Bugün sizlere pek çok kişinin bilmediği  testosteron dostu gizemli bir elementten bahsedeceğim.

Bor nedir?

Bor, dünyadaki mineral birikintilerinde büyük miktarlarda bulunan doğal bir elementtir.Saf bor Dünya’ya meteorlarla gelmiştir.Fiberglas veya seramik gibi endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ama aynı zamanda yediğiniz birçok şeyde bulunur. oldukça güvenlidir. Ve sadece bir elma yiyerek, kahve içerek, bal tüketerek her gün 3 miligrama kadar çıkabilirsiniz .

Borun ayrıca vücudunuzun doğal bir testosteron üretimini ve bir tür östrojen olan estradiol üretimini ayarlamasında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir .

İnsanlar günlük olarak çok fazla bora ihtiyaç duymasa da (sadece 2-3 mg), bu element hücre duvarlarının bütünlüğünü korumada büyük bir rol oynadığı için herhangi bir bitki için gereklidir. Birden fazla çalışma, borun insan sağlığının birçok yönü için de gerekli olduğunu doğrulamıştır, ancak elementin daha fazla araştırılması gerekmektedir ve önerilen resmi günlük alım miktarı henüz hesaplanmamıştır.

Bor Tüketmenin Faydaları

Bor, kemiklerinizin ve eklemlerin sağlığı için gereklidir. Bir çalışma , insanların günde 1 mg (veya daha az) bor tükettiği bölgelerde artrit insidansının % 20-70 kadar yüksek olduğunu, ortalama bor tüketim seviyesi 3-10 mg olan alanların % 0-10 artrit insidansına sahip olduğunu göstermiştir.

Bor, hücre çoğalmasını teşvik ederek ve güçlü antimikrobiyal etkiler göstererek yara iyileşmesini geliştirir. Sporcular için bu, borun antrenman sonrası rejenerasyonu hızlandırabileceği anlamına gelir.

Bor dikkatinizi , algılamanızı, belleğinizi ve el becerinizi önemli ölçüde artırabilir.

Bor, özellikle prostat , akciğer ve rahim ağzı kanseri gelişme riskini azaltabilir.

Bor, testosteron seviyenizi önemli ölçüde artırabilir.

Bor testosteron seviyelerini nasıl artırabilir?

Günde 10 mg bor alınmasının , sadece bir hafta içinde serbest testosteron seviyesini % 22 (ortalama 11.83 pg / mL’den 15.18 pg / mL’ye) artırdığı ve ayrıca östradiol ve seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) seviyelerini düşürdüğü doğrulandı . Ayrıca, daha uzun süren bir çalışma (sadece bir haftaya kıyasla 7 hafta) bu bilgiyi doğrulamıştır.

Sağlıklı erkeklerde borun kardiyovasküler risk üzerindeki etkisini inceleyen bir başka çalışmada , 4 hafta sonra günlük olarak 10 mg ek bor alındıktan sonra testosteron seviyelerinde % 15’lik bir artış ortaya çıktı.

Bor’un testosteron seviyelerini yükseltmesinin nedeni hala tam olarak anlaşılamamıştır ancak bilim adamları bu etkinin büyük ölçüde elementin seks bağlayıcı proteinin plazma seviyesini azaltma yeteneğine bağlı olduğu ve aynı zamanda doğrudan belirgin bir eylem uyguladığına inanmaktadırlar.

Bor’un En İyi Gıda Kaynakları

Rakiplerinizin önüne geçmek ve testosteronuzu artırmak ister misiniz? İşte diyetinize dahil edebileceğiniz en iyi bor kaynakları

Avokado

Dünyanın en besin yoğun meyvelerinden biri olan avokado, güçlü bir bor kaynağıdır. 100 g’lık bir porsiyonda, önerilen günlük miktarın (3 mg) yarısından fazlası yaklaşık 2 mg bor bulunur.

