Yiyeceklerinizi yüksek sıcaklıklarda pişiriyor ve kızartıyor musunuz?

Öyleyse, bunu bir daha yapmadan önce yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Neden?

Çünkü bu süreç ileri glikasyon son ürünleri veya AGE’ler olarak adlandırılan bileşikler oluşmasına neden olur. Bunlara glikotoksinler de denir.Esas olarak şeker ve proteinlerden oluşan bu kimyasallar vücudunuzda tahribat yaratır.Bu maddeleri yiyecekleri yüksek ısı seviyelerinde pişirip kızarttığımızda ve yeniden işlediğimizde yaratırız.

Bu kimyasallar dokularımızda birikir,cırt cırt gibi hücrelere yapışırlar zamanla arterleri sertleştirir,eklem ağrılarına neden olurlar,kan damarlarını sertleştirir ve kan akışını azaltırlar bu nedenle erektil disfonksiyonu (penisin sertleşmeme sorunu) tetikleyebilir ve cilt kırışıklıklarına neden olabilirler.Böbreklere ve sinirlere zarar verirler. Diyabet ve bunamaya neden olurlar.

AGE’ler, Alzheimer hastalarının beyinlerinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Parkinson ve Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen motor nöron hastalığına (MND) sahip hastalarda da yüksek seviyelerde bulunurlar.Fareler üzerinde yapılan testlerde, araştırmacılar AGE’leri inme riskiyle de ilişkilendirdiler.Ayrıca kanser riskinde artışa neden olabilirler.

İyi haber: Böbrekleriniz onları bir noktaya filtreliyor.

Ancak araştırmalar günde 5.000 ila 8.000’den fazla AGE birimi alırsanız bu dokularınızda AGE’lerin biriktiğini gösterir.

Bir McDonald’s’ın Big Mac’inde 7.800 AGE var.

Bir porsiyon kızarmış tavuk nuggetları 7.000 AGE’ye sahiptir.

Sadece iki dilim pastırma yaklaşık 12.000 AGE’ye sahiptir.

Kızartılmış bir sosisin yaklaşık 10.000 AGE’si vardı.

İnce kabuklu bir pizzanın yaklaşık 7.000 AGE’si vardır.

Küçük boy patates kızartması yaklaşık 1.500 orta düzeyde AGE’lere sahiptir.

Artık nelerden uzak durmanız gerektiğini biliyorsunuz.Makaleyi okuduğunuz için teşekkürler.Makaleyi beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı ve onların da sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olmayı unutmayın.

Write A Comment