Soğuk Bir Duş Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Şaşırtıcı gelebilir ancak soğuk bir duş kilo kaybını teşvik edebilir. Vücudumuzda iki tür yağ bulunur : beyaz yağ ve kahverengi yağ. Çoğu insan beyaz yağa aşinadır, çünkü hepimizin kurtulmak için mücadele ettiği yağ türüdür.

Öte yandan kahverengi yağlar popüler değil ama bu daha az önemli olduğu anlamına gelmez.Beyaz yağın tam tersine, kahverengi yağ, tutmak istediğiniz yağ türüdür, çünkü soğuktan dolayı aktive edildiğinde, vücudunuzu sıcak tutmak için kalori yakmaya başlar.

Soğuk Duş Bağışıklığınızı Arttırır

Bir çok insan aksini düşünebilir ancak soğuk bir duş aslında bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve vücudunuzun grip ve soğuk algınlığı ile savaşmasına yardımcı olabilir. Çek Cumhuriyeti’nden yapılan araştırmalar, haftada üç kez soğuk suya dalmış bireylerin beyaz kan hücresi sayısında önemli bir artışa sahip olduğunu gözlemlemiştir.

Beyaz kan hücreleri, patojenleri ,bakterileri yok etmek; toksinleri ve virüsleri öldürmekle sorumludur. Soğuk algınlığına eğilimliyseniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için haftada en az bir kez soğuk duş almayı düşünmeniz mantıklı olacaktır.

Soğuk Bir Duş Saçınızı ve Cildinizi Canlandırır

Sıcak duşlar sıklıkla cildinizi ve saçınızı kurutabilir. Öte yandan, soğuk duş almak cilt gözeneklerinizi ve tırnaklarınızı sıkılaştırabilir. Bu, kirin hem cilt hem de saç tabanında birikmesini önleyerek hem taze hem de genç görünmesini sağlar.

Soğuk Bir Duş Kasların Toparlanmasını Hızlandırır

Soğuk banyolar dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğinden, yorucu bir fiziksel aktiviteden sonra ağrılı kasların iyileşmesini hızlandırabilecekleri anlamına gelir. Massachusetts Medical Society tarafından yapılan bir 2009 çalışması, egzersiz sonrası 24 dakikalık soğuk duşun kas ağrısının giderilmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Soğuk bir duş özellikle gecikmeli kas ağrısı ile mücadele ederken de etkilidir.

Soğuk Duş Sizi Uyarır

Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden araştırmacılar, soğuk suyun, “mavi nokta” olarak da bilinen beynin noradrenalin kaynağını aktive etmesine yardımcı olabileceğini ileri sürer. Noradrenalin, bilişsel uyanıklıktan sorumlu olan kimyasaldır. Bu, soğuk bir duş almanın uyanıklığınızı ve odaklanmanızı önemli ölçüde artırabileceği anlamına gelir.

Soğuk Duş, Testosteron Düzeylerini Artırır

Çalışmalar, düzenli olarak soğuk duş almanın testosteron seviyenizi artırabildiğini göstermektedir. Görünüşe göre, aynı zamanda libidoyu da arttırıyor. Sadece bu değil soğuk duşlar bir erkeğin genel gücünü ve enerji seviyesini de artırabilir.

Write A Comment