliklere meraklı olmalısınız, tüm gün sosyal medyada takılarak bunu elde edemezsiniz. Popüler kültürün medyaya pompaladığı bilgilerin peşinden giderken ilgi çekici birisi olmayı bekleyin.

Öğrendiğiniz şeylerin başkalarının merak etmediği şeylerin önemi yok. Başkaları bir şeyler ile ilgileniyor diye o alana yönelemezsiniz. Kimse bu numarayı yemeyecektir. Kendi ilgi alanlarınızın peşinden koşun. Bunu yaparsanız, bir sosyal ortamda, onlar için hiçbir anlam ifade etmeyen bir şeyden bahsederken insanlara merak ettiğiniz, peşinden gittiğiniz ve sonunda haz aldığınız enerjisini verirsiniz.

Bu enerjiyi verirseniz; insanlarda, nelere merak duyuyor duygusunu oluşturursunuz. Bu yüzden kendi ilgi odaklarınız olsun. İnsanlar ile onların hoşlandığı konuları değil kendi hoşlandığınız şeyleri konuşun. Enerjiniz doğru olduğunda sizinle ilgilenecektir.

Japonların çay seremonisini anlatarak dahi ilgi çekebilirsiniz.

Tükettiğiniz şeylerin sizi oluşturduğu unutmayın.

Konuşurken tonunuza dikkat ettin, duraksamalara, inişlere çıkışlara dikkat edin. İnsanlar enerjinizi sözlerinizde bulabilir.

Author

Write A Comment