Bugün sizlere Reboud ilişkilerden bahsedeceğim. Bu şekildeki adlandırma, biten ilişkisinden sonra boşluğa düşen kişinin bir başkasına tutunarak oyunda kalmasının basketbol benzeri oyunlardaki Rebound kavramasına benzemesinden dolayıdır.

Bir kadının Rebound ilişki aramasının genellikle henüz kendi kafasında tam olarak bitirmediği ilişkisinin aniden bitmesi. Burada Rebound ilişki aramın sebebi boşluğu doldurma çabasıdır.

Bir diğer neden ise; hipergami dediğimiz, partner seçmede kullanılan sosyal filtrelemenin gereksinimlerini karşılayan birisi karşısında, normalde yapmam dediği bir şeyi yapmasının verdiği pişmanlıktır. Hayatında bu güne kadar Erkek Adam olma rolünü iyi bir şekilde becerememiş, kendi dürtülerini yeterince uyaramamış kişiler giren kadın kendi sınırlarını bu tarz kişilere karşı rahatlık ile koruyabilir. Bunu sınırları benimser ve birkaç kişide koruduktan sonra içselleştirir. Sonrasında hayatına giren ve bu dürtülerini harekete geçiren kişi karşısında bu sınırlarını koruyamaz. Haliyle kendisi ile çelişen bir eylemde bulunmuş olur. Bunun üzerine ilişkisi bittiğinde ise geriye bir iç hesaplaşma kalır. Vicdan azabı yaşayan kişi bir sonraki kişiye karşı sınırlarını nasıl koruduğunu kendisine bir an önce kanıtlamak ister.

Şimdi ilk bahsettiğimiz neden üzerinde biraz konuşalım daha sonra ikinci neden ile alakalı konuşacağız.

Henüz kafasında bitirmediği kişi ile ilişkisi biten ve boşluğa düşen birisi ile birlikte olduğunuzda, karşınızdakinin size, size yabancı birisine davrandığı hissine kapılabilirsiniz ki bu son derece gerçek bir histir. Sizin buradaki göreviniz bir başkasının boşluğunu doldurmaktır. Eğer ki yeni tanıştığınız kişi size sık sık eski sevgilisinden bahsediyor ise, sizi onun ile kıyaslıyor ise veya size onu kötülüyor ise burada, bir Rebound ilişki içerisinde olduğunuzu varsayabilirsiniz. Bu bir matematik formülü değil tabi ki, kesinlikle bu böyledir demiyorum ama temkinli olun, karşınızdaki kişi her kim olursa olsun onu, ona karşı hissettiklerinizden bağımsız bir şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bu tarz bir hisse kapıldığınız zaman yapmanız gereken şey sevgilinizin, eski sevgilisi ile ilişkisinin ne zaman ve ne şekilde bittiğini öğrenmenizdir. Genellikle uzun süren ve duygusal yatırım içermiş bir ilişkiden çıkan kişi ile, biten ilişkisi üzerinden 3 6 ay geçmeden ilişkiye başlamış iseniz; bu durum sizin bir Rebound ilişki içerisinde olduğunuz ihtimalini bir hayli güçlendirir.

Bu durumda ya boşluğu dolduruşunuz ve devam edersiniz ya da sadece boşluğu doldurmak için kullanılır ve sonrasında kişi düze çıktığında terk edilirsiniz. Eğer ki bu tarz durumlarının farkına varabiliyor ve duygusal yatırım yapmadan kalabiliyorsanız, olur da kızın eski sevgilisi ortaya çıkınca sallamıyorum dediğiniz kadın bir anda sizin için vaz geçilmez olmuyor ise takılmaya devam edebilirsiniz.

Sevgi, değer vermek, iyi insan olmak ile bir kişiye acıma duygusunu sakın karıştırmayın.

Bir diğer nedene geldiğimizde ise, kişi içerisinde bulunduğu boşluğu doldurmaktan ziyade sizi bir yara bandı gibi kullanmak ister.

“Ben bir bok yedim” üzerine kurulu sohbetlerde elbet birçoğunuz bulunmuşsunuzdur. Yine bir çoğunuz da bildiği üzere bu ifadeyi getiren kişinin amacı yapılan davranışın telafisi değil, kendisine “sen hala eski sensin, bu davranış hiçbir anlam ifade etmez” denmesini istenmesidir.

Bu tarz bir ilişkide kendinizi sürekli birisinin problemlerini çözerken, mızmızlanmalarını dindirmeye çalışırken, ruhsal çöküntü ataklarının onarmaya uğraşırken bulursunuz.

Alfa bir erkek ile birlikte olmuş kadın dürtülerinin nasıl harekete geçirildiğinin farkındadır. Hipergami devreye girdiği zaman ve bu tecrübe edildiği zaman tatminsizlik başlar. Bu da bir kısır döngünün doğumuna neden olur.

Hipergami umursamaz.

Kişi kendi iç hesaplaşmasını dindirmek için, kendi sorunlarını çözecek bir beta, bir sağlayıcı arar. Sonra bu kişinin ne dürtülerini dindirdiğini ne de iç hesaplaşmasına yardım etmediğini fark eder. Sonrasında dürtüleri doğrultusunda alfa ile beraber olur. Bu kısır döngüler ve kişinin bu durumları genellikle bir alfa için duygusal yatırım yapılacak kişi sınıflamasından kadını çıkartır. Bir önceki Alfanın üzerine çıkarak dürtülerini tatmin eden alfa kendisini terk edince, süreç başa döner.

Bu aslında bir nevi bir Alfa dulun doğumudur. Bu süreç artık alfaların ilgisini çekmemek, mevcut durumu kabul etmek ve betaların aslında iyi insan, iyi eş, iyi bir baba olduğunu kendisine ikna etmesiyle son bulur.

Çok hızlı şekilde yirmili yaşlarını yaşayıp otuzlarına geldiğinde ise gerek biyolojik alarmlar yüzünden gerekse de artık tercih edilmemesinden dolayı sosyal medyasında “adam gibi adamlar kalmadı, nerede gerçek sevgi” gibi zırvalıkları paylaşanları biliyorsunuzdur.

Sonuç olarak siz hiç kimsenin yara bandı değilsiniz.

Tabi ki benim amacım size olanı göstermek, sizin yerinize karar vermek değil. Siz zarar görmeyin, zarar göreceğinizin aşikar olduğu ilişkilere duygusal yatırım yapmayın.

Onun harici kimlerle ne yapacağınız sizin kararınız. Kendinize iyi bakın bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Author

Write A Comment