Son zamanlarda yapılan çalışmalar yağ dokusunun sadece bir enerji deposu değil aynı zamanda aktif bir endokrin organ olduğunu göstermiştir.Nasıl yani organ mı? Dediğinizi duyar gibiyim evet Sylvia Tara’nın “Yağın Gizli Yaşamı” eserini okurken ilk duyduğumda ben de şaşırmıştım.Yağ doku Leptin, resistin gibi hormonlar ve TNFalfa gibi sitokinler salgılar.Obezite vücut ağırlığından çok yağ dokunun artmasından kaynaklanır.

Çoğu insana en iyi doğal testosteron güçlendiricinin ne olduğu sorulsa çok azının yağ kaybı diyeceğini düşünüyorum.

Etki, yağ hücrelerinin testosteronu düşüren ve östrojeni artıran aromatazı arttırması nedeniyle çoğunlukla kötüdür. Yağ hücrelerinde bulunan enzimler ayrıca 3β-HSD ile kortizol üretimini ve DHT’nin parçalanmasını da arttırır

Eğer vücut yağınız % 15’in üzerindeyse vücut yağ oranınızı düşürmek doğal bir testosteron artışı için uzun vadede yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Öyleyse neden bu kadar etkili olduğunu keşfedelim:

Fazla vücut yağı testosteronun östrojene dönüştürülmesine yol açar çünkü yağ hücreleri aromataz enzim aktivitesinin artmasına neden olur, bu testosteronu östrojene dönüştüren enzimdir.

Karın yağ hücreleri aromataz enzimi bakımından son derece yüksektir, bu yüzden testosteron üretimi söz konusu olduğunda ve kalp sağlığını korumak için karın bölgesi vücut yağını taşımak için en kötü yerdir.

Testosteron seviyenizi doğal olarak artırmak için vücut yağ yüzdeniz nispeten düşük olmalıdır (% 8-14 arasında bir şey) Bazı istisnalar olsa da yağ yüzdeniz ne kadar yüksek olursa testosteronunuz o kadar düşük olur.Yağ oranını ~% 8’in altına indirmek ise testosteron üretimini olumsuz etkiler.

Kısacası, yüksek vücut yağ seviyesine sahip olmak, daha düşük testosteron seviyelerine ve daha yüksek östrojen seviyelerine yol açar.

Yüksek vücut yağı testosteron üretiminin tekrarlayan düşmanıdır.
Yüksek vücut yağı testosteronun belki en büyük düşmanı olmayabilir ama kesinlikle her gün sizin zirveye ulaşmanızı engelleyen bir güç olarak orada bekler.

Bu nedenle fazla vücut yağını kaybetmek, en azından uzun vadeli strateji açısından, tüm doğal testosteron artırıcıların en iyisidir.

Vücut yağ oranınızı azaltmazsanız uzun vadede bu daha sonra kas kazanma yeteneğinizi engelleyebilir ve hatta kas kütlesi kaybına neden olabilir. Bu da daha fazla vücut yağına ve sonuç olarak daha fazla östrojen ve daha az testosterona yol açar.

Böylece bu negatif bir döngü haline gelir, bu yüzden vücut yağını kaybederek negatif döngüyü pozitif bir döngüye dönüştürebilirsiniz. Düşük vücut yağı, daha düşük östrojen ve daha fazla testosteron anlamına gelir.

Bu daha fazla kas kütlesi sağlar, bu da daha düşük vücut yağı,daha düşük östrojen ve daha fazla testosteron anlamına gelir.

Bu yüzden yağ kaybı, aşırı vücut yağınız olduğunda tüm doğal testosteron güçlendiriciler içinde muhtemelen iyisidir.

Write A Comment