En İyi Kortizol Azaltıcı Takviyeler

Kötü beslenme ve kahve gibi uyarıcılara düşkünlüğün yanı sıra kötü iş-yaşam dengesi ile stresli bir yaşam kortizol seviyenizi artırabilir. Bu düşük enerji, yorgunluk, libidoda azalma ve düşük testosteron gibi birçok olumsuz sağlık durumuna yol açar. Bu durumdaysanız ve değişmek istiyorsanız bunu yaşam tarzınızı değiştirerek,uykunuzu yeterli alarak , düzenli egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek yapabilirsiniz. Ayrıca tartışacağımız kanıtlanmış en iyi kortizol azaltıcı takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Ama önce kortizolün gerçekte ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

Kortizol nedir?

Steroid hormonu olan kortizol adrenal bezlerde üretilir. Kortizol stres hormonu olarak bilinmesine rağmen, vücutta birçok olumlu rolü vardır. Aşağıdakiler dahil çeşitli vücut süreçlerinin kontrolünü ve düzenlenmesini içeren rollerde vücuttaki farklı hücrelerde çalışan kritik bir hormondur:

Metabolizma
Tansiyon
Testosteron
İltihap
Hafıza
Tuz ve su dengesi
Kan şekeri seviyeleri
Uyku
Libido

Kortizol, bu işlevleri düzenleyerek vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ancak bunu başarmak için doğru miktarda kortizol üretilmelidir. Düşük veya yüksek kortizol üretimi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücut yüksek miktarda kortizol ürettiğinde ne olacağını ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kortizol azaltıcı takviyeleri kullanarak bunu nasıl dengeleyeceğimizi keşfedeceğiz.

Yüksek Kortizol Seviyelerinin Testosteron Üzerindeki Tehlikeleri

Vücudunuzda uzun süre çok fazla kortizol üretildiğinde, birçok süreci etkiler. Bu süreçlerden biri testosteron üretimidir . Yüksek kortizol seviyeleri erkek cinsiyet hormonu olan testosteron miktarını azaltır. Bir dizi çalışma , sürekli yüksek kortizol seviyelerinin toplam testosteron seviyelerinde bir azalmaya neden olduğunu bulmuştur.

Ve testosteronun özellikle erkeklerde sağlık için kritik olduğu düşünüldüğünde, testosteron seviyesinin düşmesi yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bu, vücudunuzun fiziksel ve zihinsel faaliyetlerinizi desteklemek için yeterli enerji üretemeyeceği anlamına gelir. Aynı zamanda kas kütlesini azaltır, depresyona ve asabiyete neden olur . Ve erkek cinsiyet hormonu olarak düşük testosteron aynı zamanda düşük cinsel dürtü, erektil disfonksiyon ve hatta iktidarsızlığa yol açar .

Çok Fazla Kortizol ile İlişkili Belirtiler

Vücut strese maruz kaldığında, fiziksel, duygusal veya kimyasal, bununla başa çıkmak için kortizol üretimi artar. Bu durumda, stresin nedeniyle savaşmak veya ondan kaçmak için gerekli olan bedensel işlevler için daha fazla enerji sağlanır. Aynı zamanda, acil tehditle başa çıkma ile ilgili olmayan işlevler, azaltılır.

Bu; bağışıklık sistemi, sindirim ve üreme gibi işlev gören enerji kaynaklarının geçici olarak tükendiği anlamına gelir. Çok stresli bir erkeğin baba olamaması veya stresli bir anda yenen bir yemeğin iyi sindirilememesi örnek verilebilir. Stres durumunun devam etmesi durumunda vücut stresle baş etmeye çalışırken yüksek kortizol üretimi devam edecektir.

