Geleneksel diyet bilgeliği, ihtiyaç duyduğumuz mikro besinlerin (vitaminler, mineraller ve eser elementler) en çok meyve ve sebzelerde yoğunlaştığını iddia eder. Taze meyve ve sebzelerin vitamin ve minerallerle dolu olduğu doğru olsa da etler ve organ etleri de mikro besinler açısından zengindir.Alfa kurdun bizonu düşürdükten sonra doğrudan bizonun karaciğerine gitmesinin bir nedeni vardır, karaciğer bir besin deposudur.Yüksek testosteron için gerekli olan pek çok besini içerir.Diyetinizde karaciğere yer vermek libidonuzu ve testosteron düzeyinizi olumlu etkileyecektir.

Organ etleri besin maddelerinde kas etlerinden 10 ila 100 kat daha yüksektir. (Meyve ve sebzeler, et ve organ etlerinde yüksek konsantrasyonlarda bulunmayan flavonoidler ve polifenoller gibi bitkisel besinler açısından zengindir, bu nedenle meyve ve sebzeler her zaman diyetinizin önemli bir parçası olmalıdır.)
Aslında, bazı  kültürlerde sadece organ etlerinin tüketildiğini öğrenmek sizi şaşırtabilir . Bugün en çok yediğimiz yağsız kas etleri o kültürlerde atılırdı veya köpeklere verildi.

Karaciğer yemeye yönelik popüler bir itiraz, karaciğerin vücuttaki toksinler için bir depolama organı olduğu inancıdır. Karaciğerin rollerinden birinin toksinleri (ilaçlar, kimyasal ajanlar ve zehirler gibi) nötralize etmek olduğu doğru olsa da bu toksinleri depolamaz. Vücudun elimine edemediği toksinlerin vücudun yağ dokularında ve sinir sistemlerinde birikmesi muhtemeldir. Öte yandan karaciğer birçok önemli besin için bir depolama organıdır. ( A, D, E, K, B12 ,folat,bakır,demir gibi ) Bu besinler vücuda toksinlerden kurtulmak için ihtiyaç duyduğu bazı araçları sağlar.

Merada hormon, antibiyotik veya ticari yem olmadan yetiştirilen hayvanlardan et ve organ etleri yemenin gerekli olduğunu unutmayın . Merada yetiştirilen hayvanların ürünleri, besin maddeleri bakımından ticari yemle beslenen gelen hayvansal ürünlerden çok daha yüksektir.

Örneğin, merada yetiştirilen hayvanlardan alınan et, ticari olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etten 2-4 kat daha fazla omega-3 yağ asidine sahiptir. Ve doğal ortamında yetişen tavukların yumurtaları süpermarket yumurtalarından 19 kat daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiği gösterilmiştir. Bu besinsel avantajlara ek olarak mera yetiştiriciliği hayvansal ürünler çiftçilere, yerel topluluklara ve çevreye fayda sağlar.

Sığır Karaciğeri ve Diğer Sözde Süper Gıdalar

“Superfood” terimi çok fazla karşımıza çıkıyor. Veganlar bunu her zaman brokoli ve lahana ve diğer besinleri tanımlamak için kullanırlar . Fakat bunlar etle kıyaslanmazlar.

Sizi ıssız bir adada mahsur etseler ve size üç seçenek: sığır eti, brokoli veya lahana verseler ve sadece birini seçebileceğinizi ve gelecek yıla kadar bununla idare etmeniz söylense sığır eti dışında bir şey seçmek büyük olasılıkla ölümünüz anlamına gelir.

Sebzeler önemlidir ancak gerçek söz konusu olduğunda hiçbir karşılaştırma yoktur. Sıklıkla bazı gıdaların besin profillerini birlikte karşılaştırılır.Fakat iş vücut tarafından emilimine ve kullanımına geldiğinde hayvan kaynaklarının biyoyararlanımı çok daha yüksektir.

Aynı şey ilgili diğer besinler için de geçerlidir.

