Testosteron düzeyleri hem erkekler hem de kadınlar için, sadece canlanıp güçlü kalmak için değil, aynı zamanda vücudumuzu genç ve enerji dolu tutmak için önemli bir hormon olan vücudumuzun doğal büyüme hormonunu desteklemek için de önemlidir.Testosteron ayrıca libidomuzu, ruh halimizi ve motivasyonumuzu da destekler . Kadınlar çok fazla testosteron istemeseler de, çok düşük testosteron seviyelerinde depresyon, kilo alımı, hormonal değişiklikler yaşayabilirler.Ayrıca vücuttaki seks hormonlarının genel dengesizliğine yol açabilecek aşırı östrojenden korunmak için de önemlidir.

Testosteron Seviyelerini Artıran Besinler

1.Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği , optimal testosteron seviyeleri için gerekli bir mineral olan çinko ile doludur . Çinko, cinsel organları sağlıklı tutar ve belirli hormonların dönüşümüne yardımcı olan sağlıklı bir metabolizmayı teşvik eder. Bu alkali yeşil tohumlar ayrıca en çok göz ardı edilen bitki bazlı protein ve demir kaynaklarından biridir ayrıca omega-3 yağ kaynaklarıdır.

2.Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi kas büyümenizi artırmak, yağsız vücut kitlesini artırmak ve testosteron dahil vücudunuzun hormonlarını dengelemek için harika bir besindir.Çoğu insanın kaçınması gerektiğini düşündüğü, ancak bitkisel kaynaklardan makul miktarlarda alındığında,harika bir doymuş yağ kaynağıdır. Nasıl yani? Doymuş yağlar, testosteron üretimi için gereklidir ve vücudun, hayvansal gıdalardan ilave diyet kolesterol tüketmek zorunda kalmadan, kolesterol üretme yeteneğini destekler. Birkaç yemek kaşığı çiğ Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi sütü veya taze Hindistan cevizi testosteron seviyelerinizi yükseltmek için en iyi bitkisel kaynaklardandır.Fakat tüm doymuş yağ kaynaklarını günlük diyetinizin % 10’uyla sınırlandırmak iyi olacaktır.

3.Maca

Maca, hormonlarınızı güçlendirmek için mükemmel bir besindir.Hem erkek hem de kadınlarda libido artışını destekler, sağlıklı testosteron seviyelerini engelleyebilecek olan stres seviyesini azaltmak için de harika bir tercihtir. Maca,egzersiz sırasında enerjinizi artırmak için de harikadır.

4.Avokado

Avokadolar libido artırıcı gıdalar olarak bilinir.İçinde bulunan sağlıklı yağlar ve yüksek B6 vitamini seviyeleri kortizolü azaltır, testosteron üretimini artırır.Ayrıca avokadonun içinde bulunan yağlar testosteron üretimine müdahale eden sağlıksız kolesterol seviyelerini (LDL) azaltır.Hayvansal yağlar yüksek LDL seviyelerini yükseltebilirken bitki bazlı yağlar LDL’yi düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyelerini yükseltir.

5.Chia Tohumları

Chia tohumları,şaşırtıcı esansiyel yağ asidi (EFA) profillerinden dolayı vücuttaki testosteron seviyelerini doğrudan artırır. Diğer anti-enflamatuar yağlarla birlikte harika bir omega-3 yağ kaynağıdır. Chia tohumları ayrıca metabolizmanızı, kan basıncınızı, kan şekerinizi ve ruh halinizi destekleyen harika bir potasyum, çinko, demir, magnezyum kaynağıdır.Bu besinler ayrıca vücutta optimal enerji ve hormon üretimi için gereklidir.Kenevir tohumları da hormon seviyeleriniz için harikadır ve chia tohumlarından daha fazla protein, demir ve magnezyum içerir.Protein,vitamin ve mineral içeren hormonları destekleyen diğer harika yiyecekler badem, ceviz, kaju, ve zeytindir.

Write A Comment