Selenyum,toprakta bulunan bir mineraldir. Suda ve bazı yiyeceklerde de bulunur özellikle Brezilya cevizi.Metabolik süreçte hayati bir rol oynar. Ancak, sadece küçük bir miktara ihtiyacımız var.

Selenyum, antioksidan özellikleri ile bilinir. Ayrıca testosteron güçlendirici olduğuna inanılıyor. Selenyumun testosteron seviyelerini artırmada etkili olduğunu kanıtlayacak yeterli bilimsel kanıt olup olmadığını öğrenelim.

Bilimsel çalışmalar

Selenyum ve testosteron düzeyleri arasındaki ilişkiyi anlamak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. İşte bazı kritik çalışmaların bir özeti.

Çalışma: Güneydoğu Nijerya’daki Nnewi’de doğurganlık kliniğine başvuran infertil erkeklerde serum testosteron, çinko ve selenyum düzeyleri arasındaki ilişki

Bu çalışma fertilite kliniğine başvuran infertil erkeklerde serum selenyum, çinko ve testosteron düzeylerini belirlemek için yapıldı. Çalışmaya 50 infertil erkek ve 25-50 yaşları arasında 20 sağlıklı fertil erkek dahil edildi. Serum çinko, selenyum ve testosteron düzeyleri belirlendi. Araştırma sonuçları:

• İki grup arasında serum çinko, selenyum ve testosteron düzeylerinde anlamlı bir fark
• İki grup arasında serum selenyum ve çinko düzeyleri arasındaki güçlü pozitif ilişki
• Çinko ve testosteron serum seviyeleri arasında negatif bir ilişki

Çalışma: Çinko ve selenyum takviyesinin, kapsamlı bir egzersiz seansından sonra bisikletçilerde serum testosteron ve plazma laktatına etkisi

Bu çalışma , dört hafta boyunca selenyum ve çinko takviyesi verilen bisikletçilerde egzersizin testosteron seviyelerini ve plazma laktat seviyelerini nasıl etkilediğini anlamak için yapıldı.

Çalışmaya 4 gruba ayrılan 32 erkek bisikletçi dahil edildi: 1.grup günlük 200g selenyum ile desteklendi, 2.grup günlük 30 mg çinko alırken 3. grup hem çinko hem de selenyum takviyesi aldı ve 4. grup plasebo aldı. Tedaviden sonra gözlenenler:

• Gruplar arasında istirahat serbest testosteron, total testosteron ve laktat düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmadı ancak egzersiz sonrası arttı

• Egzersiz sonrası, çinko grubunda testosteron düzeyleri selenyum grubuna göre daha yüksekti.

Dört haftalık ayrı ve eş zamanlı selenyum ve çinko takviyesinin, selenyum ve çinko bakımından yeterli bir diyet tüketen erkeklerin istirahat testosteron seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna vardı.

Çalışma: infertil erkeklerde Semen parametrelerini iyileştirmek için selenyum ve/veya N-asetil-Sisteinin etkinliği: çift kör, plasebo kontrollü, randomize bir çalışma

Çalışma, idiyopatik oligo-astenoteratozoospermi olan 468 steril erkeği içeriyordu. 116 katılımcı günde 200 µg selenyum, 118 katılımcı günde 600 mg N-asetil-sistein, 116 katılımcı erkeğe günde 200 µg selenyum artı 600 mg N-asetil-sistein ve 116 erkeğe 26 hafta boyunca plasebo aldı. Bunu 30 haftalık tedavi gerektirmeyen bir süre izledi.

Çalışma dönemi sonunda bulunanlar:

* Selenyum ve N-asetil-sistein tedavi gruplarında, serum folikül uyarıcı hormon (FSH) azaldı, ancak serum testosteron arttı.

* Selenyum ve N-asetil-sistein tedavisinde geliştirilmiş meni parametreleri gözlendi.

* Selenyum ve N-asetil-sistein kombinasyonu ek faydalar sağladı.

Selenyum dozu ve olası yan etkiler

Önerilen günlük doz günde 55 mcg’dir. Yetişkinler için selenyumun üst sınırı günde 400 mcg’dir ve çocuklar için daha azdır. Selenyum eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bazı eksiklik belirtileri şunlardır:

• Kas ağrısı ve güçsüzlüğü
• Cilt ve saç renk değişikliği
• Tırnak yataklarının beyazlaşması

Yan etkiler

Selenyum yan etkileri nadirdir ve genellikle aşırı dozun bir sonucudur. Selenyumun bazı olası yan etkileri şunlardır:

• Bulantı ve kusma
• Saç dökülmesi
• Cilt Lezyonları
• Yorgunluk
• Sinirlilik

Uzun süre çok fazla almak, aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere neden olabilir:
• Titreme
• Kan pıhtıları
• Kas hassasiyeti
• Karaciğer sorunları
• Baş dönmesi

Selenyum nasıl alınır?

Brezilya cevizinin selenyumun en bol kaynağı olduğu bilinmektedir. Tek bir Brezilya fıstığı yaklaşık 50 mcg selenyum içerir. Selenyumun diğer diyet kaynakları arasında ot beslenen sığır eti, istiridye, sardalya ve yumurta sarısı bulunur.

Piyasada, doğru miktarda selenyum ve muhtemelen başka mineraller içeren çeşitli sağlık takviyeleri bulunmaktadır.

Sonuç

Selenyum, testosteron seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir ve özellikle bu mineralde eksik olan erkeklerde ayrıca üreme sağlığına da faydalı olabilir. Ancak diyetlerinde yeterli selenyum alan erkeklerde testosteron düzeylerini etkilemeyebilir.

Ayrıca, selenyum doz aşımı bazı ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle dozaj tavsiyelerine dikkatlice uyulmalıdır.

Kaynaklar:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23678636

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21744023

3.https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022534708027018

Write A Comment