Sağlıklı bir vücuda ve optimize hormon seviyelerine sahip olmak için temiz, sağlıklı bir beslenme şarttır.Genel bir kural olarak, ticari bir kutuda gelen her şeyden kaçının. Neredeyse her zaman toksinler ve diğer işlenmiş kimyasallar içerirler.Bunlar, hormon bozucu maddeler ve bağışıklık bastırıcı maddeler ile doludurlar.

Örneğin,ekmeği ele alalım herkesin severek tükettiği bir besin olmasına rağmen glüten, lektin ve fitat denen bağırsaklarınızı tahrip edebilen,besin maddelerinin emilimini azaltan ve hormonal dengenizi dolaylı olarak etkileyen maddeleri içerir. Hububat ve şekerler de kanınızda glukoz seviyelerini arttırır.Peki bunların testosteron seviyeleri ile ne ilgisi var? Washington’daki araştırmacılar, 70 gram glukoz tükettikten sonra, testosteron seviyelerinin diyabetli ve diyabetli olmayan kişilerde yaklaşık % 25 azaldığını ve bu etkinin glukoz emildikten iki saat sonra bile sürdüğünü tespit etti.

Ayrıca soya ve diğer östrojenik gıdaları tüketmemek de önemli. Östrojen testosteron ile rekabet eder ve hücreler üzerindeki etkisini önemli ölçüde zayıflatır. Östrojenik ürünlerden tamamen uzak durmak daha güvenlidir çünkü sağlıklı erkeklerde testosteron seviyelerini azaltırlar.

Et söz konusu olduğunda, sadece çimle beslenen organik ürünler tüketmenizi tavsiye ederim. Ticari olarak yetiştirilen hayvanlar birçok endüstride düzenli olarak kullanılan, toksik bir madde olan dioksin içerirler.Dioksin üreme sisteminize ve testosteron üretiminize zarar verebilir.Dioksinler yağda birikir.Bu nedenle dioksinden kaçınmak için organik et alamayacaksanız yağsız etleri tercih edin.

Alkol söz konusu olduğunda bira tüketebileceğiniz en kötü alkol çeşididir, çünkü yüksek östrojenik madde olan şerbetçi otu ve 8-Prenylnaringenin içerir.Başka bir deyişle, bira estrojeni artırır ve testosteronu azaltır. Ayrıca, tahıllardan geldiğinden başka zararları da vardır.

Bira, tahıl ve aşırı alkol tüketimi bağırsaklarınıza zarar verir ve B12 vitaminini parçalayan midede bulunan bir glikoprotein olan İntrinsik faktörün verimliliğini önemli ölçüde azaltabilir.İntrinsik faktörün azlığı, B12 vitamininin gerektiği gibi alınamayacağı anlamına gelir.

Ayrıca, olabildiğince plastik ve kimyasal ürünlerden kurtulmaya çalışmanızı tavsiye ederim.Bunların birçoğu, sisteminize zarar veren hormon bozucu maddeler içerir. En belirgin olanı, östrojen gibi davranan ve testosteron seviyelerini önemli ölçüde azaltan petrol bazlı kimyasalların bir sınıfı olan Xenoestrogenlerdir.Doğal ve organik kişisel temizlik malzemeleri tercih edin.Plastik diş fırçalarınızı bambu diş fırçalarıyla değiştirin.Pet şişe yerine cam ya da metal su kapları kullanın.

Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler hormonlarınızda büyük değişiklikler yaratacaktır.

Write A Comment