Sperm sayısı, bir semen örneğinde bulunan ortalama toplam sperm sayısını ifade eder. Sperm sayısı, rutin semen analizi sırasında değerlendirilen ve doğurganlık için önemli bir faktör olarak kabul edilen çeşitli niteliklerden biridir.

En güncel Dünya Sağlık Örgütü kurallarına göre , sağlıklı bir sperm sayısı mililitre başına 15 milyon (ml) veya numune başına en az 39 milyondur. Ml başına 10 milyondan daha düşük bir sperm sayısının anormal olduğu kabul edilir ve genellikle erkek kısırlığı ile ilişkilendirilir .

Sperm üretimini kontrol eden veya bir antioksidan görevi gören hormonları etkileyen herhangi bir şey, spermin sağlıklı gelişmesine yardımcı olabilir ve sperm sayısını artırmaya yardımcı olabilir. Genel olarak, testosteron seviyelerini etkileyen faktörlerin sperm sayısı ve kalitesi üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Çoğu batı ülkesinde sperm sayıları azalmaktadır, ancak farmakolojik olmayan ürünler yardımcı olabilir.
Birkaç on yıl boyunca, araştırmacılar sperm kalitesinin ve doğurganlık oranlarının çoğu Batı ülkesinde düşüşe geçtiğini biliyorlar. Bir 2017 çalışmasına göre, 1973 ile 2011 arasında Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki ortalama sperm sayısı yüzde 59,3 oranında azalmıştır.

Sorunu tanımlayan çalışmalara rağmen, bu düşüşün nedenleri ve güvenilir bir şekilde tersine çevirme yolları hala bilinmemektedir.

Sperm sayısını ve genel sperm sağlığını arttırmak için binlerce yıldır bitkisel,birçok ürünler kullanılmaktadır.

Araştırmacılar, bu çözümlerin çoğunun bir şekilde sperm sayısını etkilediğini göstermiştir.

Sperm sayısını artırmanın doğal yolları şunlardır:

1. Egzersiz ve uyku

Birçok çalışma, obez ve aşırı kilolu kişilerde kilo kaybı ve egzersizin, sperm sayısını artıracağını göstermiştir. Bununla birlikte, sağlıklı bir Vücut Kitle İndeksini ( BKİ ) sağlıklı bir sperm sayısına bağlayan bilimsel veriler zayıftır.

Bir 2017 çalışması, 16 haftalık aerobik egzersiz programının sedanter bireylerde semen kalitesini ve üreme hormonu seviyelerini iyileştirdiğini tespit etti.

2.Stresi azaltmak

Sağlıklı bir diyet ve egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olabilir.Herhangi bir stres şekli vücudun savunma eylemlerinde bulunmasına ve enerji tasarrufu yapmasına neden olabilir bu da metabolizmanızın düşmesine neden olur. Sıkıntılı zamanlarınızda, vücudunuz üremeye daha az önem vermeye başlar ve hayatta kalmaya daha fazla odaklanır bu durum vücudun kendini korumaya almasından kaynaklanır.

3. Sigarayı bırakmak

Toplamda yaklaşık 6.000 katılımcıyla 20’den fazla farklı çalışmanın sonuçlarını inceleyen bir 2016 çalışmasında sigara içmenin sperm sayısını sürekli azalttığı tespit edildi.

4. Aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımından kaçının

Sperm sağlığı ile ilaçlar arasındaki bağlantıyı araştıran çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar dünya çapında alkol, esrar ve kokain gibi ilaçların kullanımını sperm üretiminin azalmasına bağladı.

5. Birkaç reçeteli ilaçtan kaçının

Bazı reçeteli ilaçlar, sağlıklı sperm üretimini azaltabilir. Bir kişi ilacı almayı bıraktığında, sperm sayısı normale dönmeli veya artmalıdır.

Sperm üretimini ve gelişimini geçici olarak azaltan ilaçlar şunlardır:

Bazı antibiyotikler
Anti-androjenler
Anti-enflamatuarlar
Antipsikotikler
Kortikosteroidler
Anabolik steroidler (1 yıla kadar iyileşme süresi)
Testosteron İğneleri
Metadon

6.Yeterince D vitamini ve kalsiyum alın

Araştırmacılar tamamen emin değiller, ancak D vitamini ve kalsiyum serumu sperm sağlığını etkiliyor gibi görünüyor. Bazı çalışmalar , düşük D vitamini alımının, azalmış sperm sayısına karşılık geldiğini göstermektedir.

