Yüksek Testosteron Seviyelerinin 4 Belirtisi

Yağ kaybı ve artmış cinsel dürtü, muhtemelen testosteron denince akla ilk gelen şeylerdir. Fakat testosteronunuzun zihin sağlığınızı da etkilediğini biliyor muydunuz? Ya da risk toleransınızı ve rekabet yeteneğinizi belirlediğini ?

Bu makalede, optimal testosteron seviyesine sahip olmanın az bilinen 4 yararını inceleyeceğiz. Hangilerinin sizi etkilediğini ve hangilerinin etkilemediğini görün.

İşaret # 1 – Keskin bellek

Bu çalışmada , testosteron düzeyi yüksek olan erkekler görsel ve uzamsal bellek testlerinde önemli ölçüde daha iyi puan aldı. Bu sonuçlar, araştırmacıların, 4 hafta boyunca haftada bir testosteron dozu veya plasebo alması için 37 kişiyi rastgele seçtikleri başka bir çalışmada yansıtıldı . 4 hafta sonra, testosteron tedavisi alan erkekler, sözel akıcılık testlerinde önemli ölçüde daha iyi puan aldı.

Testosteron beyin sağlığını nasıl etkiler?

klinik öncesi gözlemler testosteronun hasar ve çürümeye karşı beyin hücrelerini koruduğununu iddia ediyor. Bu yüzden beyin sisi, hafıza kaybı ve konsantre olma zorluğu optimal altı testosteronun bazı yaygın belirtileridir. Bu nedenle düşük testosteron düzeyi olan erkeklerde alzheimer hastalığı sıklığı artmıştır.

Beyninizin yaşlandığınızda en üst düzeyde performans göstermesi için en uygun testosteron seviyelerini elde etmek ve sürdürmek için adımlar atmaya başlamanız önemlidir.Zaten şu an  makaledeki bu satırları okuyorsanız sağlığınıza değer veriyorsunuz demektir.

İşaret # 2 – Olumlu Ruh Hâli

Bu meta-analizde 16’nın  üzerinde bilimsel çalışmalar ve 900’den fazla konuyu kapsayan araştırmalarda araştırmacılar testosteron ruh sağlığı üzerinde önemli olumlu etki sağladığı sonucuna vardı.

Diğer taraftan, düşük seviyelerde testosteronun depresyona önemli bir katkısı olduğu bulunmuştur . Ve depresyondaki erkeklere testosteron tedavisi uygulandığında ,ruh hallerinde önemli gelişmeler bildirilmiştir.

Testosteronun ruh haliniz üzerinde önemli bir etkisi var.Yaşam zevkinizi kaybettiğinizi düşünüyorsanız, ilerlemeye devam etmek için testosteron seviyenizi ölçmeniz size bir yol gösterebilir.

İşaret # 3 – Yüksek Risk Alma Eğilimi

Bu çalışmada , araştırmacılar 154 denek (78 erkek, 76 kadın) üzerinde inceleme yaptı ve kumar oynamaları istendi.Kan örnekleri deneyden önce toplandı,testosteron düzeyi yüksek olan hem erkek hem de kadınların daha fazla risk alma eğiliminde olduğu tespit edildi.

Bu çalışmada ise testosteron seviyeleri en yüksek olan kişiler en riskli kariyerleri seçti.

Şimdi, elbette risk almak potansiyel olarak olumsuz bir durum gibi dursa da risk olmadan büyüme olmaz. Risk almak insanlığın dünyayı fethetmesini, uluslar kurmasını ve hatta uzaya çıkmasını sağlayan şeydir. Bazı risk unsurları dahil olmadan büyük bir başarı elde edilemez. Bu nedenle hayatınızı bir üst seviyeye çıkarabilmeniz için bazı riskleri almanız şarttır.

İşaret # 4 – Rekabet  İsteği

Bu çalışmada , Altmış dört erkekten, hileli bire bir yarışmadan hemen önce ve 15 dakika sonra numune alındı, yarışma sonunda testosteronda bir artış geçirmiş olan erkeklerin, kaybettikten sonra testosteronda bir düşüş yaşayan erkeklerle karşılaştırıldığında tekrar rekabet etmeyi seçme ihtimalinin daha yüksek olduğu görüldü.Ne demişler yenilen pehlivan güreşe doymaz.

Üniversite tenisçileri üzerine yapılan bir çalışmada, maç öncesi en yüksek testosteron seviyesine sahip oyuncuların ruh hali üzerinde önemli olumlu etkileri olduğu bildirildi. Ayrıca, maç sonrası testosteron seviyeleri maçı  kazananlarda kaybedenlerden daha yüksekti. Ayrıca, testosterondaki yükseliş, kazananların bir sonraki yarışma turunda daha odaklanmış ve motive olmalarını sağladı.

Biyolojide buna kazanan etkisi denir ve ilk olarak farelerde gösterilmiştir. Normalde daha küçük ve daha zayıf bir fare daha büyük ve daha baskın bir rakibi yenemez. Ancak, daha küçük bir farenin benzer büyüklükte bir uyuşturulmuş fareye karşı kazanmasına izin verildiğinde, bir sonraki yarışma turunda daha büyük ve daha baskın fareyi yenme şansı artar  savaşma kabiliyetinde iyileşme olmamasına rağmen. Sebep? İlk yarışma turunu kazanmak, farenin testosteronunun da yükselişe geçmesine neden olur ve bu sayede odağı artar ve kazanma şansı yükselir.

Kazanan etkisi insanlarda  da meydana gelir. Engellerin aşılması bir sonraki rekabet turunda bizi daha odaklı ve motive eden testosteron artışına neden olmaktadır.

Testosteron, rekabetçiliğinizin yakıtıdır ve kazanan etkisi, daha sonraki her karşılaşmada sizi daha agresif ve baskın hale getiren geri besleme döngüsüdür.

Ancak, her kazanılan karşılaşma testosteron seviyelerinizi,yeteneklerinize ilişkin tahminlerinizin abartıldığı ve karar vermenize engel olduğu noktaya kadar yükseltir.

Sonuç

Evet, testosteron kas kazanma, yağ kaybetme ve cinselliğini ifade etme yeteneğini belirler ancak asıl etkisi bu üç alanın çok ötesine uzanır. Akıl sağlığınız, yaşama bakışınız, riske toleransınız ve rekabet yeteneğinizin tümü damarlarınızdan geçen testosteron miktarından etkilenen faktörlerdir. Optimal testosteron seviyelerinizi koruyun; böylece genel sağlığınızı, refahınızı ve cinselliğinizi de korumuş olacaksınız.

Write A Comment