Kuru üzüm

Bu yiyeceklerde bulabileceğiniz en yüksek bor oranına sahiptir.100 g kuru üzüm, size günlük dozu karşılamak için yeterli olan 3 mg mikrobesin sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, kuru üzümlerin yanınızda taşıması da son derece kolaydır ve hareket halindeyken sağlıklı bir atıştırmalık için en iyi seçeneklerden biridir.

Brezilya Cevizi

Brezilya cevizi tükettiğiniz her 100 g’da yaklaşık 1.7 mg bor sağlar fakat gün içinde bu kadar Brezilya cevizi yiyemezsiniz.

Fıstık ezmesi

Her 100 g’da 1,92 mg kadar bor ile fıstık ezmesi başka birçok nedenden dolayı harika. Yüksek tokluk oranına sahiptir, size önemli miktarda protein sağlar ve genel olarak en iyi egzersiz öncesi gıdalardan biridir. ( özellikle de TestosteronTR fıstık ezmesi 🙂 )

Gıda Takviyesi Olarak Bor

Gördüğünüz gibi, çevremizde bol miktarda (ve tamamen lezzetli) doğal bor kaynakları var. Ancak ne yazık ki, bilimsel olarak testosteronda önemli bir artışla sonuçlandığı onaylanan günlük 10 mg dozunu karşılamak oldukça zor.

Sonuçta, günde 500 g avokado yiyemezsiniz ve yapabilseniz bile – bu büyük olasılıkla kalori dengenizi bozacaktır.
İşte o zaman bor takviyeleri sahneye girer ve tüm ihtişamıyla parlar.

Genellikle, bor takviyeleri kapsül veya damla şeklindedir,pazarda iki ana bor takviyesi formu vardır:

İyonik Bor: Elemanın en temel şekli: özü, diyebilirsiniz. Şelatlı bordan daha az etkili bir şekilde emildiği için bu form daha büyük dozlarda tüketilmelidir.
Şelatlı Bor (Aspartat, Sitrat vb.): Emilmesi çok daha kolay, tüketilmesi çok daha verimlidir. Etkiler aynıdır, ancak dozaj önemli ölçüde daha düşüktür.

Bor, testosteron seviyenizi neredeyse % 30 oranında doğal bir şekilde artırabilen bir mikro besindir. Borun en iyi kaynakları avokado, kuru üzüm, fındık,Brezilya cevizi,fıstık ezmesi ve yeşil sebzelerdir. Ancak testosteron seviyeleriniz üzerinde önemli bir etki yaratabilecek, doğrulanmış eşiğe (günde 10 mg) ulaşmak zordur, bu nedenle ek olarak bir tür bor takviyesi almayı düşünebilirsiniz.Genel olarak, insan vücudu tarafından daha etkili bir şekilde emildiği için şelatlı bor şeklini seçmek daha iyidir.

DOZAJ UYARISI

Yetişkinlerde 20 miligramdan fazla veya çocuklarda 5 ila 6 miligram bor alımının ölümcül olduğu bilinmektedir.

Çok fazla bor almanın diğer  yan etkilerinden bazıları şunlardır:

Hasta hissetmek
Kusma
Hazımsızlık
Baş ağrıları
İshal
Ten rengi değişiklikleri
Nöbetler
Kan damarlarına zarar

Takviyeleri kullanırken dikkatli olun.Vücudunuz fazla miktarı etkili bir şekilde filtreleyemeyebilir ve kan dolaşımınızda toksik seviyelere ulaşmasına neden olabilir.

Diyetinize herhangi bir takviye eklemeden önce daima bir doktorla konuşun. Diğer takviyeler veya ilaçlarla etkileşimleri olabilir.

Bor için önerilen bir doz yok. Ancak  Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulunun söylediği, yaşınıza göre alabileceğiniz en yüksek miktarlar bu dozlar kesinlikle geçilmemeli:

Yaş                     Maksimum Günlük Doz
1 -3                                   3 mg
4- 8                                  6 mg
9 -13                                11 mg
14-18                                17 mg
19 ve üstü                       20 mg

Kaynaklar:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4712861/
2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129941

Write A Comment