Boşalma sırasında ortalama bir erkek 2 ila 6 ml arasında sperm yayar. Üretimin en yüksek olduğu yaş 35  spermin azalmaya başladığı yaş ise 55’tir.

Her şeyden önce, sperm yokluğunu ve sperm azlığını ayırt etmek gerekir .

Spermin yokluğuna azospermi denir. Bu iki nedenden kaynaklanabilir:

 • Retrograd ejakülasyon (mesanede boşalma)
 • Prostatit ( prostatın bakteriyel enfeksiyonu )

Ve daha pek çok sebepten de kaynaklanabilir.

Sperm eksikliğinin de birkaç nedeni olabilir:

 • Çok sık boşalma: Çok kısa sürede çok fazla seks yaptığınızda daha az semen olması normaldir.
 • Oksidasyon / kirlilik: Oksidatif stres, sperm bozulmasının ana nedenlerinden biridir .

Semen hacminizi artırmanın en iyi yollarından biri, mantıksal olarak daha fazla aralıklı seks yapmak ve oksidatif stresle savaşmaktır. Erkek üreme sisteminin yaşlanmasına karşı, özellikle testosteron seviyelerini izleyerek savaşmak da gereklidir.

Ancak sperm üretimi; aşırı kilo, serbest testosteron ve diyete duyarlıdır.

8 basit adımda sperm hacminizi nasıl artıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

1.Kilo Ver

Lütfen bu tavsiyenin yalnızca aşırı kiloluysanız geçerli olduğunu unutmayın . 2008 yılında yapılan bir araştırma, vücut kitle indeksi en yüksek olan erkeklerin (ağırlık / boy oranı veya BMI) en düşük sperm üretimine ve en yüksek miktarda anormal sperme sahip olduğunu göstermiştir. (1) Fazla kilolu olmak , kandaki serbest testosterondaki bir düşüşle ilişkilidir.

Bu nedenle sperm miktarını ve kalitesini iyileştirmek, yaşa bakılmaksızın sağlıklı bir kiloda olunmalıdır.

2.Brezilya Cevizi Tüket

Dev bir fıstık şeklindeki Brezilya cevizi en zengin selenyum kaynaklarındandır ve selenyum testosteron ve sperm üretimi için gerekli bir besindir .

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, selenyum ve başka bir antioksidan olan N-Asetil Sistein (NAC) kombinasyonu testosteron miktarını ve genel sperm kalitesini arttırmaktadır.

Günde bir Brezilya cevizi, önerilen günlük selenyum ihtiyacınızı karşılayacaktır. N-Asetil Sistein’i eczanelerden bulabilirsiniz.

 

3.Yeterli Hidrasyon Sağla

Büyük miktarda sperm üretmek için vücudunuzun susuz kalmaması gerekir.

Kaynak suyu içmek iyidir, Hindistan cevizi suyu içmek daha da iyidir. Çünkü Hindistan cevizi suyu, kan plazmasına yakın mükemmel bir izotonik içecektir , bu da onu su ve mükemmel bir egzersiz içeceğinden daha etkili bir hidrasyon ürünü yapar. Bu nedenle çok sık cinsel ilişki durumunda sperm üretimini artırmak için bunu deneyebilirsiniz.

4.İstiridye Ye

İstiridye çinko bakımından en zengin gıdalardır. Çinko testosteron ve sperm üretimi için gereklidir

Çok düşük testosteron seviyelerine bağlı kısırlıktan muzdarip erkeklerde çinkonun testosteron seviyelerini ve sperm kalitesini artırabildiği kanıtlanmıştır . (3)

5.Zencefil Tüket

Zencefil sadece doğru ya da yanlış saygın bir afrodizyak değil, her şeyden önce zencefilin sperm üretimini önemli ölçüde geliştirdiği görülmektedir .

Üç aylık takviyeden sonra, günlük zencefil almanın boşalma hacmini % 36 artıracağı kanıtlanmıştır. (4)

6.Kuşkonmaz Ye

Kuşkonmaz, folat olarak da bilinen mükemmel bir B9 vitamini kaynağıdır. Hollanda’daki araştırmacılar, çinko ve B9 vitaminini birleştirerek spermin kalitesinin ve miktarının arttığını keşfettiler .

Aslında, çalışmadaki infertil erkeklerde, sperm artışı % 74 kadardı.Bu çok çok iyi bir miktar.

7.Yumurta Ye (Organik)

Sperm, tam olarak sperm hücreleri için yakıt görevi gören albümin (proteinler), amino asitler ve fruktozdan oluşur. (2)

Sperm bu nedenle albümin formunda % 50 proteinden oluşur. Her boşalma ile yaklaşık 500 mg protein kaybediyoruz. Daha fazla sperm üretmek için ılımlı miktarlarda proteini tüketmek mantıklıdır.Özellikle hayvansal proteinler kullanılabilirlik açısından daha iyidir.

 

8.Antioksidanları Tüket

C vitamini en güçlü antioksidanlardan biridir. Spermlere saldıran oksidatif stresle mücadele etmek için, C vitamini günlük olarak taze meyve ve sebzeler veya doğal C vitamini (acerola kirazı) bazlı takviyeler şeklinde alınmalıdır . C vitamini açısından en zengin besinler:

 • biber
 • papaya
 • kivi
 • portakal
 • mango

* Dikkatli olun C vitamini ısıya dayanıksızdır bu yüzden çiğ veya hafif buharda yemeye çalışın. Parlak renkli meyve ve sebzeler,en güçlü antioksidanlardır. Sperminizi oksidatif stresden mümkün olduğunca korumak için günde birkaç kez tüketmekten çekinmeyin, böylece ideal bir boşalma hacmine sahip olabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Obese Men Have Less Semen, More Sperm Abnormalities. ScienceDaily, 9 July 2008
 2.  Semen composition, Examine.com.
 3. Effect of zinc administration on plasma testosterone, dihydrotestosterone, and sperm count. Archives of andrology, 1981.
 4. The effect of Ginger on semen parameters and serum FSH, LH & testosterone of infertile men. Tikrit Medical Journal, 2012.

Write A Comment