7.Ashwagandha

Hint ginsengi olarak da bilinen Ashwagandha, geleneksel olarak uzun süredir çeşitli cinsel işlev bozukluğu tedavisi olarak kullanılmaktadır. 2016 yılında yapılan bir çalışmada , 90 gün boyunca günde 675 miligram (mg) ashwagandha alan düşük spermli 46 erkeğin sperm sayısında % 167 oranında bir artış görüldü.

8.Antioksidan bakımından zengin yiyeceklerin alımını arttırın

Antioksidanlar , serbest radikallerin ve hücrelere zarar veren diğer bileşiklerin uzaklaştırılmasına ve devre dışı bırakılmasına yardımcı olan moleküllerdir. Bazı vitamin ve minerallerin antioksidanlar gibi davrandığı gösterilmiştir ve bazı çalışmalar antioksidan tüketimini artan sperm sayısı ile ilişkilendirmiştir.

Sağlıklı bir sperm sayısına katkıda bulunabilecek antioksidanlar şunları içerir:

Selenyum
C vitamini
E vitamini
Glutatyon
Koenzim Q10
I-karnitin

9.Sağlıksız yağ alımını azaltın

18-23 yaşları arasında 209 sağlıklı İspanyol erkeği araştıran bir 2014 çalışması , trans yağ asitleri tüketimini artırdıkça sperm sayısının orantılı olarak azaldığını tespit etti.

10.Çevresel veya mesleki toksinlere ve kirleticilere maruz kalmaktan kaçının veya sınırlandırın

Çevre ve atmosfer gittikçe kirleniyor, hava kalitesi ve toksik kimyasal maruziyet gibi çevresel faktörler sperm sağlığının ve toplam sperm sayısının düşmesiyle ilişkilendirilmiştir. Mümkün olan her yerde çevresel toksinlerden kaçınmak, genel sağlığa da katkıda bulunur.

Bazı çalışmaların düşük sperm sayısı ile çevresel kirletici maddeler arasında bir bağlantı olduğunu göstermesine rağmen, bazı çalışmalar bunu desteklemez .

11. Soyayı sınırlandırın

Bazı gıdalar, özellikle soya ürünleri, testosteron bağlanmasını ve sperm üretimini azalttığı gösterilen fitoöstrojenler (bitki östrojen ) içerir . Pek çok metal konserve kutular ve plastik ürünler de sentetik östrojen formları bakımından yüksektir.

12.Yeterince folat ve çinko alın

Kombinasyon halinde folat ve çinko tüketmenin , sperm konsantrasyonu veya toplam sayım dahil olmak üzere genel sperm sağlığını artırmak için işe yaradığı sınırlı da olsa bazı çalışmalarda gösterilmiştir .

Sperm sayısını artıran gıdalar

Çoğu vitamin, mineral ve antioksidanları ek takviye şeklinde günlük olarak almak güvenli bir yol olarak kabul edilmesine rağmen, vücut bunları her zaman kolayca ememez.

Çoğu çalışma, belirli bileşikler ve kimyasallar yönünden zengin yiyecekleri yemenin vücudun bunları daha verimli kullanmasına izin verdiğini göstermektedir. Bu nedenle, doğal olarak sperm sayısını arttırmanın en iyi yolu sperm dostu besinlerdeki besin tüketimini artırmak olabilir.

Sperm sayısı arttırıcı besinleri yüksek gıdalar şunları içerir:

Muz
Bitter çikolata
Ginseng
Ceviz
Turunçgiller
Çoğu balık, özellikle de yabani somon, morina ve mezgit balığı
Çoğu kabuklu deniz ürünleri, özellikle istiridye
Sarımsak
Brokoli
Zerdeçal
Kuşkonmaz
Koyu yapraklı yeşillikler, özellikle ıspanak ve lahana

Sperm sayısını artıran ilaçlar

Doktor, sperm sayısı çok düşük olan veya ek sağlık faktörü olan erkekler için ilaç verebilir.

Bazen düşük sperm sayısını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

Klomifen Sitrat
Gonal-f® RFF * Redi-ject® (follitropin alfa veya gonal-F) veya deri altı (cilt altı) enjeksiyonları
idrar veya üreme sistemi enfeksiyonu nedenliyse antibiyotik
HCG
Letrozol veya Anastrozol
Eksojen androjenler

Write A Comment