Bir kızın sizinle ilgilendiğini değerlendirmenin en iyi yolu; vücut dilini
iyi okumaktan geçer.

 

Küçük parçalara takılırsanız, yanılabilirsiniz. Bir kızın size doğru bakıp gülümsemesi sizinle ilgilendiği anlamına gelmez. Denk gelmiş olabilir. Vücut dilinde en önemli mesaj “açık” olmaktır.

 

Vücut dili hareketleri kültüre göre farklı anlama gelebilir, her hareket her zaman benzer sonuçlar çıkarmaz. Mesela kollarını önünde bağlayan birisi için iletişime kapalı yorumu yapılabilir fakat bu herkes için geçerli değil. Sadece kendisini rahat hissettiği için bu şekilde oturuyor olabilir. “Açık” olmak ise evrenseldir. Memeli hayvanlar koruma içgüdüsü olarak vücut boşluklarını kapatma eğilimindedir. Göğüs boşluğu, karın boşluğu gibi daha sonra genital bölgeler gelir.

 

Vücut dilini analiz etmeye çalıştığınız kişiyi anlık olarak değerlendirmeyin. Belirli bir süre boyunca gözlem yapmak analizleriniz güçlendirir. Sadece kişinin beden diline odaklanmak da büyük hatadır. Kişinin, içerisinde bulunduğu ortam, kişinin içerisinde bulunduğu duygu durum, bir konuşma varsa konuşulan konu, bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

 

Mesela, duyguların uç yaşandığı anlarda; mutluluk, öfke, sevinç gibi yapılan hareketler mevcut anlamlarını yitirebilir.

 

Bir kadın vücudu size dönük oturuyor ve açık şekilde pozisyon alıyorsa size sınırlarını açıyor demektir.Fakat yukarıda söylediklerimle değerlendirilmesi gereken bir olaydır. Gidip de bir kadının karşısına oturup “ bana dönük oturuyor” demek abestir.  Sizi fark etmesi ve buna yönelik pozisyonun değişmesi önemlidir.

 

 

 

“Mona lisa Bakışı”. Mona Lisa tablosunda tabloya hangi açıdan bakarsanız bakın Mona’nın sizin gözlerinizin içine baktığı hissine kapılırsınız. Gerçekten de öyle. Louvre Müzesine yoolunuz düşerse bunun ne demek olduğunu tecrübe edersiniz.

 

Sizinle ilgilenen bir kadın başka birileriyle başka işler yaparken bile size bakacaktır. Bakışlardan kaçmamanız ve gözlerinin içine bakarak cevap vermeniz gerekir. Bir kadınla bakışmaya bile dayanamayıp gözlerini kaçırıyorsan ne yapabilirsin ki? Ayarını kaçırmamak gerekir tabi, bir kadının direkt olarak gözlerinin içine uzun süre bakmak rahatsız edici olabilir veya sizi garip, istenmeyen bir durum içine sokabilir.

Kadının gözlerine bakın onun kaçırmasını bekleyin. 2 3 kere farklı açılardan bu bakışı yakalarsanız Mona lisa bakışını almış demeksinizdir. Kadın gözlerini kaçırmıyor ise ve siz de belli bir yerden sonra rahatsız edici olabileceğinizi düşünüyorsanız, içerisinde bulunduğunuz ortamın ambiyansına göre bakışmayı gülümseme, göz kırpma gibi bir hareketle sonlandırın. Ortam veya süreç bu hareketler için erken ise, uygunsuz kalacak ise, gözlerinizi kaçırmadan yavaş bir şekilde önünüze dönün.

Klasik saç ile oynama hareketi. Bu bir kalıptır her kız bunu yapacak diye bir şey
yok. Yaygın olduğu için bu ismi vermişler. Sadece saçını oynamış düzeltmişte olabilir.

 

 

Size vereceğim tavsiyelere dikkat ederseniz yanlış anlaşılmazsınız. Unutmayın siz gergin olduğunuz kadar kadın da bu olayda gergindir. Gergin olduğunuz zaman sempatik sistem devreye girer. Sempatik sistem savaş ya da kaç emrini veren sistemdir. Vücuda epinefrin norepinefrin gibi katekolamin deşarjı olur. Unutmayın bu düşünce ile üstesinden gelinecek bir şey değil. Kaslarınızı harekete geçirecek bir reseptöre uyaran bağlanıyor, bunu sakin ol diyerek engelleyemezsiniz. Tecrübe ile kontrol altına alırsınız.

 

Kadın bu hareketleri yaptığının farkında değildir. Ellerini masaya vurmak, bozuk ritimde ayak sallamak, saçla oynamak, masadaki herhangi bir şeyi eline alıp çevirmek gibi anlamsız hareketler yapmak bu deşarjın göstergesidir. Yani sadece saç ile oynamak değil. Hareketleniyor ise bakışlarınız onu heyecanlandırmış demektir onay verdiğine dair bir işarettir.

Tüm bunlar çok kısa sürede olur ve hepsini kısa sürede değerlendirip doğru tepkiler vermelisiniz. Bu yüzden kırmızı hap sadece teorik değil pratik yönü ağır basan bir olaydır. Heyecanı kaçırmadan kıza yaklaşıp “merhaba” deyin. Gereksiz açılış cümlelerine hiç ihtiyacınız yok. Zaten ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemli.

 

Düzgünce selam verin kendinizi tanıtın ve el sıkışın. El sıkışmak hem onun alanına girip fiziksel temas yaratmayı sağlar hem de öz güvenli bir el sıkışma karşınızdaki insanın bilinçaltına çok önemli mesajlar verir. Dikkat etmeniz gereken şey baskın olma amacıyla kasıntı bir şekilde el sıkışmamaktır. Kendini kontrol eder ve güvenirseniz zaten kullanacağız gücü vücudunuz ayarlayacaktır.

 

Bir adımdan sonra kendiliğinden gerçekleşecek şeyler için ekstra çabaya girmek bocalamanıza ve dikkatinizin dağılmasına neden olur.

 

Elinizi uzatın ve bekleyin kadının elini getirmesini ve elinizi tutmasını bekleyin küçük şeyler gibi gözükse de oluşturdukları anlam çok önemlidir.

 

Rollo Tomassi’nin dediği gibi ”Never Lean On” asla eğilmeyin. Dik durmak bir erkeğin vücut dilinin en önemli bileşenidir. Sadece dik durmanın geldiği anlamlarla ile ilgili yazımız gelecek.

 

Konuşurken, otururken kadına doğru eğilmeyin, el sıkışırken kadına doğru eliniz ile eğilmeyin. Yani bırakın o gelsin. Bunun en çaktırmadan yapmanın yolu hali hazırda el sıkışılacak optimal noktaya elinizi önce sizin götürmeniz ve zaten kadının elini getireceği noktada beklemeniz.

 

Güzelce kavrayıp 3 kere yukarı aşağı yapın. 3 kez yukarı aşağı resmiyettir. Evrenseldir. Resmi imajı Çizmek önemlidir. Bir el sıkışmadan bile ne kadar çok anlam çıktığına bakın.

 

Oyunun küçük ayrıntılarını öğrenmeniz gerekmektedir.

 

Beden dili ile ilgili küçük bir giriş yapmak istedim, bu seride bundan sonra çeşitli kaynaklardan da çeviriler yaparak kapsamlı bir yazı dizisi oluşturacağım.

Author

Write A Comment