Çemen Otu (Fenugreek) Özü:

Çemenin testosteron arttırdığına dair şimdiye kadar yapılan tek bir insan çalışması olmamıştır.Çemen çalışmaları “testofen” patentli çemen özü üreten bir şirket tarafından desteklendi.Fakat Uluslararası Egzersiz Bilimi dergisinde yayımlanan bir çalışmada, çemen otunun testosteron düzeyleri üzerinde hiçbir olumlu etkiye sahip olmadığı gibi erkekler için çok önemli önemli dihidrotestosteronu (DHT) azalttığı görülmüştür. Anabolik gücünüzü arttırmak istiyorsanız, DHT miktarınızı kesinlikle düşürmemelisiniz.

 

 

D-Aspartik Asit (DAA):

D-Aspartik-Asit’in (DAA) testosteron seviyelerini sadece 12 günde% 42 oranında artırdığı kanıtlanmıştır!
Bu harika bir başlık değil mi? Ve bu ürünü size satmak isteyen herkes bu çalışmadan bahsedecektir.

AMA BİR PROBLEM VAR!

Her şeyden önce, bu çalışma bir DAA üreticisi ( DADAVIT® ) tarafından finanse edilmiştir .
DADAVIT® tarafından finanse edilen bir takip çalışmasında, DAA’nın infertil erkeklerde testosteronu% 30-60 oranında arttırdığı gösterilmiştir.

Sponsorlu olmayan çalışmalar ise tamamen farklı bir tablo ortaya koyuyor.DADAVIT® tarafından finanse edilmeyen 2 araştırmanın sonuçları ise şöyle:

İlk çalışmada, erkekler D-aspartik asit takviyesi ile birlikte 28 gün boyunca ağır direnç antrenmanı egzersizleri gerçekleştirdi. Çalışmanın sonunda kas gücü veya vücut kompozisyonu üzerine etkisi görülmedi ve hormon profillerine faydası yoktu!

İkinci çalışmada ise erkekler, 14 gün boyunca günde 3 gram veya 6 gram DAA aldılar. 3 gram (3.000 mg) alan grup, total veya serbest testosteronda kesinlikle belirgin bir artış görmedi.

Fakat 6 gram alan grupta işler daha da kötüydü.Günlük 6 gramlık takviye alan gruptakiler, hem serbest hem de total testosteron düzeylerinde bir düşüş yaşadılar.

Sonuç olarak DAA’nın Testosteron seviyelerini artırabildiğini gösteren çalışmalar tamamen güvenilmezdir. En kötüsü, DAA aslında testosteron seviyelerini azaltabilir.

 

 

Saw palmetto (Cüce Palmiye):

Saw palmetto, serenoa repens adlı bir bitkinin meyvesinden elde edilen bir ekstrakttır.Çoğu testosteron yükseltici ek besin üreten firmalar karışımlarına saw palmetto da eklerler peki gerçekten testosteron artırıyor mu?

Vücudunuzda 5-αlfa redüktaz adı verilen bu enzim vardır bu testosteronu daha güçlü bir form olan dihidrotestosterona (DHT) dönüştürür.

DHT, testosteronun 3 ila 10 katı kadar güçlüdür ve çoğu tıp uzmanı DHT’nin ; genital organların, erkek cinsel işlevinin, vücut kıllarının, sakal büyümesinin ve kas gelişiminin ardındaki temel androjen olduğuna inanmaktadır.

Aslında testosteronun faydalarının çoğu, yüksek testosteronun, aynı zamanda, yüksek DHT anlamına geldiği gerçeğinden gelmektedir.Bu nedenle kesinlikle bu çok önemli androjenin miktarını azaltmak istemezsiniz.

Ve işte bu noktada palmetto ile ilgili problemler başlar saw palmetto testosteronu arttırır, ancak bunu 5-a redüktaz enzimini inhibe ederek yapar, bu da bitkinin testosteronun DHT’ye dönüşmesini engellediği anlamına gelir.

Sonuç olarak, daha fazla testosterona sahip olacaksınız, çünkü testosteron DHT’ye dönüşemez ancak testoteronu daha güçlü bir forma dönüştüremeyeceğiniz için kendinizi kötü hissedeceksiniz.

Write A Comment