Stevia ile ilgili yanlış olan ilk şey, bu şekilde pazarlanmamasına rağmen, doğal olmadığı gerçeğidir.

Şimdi beni yanlış anlamayın, stevia rebaudiana bitkisi tamamen doğaldır ancak son ürün – tatlı beyaz toz – doğal değildir.

İlk olarak, bitki bir alkol çözeltisi veya sıcak su ile işleme tabi tutulur.Daha sonra bitkiden glikozitlerin (tatlılık sebebi) ekstrakte edilmesi için reçine malzemesine bastırılır.

…… Daha sonra taze ekstrakte edilmiş glikozit / reçine karışımının yıkanması gerekir. alkol veya amonyum ile yapılabilir. İkinci seçenek çok daha ucuz ve stevia işleyen şirketlerin çoğunun kullandığı şeydir.

…… Reçine yıkandıktan sonra, yeniden kristalizasyon adı verilen ve saflaştırılmış glikozitlerle sonuçlanan bir işleme tabi tutulur…

… Bundan sonra glikozitler sıvı veya toz haline getirilir, paketlenir marketlere ve çeşitli satıcılara gönderilir. Nihai ürün bitkinin tamamen soyulmuş, işlenmiş ve rafine edilmiş halidir.

Nihai ürün ayrıca şekere göre 400 kat daha tatlıdır ve kalori içermez, bu da bizi bir sonraki soruna yönlendirir:

Stevia şekerden 400 kat daha tatlı olduğu için vücut şeker aldığını varsayar ve vücudu bunun için hazırlar. Yani glikoz kan dolaşımından temizlenir ve kan şekeri düşürülür ancak telafi etmek için vücuda gerçek şeker / glikoz sağlanmaz. Bu olduğunda, adrenalin ve kortizol, kan glikozunu geri getirmek için diğer kaynaklardan (karaciğer ve kas glikojeni veya protein veya vücut dokusu) şekeri harekete geçirir. Bu, bildiğiniz gibi testosteronunuzu düşüren yüksek kortizol seviyelerine yol açar. Diğer sıfır kalorili tatlandırıcılar da aynı soruna sahiptir.

Ve eğer bu yeterli değilse, Stevia’nın testosteron seviyeleri üzerindeki etkisi hakkında birkaç çalışma:

a) Bu çalışmada ,Stevia’daki dihidroizosteviol adı verilen bir molekül, güçlü bir anti-androjen olarak hareket etmiştir. Hayvan modelinde testosteron enjeksiyonlarının etkilerini engelledi.

b) Bu çalışma , Stevia’nın DHT’yi reseptöründen değiştirebileceğini ve luteinize edici hormon (LH) seviyelerini değiştirmeden testosteron seviyelerinin düşmesine (sıçanlarda 60 günlük kronik kullanımdan sonra % -40) yol açabileceğini buldu.

c) Bu çalışma ayrıca stevia’nın dişi sıçanlarda östrojen ve progestron düzeylerini artırdığı için doğum kontrol yöntemi olarak çalışabileceğini göstermektedir.

 

SONUÇ


Stevia ile ilgili yanlış olan çok fazla şey var ve bence dürüst olmak gerekirse kullanmaya değmez.

Bir tatlandırıcı kullanmanız gerekiyorsa ham bal kullanın. Vücudunuzu işlenmiş sıfır kalorili tatlandırıcılarla aldatmaya çalışmayın. Kalorisiz tatlandırıcılar günü kurtarsa da uzun vadede vücudunuza zarar verir.

Write A Comment