Bu, vücuttaki birçok işlevi etkiler ve aşağıdaki gibi semptomlarla kendini gösterir:

Yorgunluk
Kas zayıflığı
Ruh hali
Susuzluk artışı
Tuz istekleri
Morarma ve çatlaklar gibi cilt sorunları
Hızlı kilo alma, özellikle karın, göğüs ve yüz çevresinde yağlanma
Sık idrara çıkma
Yüksek kan basıncı
Uykusuzluk hastalığı
Bağışıklık sisteminde zayıflama
Kaygı
Kas inşa edememe

En İyi Kortizol Azaltıcı Takviyeler

Bazı takviyeler, kortizol üretiminizi dengelemenize ve yüksek seviyeleriyle ilişkili semptomlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. En iyi kortizol azaltıcı takviyelerden bazıları şunlardır:

1.Ashwagandha

Hint ginsengi, kraliyet otu ve kış kirazı gibi diğer isimlerle de bilinen Ashwagandha bir adaptojendir. Ayurveda tıbbında enerjiyi artırmak, bağışıklık sistemi işlevini iyileştirmek ve nörolojik ve üreme işlevlerini iyileştirmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Ashwagandha ayrıca vücudun strese karşı direncini artırır. Bu çalışmada , günlük 300 mg ashwagandha kökü ekstresi almanın serum kortizolünde önemli bir azalmaya yol açtığı bulundu.

2.Vitamin ve Mineraller

Vitaminler , kortizol gibi hormonların dengeli üretimi de dahil olmak üzere sağlık için gereklidir. Çeşitli çalışmalar, özellikle B vitaminleri,  C vitamini , magnezyum ve çinkonun kortizol ve stres seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur. Aynı zamanda enerji üretimini artıran metabolik hız artışını destekler.

3.Antioksidanlar

Araştırma çalışmaları , antioksidanların oksidatif stresle savaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca kortizol seviyelerini düşürür ve hücre ve kas hasarını durdururlar. Sporcular üzerinde birçok çalışma yapılmış olsa da, bulgular spor dışı stres kaynaklı yüksek kortizol seviyelerine eşit şekilde uygulanmalıdır. Etkili antioksidanlar arasında CoQ10, A, C ve E vitaminleri, selenyum , lutein  bulunur . Aronia, yaban mersini gibi meyveler ve bitter çikolata yiyerek önemli miktarda antioksidan elde edebilirsiniz . Kortizol seviyelerini düşürmenin yanı sıra , antioksidanlar anksiyete ve depresyon gibi diğer sağlık sorunlarından da vücudunuzu korumaya yardımcı olur.

4.Rhodiola Rosea

Rhodiola rosea, aynı adı taşıyan bir bitkinin kökünden türetilen, aynı zamanda altın kök ve gülotu gibi diğer isimlerle de bilinen bir adaptojendir. Bir adaptojen, vücudun stres dahil olumsuz değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olur ve böylece hormonal dengeyi yeniden sağlar. Günde iki kez 500 mg’a kadar rhodiola rosea takviyesi, kortizol seviyelerini düşürür ve ayrıca enerjiyi, dayanıklılığı artırır, depresyonla savaşır ve zihinsel işlevleri geliştirir.

 

5.Gingko Biloba Yaprağı Ekstresi

Bilimsel adı saliburia adiantifolia olan Gingko biloba ,bilinen en eski bitkilerden biridir. Bu binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır.Gingko biloba, adaptojenik özelliklere sahiptir ve birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Gingko biloba yaprağı ekstresi alımının strese bağlı kortizolü önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Gingko biloba’nın diğer sağlık yararları arasında yüksek tansiyonun düşürülmesi, konsantrasyonun artması, Alzheimer ve bunama riskinin azaltılması, görmenin korunması, astım semptomlarının azaltılması, anksiyete ve depresyonla mücadele yer alır.

 

Özet

Kortizol hormonunun vücutta oynayacağı kritik roller vardır. Bununla birlikte, uzun süreler boyunca yüksek miktarlarda üretildiğinde, yorgunluğa, düşük enerjiye, düşük libidoya ve hatta iktidarsızlığa neden olabilir. Kronik olarak yüksek kortizol seviyelerine sahipseniz, bu olumsuz etkilere karşı koymak için değişiklikler yapmanız gerekir. Kortizol seviyenizi dengelemenin en etkili yöntemleri arasında düzenli egzersiz, yeterli uyku ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri yer alır. Ayrıca gingko biloba yaprağı ekstresi, ashwagandha, rhodiola rosea, vitamin ve mineraller, antioksidan karışımları gibi  kortizol azaltıcı takviyeleri de alabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://journals.plos.org/plosone/articleid=10.1371/journal.pone.0020795

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12208645

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16042916

https://nccih.nih.gov/health/rhodiola

Write A Comment