Sizi Şişmanlatabilecek Tuhaf Şeyler

 

1.  Virüsler : Birçok virüsün hayvanlarda obeziteyi teşvik ettiği bulundu ve bilim adamları şimdi muhtemelen aynı şeye insanlarda da neden olduklarını düşünüyor. [1] Bazı virüslerin iştahı, metabolik hızı ve enerji tüketimini kontrol eden hipotalamusa ve hipofize zarar verebilecekleri ortaya çıktı.

2.  Babanız : Bu gerçekten tuhaf. Görünüşe göre babanızın sizi yapmaya karar verdiği andaki diyeti, DNA’nızı derinden etkileyebilir ve hayatınızın geri kalanında kilo almanızı kolaylaştırabilir. Bilim adamları şimdi keşfediyorlar ki sevgili babanız sizi dünyaya getirmekle meşgulken yüksek yağlı bir diyet yerse aslında epigenomunuzu değiştirebilir. Epigenomlar, DNA’mıza bağlı olan, genleri açan veya kapatan moleküllerdir. [2] Ayrıca babanızın yüksek yağlı diyeti sizi diyabete yatkın hale getirebilir.

3.   Obezojenler: Kimyasallar ayrıca sizi ömür boyu şişmanlığa programlayabilir. Bilim adamları, organogenez sırasında yeni yağ hücrelerinin doğmasına neden olan bir kimyasal ailesi keşfettiler.

 

En Önemli Obezojenler

Bisfenol-A (BPA)

Ftalatlar

Atrazin

Organotinler

Perflorooktanoik Asit (PFOA)

 

4.  Annenizin Hamilelik Diyeti : Bilim adamları annenizin size hamileyken düşük karbonhidrat diyeti yaparsa bilmeden epigenomunuzu (metilasyon yoluyla) değiştirdiğini ve obezite şansınızı büyük ölçüde artıran bir geni etkinleştirdiğini keşfetti. [3]

 

Referanslar:

1) Obes Rev, 2010 Apr, 11(4):289-96. Epub 2009 Oct 27, “Viral obesity: fact or fiction?”  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19874530/

2) https://www.wbur.org/npr/130703719/lifestyle-factors-may-alter-genetic-traits-study-finds

3) Diabetes, April 6, 2011,”Epigenetic Gene Promoter Methylation at Birth Is Associated With Childs Later Adiposity  

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21471513/

Write A Comment