Doğu Anglia ve Harvard Üniversitesinden araştırmacılar geçtiğimiz günlerde 30 yıl boyunca 50.000’den fazla erkeği izledikleri geniş popülasyona dayalı bir çalışmanın sonuçlarını yayımladı.

Çalışma, belirli polifenoller (örneğin, antosiyaninler, flavanonlar ve flavonlar) bakımından zengin yiyecekleri düzenli olarak yiyenlerin cinsel fonksiyonlarını geliştirdiğini ve erektil disfonksiyonlardan muzdarip olma ihtimallerinin çok daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Bu özel polifenolleri içeren ve güçlü ereksiyonlu erkeklerin diyetlerinde yaygın olan yiyecekler yaban mersini, kiraz, böğürtlen ve turptur. 

Güçlü Kalp, Güçlü Penis

Belli polifenollerin – özellikle antosiyaninler ve flavonoidler – diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığı ile ters orantılı olduğu ve genel olarak iyi bir kalbin iyi bir ereksiyona eşlik ettiği iyi bilinmektedir. 

Bu nedenle, diyet polifenolleri bu hastalıkların gelişimini önler veya yavaşlatır siz de daha iyi ereksiyonlar elde edersiniz.

Elbette, muhtemelen başka mekanizmalar da var. Bazı antosiyaninler, ereksiyonların yoğunluğunu ve süresini kontrol eden azot oksit sistemlerini etkileyen AMPK enzimini aktive edebilir.

Özellikle yaban mersini, çilek, böğürtlen, turp, elma, armut ve turunçgil ürünlerinde bulunan bazı polifenolleri tüketmenin ereksiyonları iyileştirebileceği ve erektil disfonksiyonun önlenmesine yardımcı olacağı açıktır.

Tam olarak ne kadar yemek yemeniz gerektiğine dair daha fazla çalışma gerektirir, ancak en az haftada birkaç kez tüketmeniz iyi olacaktır.Mesela protein shakelerinize bir avuç yaban mersini ekleyebilirsiniz.

Kaynak:

Cassidy, M. Franz, E. B. Rimm. “Dietary flavonoid intake and incidence of erectile dysfunction,” American Journal of Clinical Nutrition, Epub 2016 Jan 13.

Write A Comment