Testosteron düzeyleri erkeklerde yaşlandıkça doğal olarak düşmektedir. 30 yaşından sonra, testosteron seviyeleri yavaş yavaş  azalmaya başlar.

Düşük testosteron; depresyon, hafıza sorunları ve azalmış cinsel dürtü gibi çok sayıda istenmeyen etkiye neden olabilir.Testosteronunuz düşükse, doğal olarak testosteron seviyelerinizi yükseltmek için izleyebileceğiniz birçok yöntem vardır.Sağlıklı bir şekilde testosteron seviyelerini artırmak için ideal yaklaşım: sağlıklı bir diyet, günlük egzersiz, stres yönetimi ve B  vitaminleri ile takviyedir.

B vitamini kompleksi bu sekiz vitamini içerir:

 • B1 (Thiamin)
 • B2 (Riboflavin)
 • B3 (Niasin)
 • B5 (Pantotenik Asit)
 • B6 (Piridoksin)
 • B7 (Biyotin)
 • B9 (Folik Asit)
 • B12 (Kobalamin)

B vitamini ailesi depresyon, yorgunluk, kalp hastalığı, stres, beyin sağlığı ve yüksek kolesterol gibi günümüzde karşılaştığımız genel sağlık sorunlarıyla başa çıkmak için yardımcı olabilir.

Bu olağanüstü vitaminler aynı zamanda her gün enerjili kalmamızı sağlayan yiyecekleri,yakıta dönüştürmeye yardımcı olur.

B6 vitamini ve B12 vitamini içeren B vitamini takviyeleri, doğal testosteron seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir. Testosteron hormonunun üretim süreci için hayati öneme sahiptir.

B Vitamini Kompleksi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

B  vitaminleri kompleksi çeşitli nedenlerle önerilir. B vitaminleri almanın birincil faydalarından bazıları şunlardır:

Doğal Testosteron Artırıcı

Testosteron, vücutta kas kuvveti sağlamak için sorumlu olan birincil hormondur. Uygun miktarda B kompleksi vitaminini almak kas yapmanıza ve genel olarak daha güçlü olmanıza yardımcı olabilir.

B vitaminleri için mükemmel doğal kaynaklar: kabuklu deniz hayvanları, mantar, balık, tavuk, badem, peynir, Antep fıstığı,bira mayası.

 

Libidoyu Geliştirir

B3, B6 ve B12 vitaminleri libido artışında ana faktörlerdir.

B3 Vitamini cinsel enerji sunan ve cinsel organlara kan akışını yükselten anaerobik metabolizmadan sorumludur.

B6 Vitamini, erkeklerde cinsel zevk seviyelerini işleyen prolaktini düzenler.

B12 vitamini düzeyleri, cinsel dürtü ve cinsel uyarılma düzeyleri ile ilişkilidir. Ayrıca, erkeklerde en büyük orgazm gücü olan histamin üretimine de katılmaktadır.

Enerjiyi Artırır

B-kompleks vitaminleri, enerji seviyesini yükseltmek için mükemmeldir. Bu özellikle egzersiz rutinlerini çok yorgun hissetmeden tamamlamak için daha fazla enerji isteyen vücut geliştirmeciler için önemlidir.

Bu vitaminler enerji için yağ ve karbonhidrat yakmada, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin gelişmesinde rol oynar.

B-Kompleks Vitaminlerinin Yan Etkileri Nelerdir?

B-kompleks vitaminleri almanın istenmeyen etkileri, özellikle önerilen miktarı alıyorsanız, genellikle yaygın değildir.Fakat yine de dikkatli olunmalıdır.

 • B vitaminleri suda çözünür; yani fazlalığın çoğu idrarla atılır. Bu yüzden çok fazla almak zordur. Koyu idrara neden olabilirler.
 • Aşırı miktarlarda almak; cilt hastalıkları, yüksek kan şekeri ,gut ve cilt problemleri gibi  yan etkilerine neden olabilir.
 • Aşırı dozda B kompleksi vitaminleri karaciğer ve kalp problemlerine neden olabilir. Aşırı B3 vitamini dozu mide bulantısı, görme güçlüğü ve kusma ile sonuçlanabilir. 

 

Write A Comment