Piyasadaki en popüler testosteron artırıcı ürünlerden biri Tribulus Terrestristir.Peki bu bitki gerçekten bir testosteron artırıcı mıdır? İnceleyelim:

Tribulus Terrestris Nedir?

Tribulus terrestris küçük yapraklı bir bitkidir. Ayrıca delici asma, Gokshura ,çoban çökerten ve keçi başı olarak da bilinir.Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’nun bir kısmı dahil olmak üzere birçok yerde yetişmektedir.Bitkinin hem kök hem de meyvesi geleneksel Çin Tıbbı ve Hint Ayurveda tıbbında kullanılmıştır.

Tribulus Terrestris Testosteronu Artırır mı ?

Tribulus terrestris ile ilgili ana iddia,testosteronu sözde artmasıdır.Bu teori şuradan gelir:Tribulusun, protodiyosin olarak bilinen ana aktif bileşiği aracılığıyla, luteinize edici hormon (LH) olarak bilinen bir hormonun salgılanmasını arttırdığı bulunmuştur. LH’nin doğurganlığı düzenlediği bilinmektedir ve testislere ulaştıktan sonra testosteron salımını teşvik etmeye yardımcı olur.

Peki bu teori ne derece doğru, “Bu testosteronu artırır mı?” sorusuna cevap vermenin en iyi yolu,insanlarla yapılan deneylere bakmak. Bir başarısızlık , bir başka başarısızlık , bir başarısızlık daha görüyoruz ve ayrıca teoride bahsedilen LH’de bir artış bile olmadı.Peki tribulus işe yaramaz bir testosteron artırıcı diyebilir miyiz? Karar vermeden önce başka çalışmalara da göz atalım.

Kısmi androjen eksikliği olan erkeklerde, tribulus ile ilişkili testosteronda bir artış olduğunu gösteren bir çalışma vardır.Testosteronda % 33’lük bir artış ve gerçekten düşük testosterona sahip olan insanlarda serbest testosteronda % 5.7’lik bir artış söz konusudur.Açıklanamayan infertiliteye sahip erkeklerde Tribulus terrestris’in rolünü inceleyen bir araştırmada ise testosteron (serbest ve total) ile LH ve semen parametreleri arasında tedavi öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı.Başka bir araştırma bu ekin testosteronu artırmadığını gösterir.Bazı araştırmacılar, Tribulus terrestris’in bazı hayvan çalışmalarında testosteronu artırabildiğini, ancak bu sonucun genellikle insanlarda görülmediğini bulmuşlardır.

Tribulus Terrestris Libidoyu Artırır mı?

Bu ek testosteron artırmasa da libidoyu artırabilir .

Bazı araştırmacılar, azaltılmış seks yapan erkeklerin iki ay boyunca günde 750–1.500 mg Tribulus terrestris tükettikleri zaman , cinsel isteklerinin % 79 oranında arttığını bulmuşlardır.Ayrıca, çok düşük libidolu kadınların % 67’si, 90 gün boyunca 500-1.500 mg takviyeleri aldıktan sonra cinsel istekleri artmıştır.

Diğer araştırmalar ayrıca, bitkiyi içeren takviyelerin, libido düzeyinin düşük olduğu kadınlarda cinsel istek, uyarılma ve tatmini artırdığını bildirmiştir.Bununla birlikte, erektil disfonksiyonlu erkeklerde yapılan çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir.Bazı araştırmalar, bu ilacın günde 800 mg almanın erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde tedavi edemeyeceğini göstermektedir.Bununla birlikte, diğer raporlar ereksiyon ve cinsel doyumda günde 1,500 mg’lık bir dozla önemli iyileşmeler göstermiştir.

Tribulus terrestris’in kadınlarda ve erkeklerde libidoyu düzelttiği görünse de bu ekin cinsel etkilerinin kapsamını açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tribulus Terrestris’te Saponinler

Saponinler Tribulus terrestris’te bulunan kimyasal bileşiklerdir ve sağlık yararlarından sorumlu oldukları düşünülmektedir.Pek çok takviye dozu,bu bileşiklerden oluşan takviye miktarını ifade eden saponin yüzdesiyle birlikte listelenmektedir.

Tribulus terrestris takviyeleri genellikle % 45-60 saponin içerir.Daha önemlisi, daha yüksek bir saponin yüzdesi, takviyenin daha konsantre olduğunu gösterdiğinden daha düşük bir dozun kullanılması gerektiği anlamına gelir.Testosterontr olarak minimum % 60 Saponin içeren standartlaştırılmış bir özü almanızı öneririz.

Write A Comment