Libido düşüklüğü bugünlerde pek çok erkeğin kabusu durumunda.Düşük libidosu olan bir erkeğin yaşam enerjisi de azalır ve libido düşüklüğüne psikoljik sorunlarda eşlik etmeye başlar.Arzu edilebilirlik ve performansımız, erkek olarak kendimizi nasıl hissettiğimizi etkiler.

Bu yüzden bu makalede, size libidonuzu güçlendirmek için 5 yol vereceğim.

1. Macayı deneyin 

Maca, eski kültürler tarafından erkekler için doğurganlığı ve cinsel güdüyü arttırmak için kullanılan bir kök sebzedir. Gıda ve Tarım Bilimleri Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada , macada vücutta afrodizyak benzeri aktivite yaratan “p-metoksibenzil izotiyosiyanat” adı verilen spesifik bir libido artırıcı bileşik olduğu bulunmuştur.

Andrologia dergisinde yayımlanan 12 haftalık çalışmada günlük 1,500-3,000 mg maca alan erkeklerin %42’si artan bir cinsel dürtü yaşadı ve 131 kişiyi içeren 4 çalışmanın gözden geçirilmesi sonucunda en az 6 hafta boyunca sürekli olarak maca almanın cinsel isteği artırdığı hatta hafif erektil disfonksiyonu tersine çevirdiği görüldü.

2. Bitter Çikolata

Antik zamanlara kadar uzanan çikolata iki kişi arasındaki cinsel isteği artırmak için kullanılmıştır. Güney Afrika Klinik Beslenme Dergisi’nden yapılan bir çalışmada , çikolatanın vücutta feniletilamin salınmasını teşvik ettiği bulundu bu beyne afrodizyak ve mod yükseltici etkiler gönderir.

Çikolatadaki flavonoidlerin ayrıca nitrik oksidi artırarak kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Bu vücuttaki kan akışını iyileştirir ve sizin yatak odası perfomansınızı artırır.

3. Kendine Güvenini Artır

Kendine güvenmediğinizde seks havasına girmek daha zor olur. Harvard Tıp Okulu , kendine güvenin libidoyu etkilediğini söyler. Göğsünüz olmasını istediğiniz kadar sert olmayabilir veya çıplak halinizi  sevmiyor olabilirsiniz ya da son zamanlarda işinizi kaybetmiş ve kendinizi çok kötü hissediyor olabilirsiniz. Bu durumlar hem bilinç hem de bilinçaltı düzeyde libidonuzu etkiler.Özgüven eksikliği duygusal güvensizlikten bile kaynaklanabilir.İlk yapmanız gereken şey sizin elinizde olmayan şeyleri bırakıp değiştirebileceğiniz şeylere odaklanmaktır.Vücudunuz hakkında hoşunuza gitmeyen bir şey varsa değiştir. Spor yapmaya başla, diyetini değiştir,bilgini her geçen gün artır,her gün daha aktif ol.Özgüvenini artıracak etkinlikler yap ve kitaplar oku. Güvenini artırdığında güzel bir libido da buna eşlik edecek.

4. Stresi Azaltın

Sosyal hayatınızda veya iş yaşamınızda üzerinizde bir baskı hissediyorsanız,sürekli strese maruz kalıyorsanız bu durum muhtemelen libidonuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü stres hormon seviyenizi bozar ve testosteronu düşürür.Testosteron sağlıklı libidoya sahip olmak için önemlidir. Ayrıca, arterleriniz stres zamanlarında daralabilir. Bu daralma kan akışını kısıtlar ve potansiyel olarak sertleşme problemlerine neden olur.

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan gaziler üzerinde yapılan bir çalışmada , stres bozukluğunun cinsel işlev bozukluğu riskini 3 kattan fazla artırdığı bulunmuştur.

Stresi önlemek zordur. İlişki sorunları, boşanma, sevdiğiniz birinin ölümüyle yüzleşmek, finansal endişeler, yeni bir bebek veya yoğun bir çalışma ortamı cinsel istekte azalmaya neden olabilecek yaşam olaylarından sadece birkaçıdır.

Bununla birlikte, nefes egzersizleri, meditasyon ve şükran günlüğü gibi bazı stres yönetimi tekniklerini uygulayarak stresi azaltabilir ve libidonuzu geliştirebilirsiniz. Bir çalışmada , yeni sertleşme bozukluğu tanısı konan erkekler, 8 haftalık bir stres yönetimi programına katıldıktan sonra erektil fonksiyon skorlarında anlamlı bir iyileşme gösterdi.

5. Daha İyi Uyku

Journal of Clinical Sleep Medicine’de yapılan bir araştırma , obstrüktif uyku apnesi (OSA) olan erkeklerin daha düşük testosteron seviyeleri olduğunu buldu. Düşük testosteronun bir sonucu olarak cinsel aktivite ve libido da azalır.

Chicago Üniversitesinden genç ve sağlıklı erkeklerde yapılan bir başka çalışmada , bir hafta uyku kısıtlamasından sonra testosteron seviyeleri % 10 ila 15 oranında azaldı. Uykusuzluk da cinsel dürtüyü belirgin bir şekilde etkileyebilir çünkü uykusuzluk sizi daha yorgun yapar. Sekse ilgisini kaybeden bireyler veya çiftler tarafından bildirilen başlıca neden seks için çok yorgun olmaktır. Ayrıca, Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2015 yılında yapılan bir araştırma , bireylerin uyku sürelerinin artmasıyla ertesi gün seks ile daha fazla ilgilendiğini buldu. Sonuç olarak uyku kalitesini artırmak libidonuzu geliştirecektir.

 

Write A Comment