Örneğin A vitaminini ele alalım gezegendeki en yüksek A vitamini yiyecek listelerinde genellikle tatlı patatesleri bulacaksınız. 85 gram tatlı patateste yaklaşık 14.000 IU  A vitamini bulunur.

Bu A vitamini karotenoid şeklindedir. Hayvan bazlı gıdalar retinol şeklinde taşırlar. Retinol , dönüştürülmesi gerekmeyen A vitaminidir.Retinol vücuda girer ve hemen kullanılabilir.

Karotenoidler retinole dönüştürülmelidir. Bazı çalışmalar, 1 birim retinole dönüşmesi için yaklaşık 6 birim karotenoid aldığını tahmin etmektedir.

Ek araştırmalar , retinolün% 90’ının emildiğini  , karotenoid formundaki A vitamininin % 20’sinin  emildiğini göstermektedir.

Hayvansal gıdalardaki A vitamininin eşdeğerini elde etmek için çok daha fazla miktarda tatlı patates tüketmeniz gerekiyor.

Örneğin sığır karaciğerini ele alalım.

85 gram sığır karaciğeri yaklaşık 20.000 IU – 35.000 IU A vitamini içerir.

Bazı karaciğerler çok daha yüksek oranda A vitamini içerir. Örneğin Kutup ayısı karaciğeri, gram başına 24.000 IU ile 35.000 IU arasında bir yerde bulunur.

Bir kutup ayısı karaciğeri yaklaşık 2.916.000 IU A vitamini içerir. Bu yüzden kutup ayısını avlayan Eskimolar ve diğer yerli halklar karaciğeri yememeyi öğrendiler.

A Vitamini Toksisitesi

Evet, çok fazla A vitamini insanlarda toksiktir. Haftada en fazla 100-200 gram civarında tüketilebilir.En iyisi bir porsiyonda en fazla 75-80 gram tüketmek ve sonraki günler tüketmemektir.

 

Besin Eksikliği İçin Sığır Karaciğeri

Özellikle b12 vitamini veya folat eksikliği.

Çalışmalar , nüfusun yaklaşık yüzde 40’ının b12 bakıömından eksik olduğunu göstermektedir. Çoğu zaman teşhis konulmadığı göz önüne alındığında, bu sayı daha yüksek olacaktır.Genellikle fibromiyalji gibi diğer durumlarda maskelenir.

B12 vitamini eksikliği hayatınızı kötü bir hale getirebilir.Yorgunluk ve sisli zihin neden olduğu şeylerden sadece birkaçıdır.

Bunun da ötesinde, hem b12 hem de folat (b9 olarak da bilinir) sinir sistemi fonksiyonu ve sağlıklı DNA fonksiyonu için hayati öneme sahiptir.

Şimdi, birçok tahıl gıdası tipik olarak folik asit ile güçlendirilir. Tahıllar ve bunun gibi şeyler. Aslında, fgolik asit sentetik bir form ve gerçek folat değil ama vücutta folata dönüşüyor.

Fitness yapan insanlarda genellikle b12 eksiktir çünkü çok fazla terlerler . Ayrıca alkol tüketiyorsanız o da b12 emilimini engeller .Aynı şey folat için de geçerlidir.

Neden sürekli yorgun olduklarını anlayamayan insanlara karaciğer tüketmelerini tavsiye ederim.

Aşağıdaki tablo elma, havuç, kırmızı et ve sığır karaciğerinin mikro besin içeriğini listelemektedir. Kırmızı etteki C vitamini dışındaki  her besin maddesi elma ve havuçtaki besin maddelerinden daha zengindir ve sığır karaciğerindeki C vitamini de dahil olmak üzere her besin maddesi elma ve havuçla karşılaştırıldığında çok daha yüksek seviyelerdedir.

Sonuç olarak mikro besin eksikleri testosteron düşüklüğüne sebebiyet verebilir multivitamin hapları yerine doğanın size sunduğu besin deposu karaciğeri tüketerek birçok mikro besin eksikliğinizi kapatabilir böylece testosteron seviyelerinizi yükseltebilirsiniz.

 

 

Write A Comment