İlgi: belli bir olay, etkinlik, şey ya da kişiye yakınlık duyumsama ve ona öncelik tanımadır. Her insan ilgi duyar ve ilgi bekler.

 

Bizler sosyal varlıklarız. Yaptığımız hareketler, içinde bulunduğumuz sistem içerisindeki ilerleyişimiz daima birisini etkiliyor.

 

Bir insanın bu karmaşık sosyal ağda yaptıkları ve ya zamanında yapmış oldukları nedeniyle toplum tarafından ilgi görmesi yanlış bir şey değildir. Bir insanın zaman harcayarak, emek vererek, bir şeyler üretmesi ve bunun karşılığında toplumdan bir şey beklemesi yanlış bir şey değildir.

 

 

Bu bir yerde toplum olmanın getirisidir. Kulağa ilk duyulduğunda acımasızca gelse de bütün ilişkilerimiz çıkar ilişkisidir. Çıkar ilişkisi daima fayda zarar değildir, her zaman çıkar ilişkisi lafını duyduğumuzda aklımıza bu geldiği için kötü anlamlar çağrıştırıyor. Fayda – fayda ilişkileri fayda – ve hiçbir şeyin değişmediği ilişkiler de vardır.

 

Aslında toplumların sosyal yapısını güçlendiren şey; birbirinden farklı küçük gruplar arasındaki fayda – zarar, zarar – zarar ilişkisini en aza indirip fayda – fayda ve ya fayda – hiç bir değişiklikleri maksimum hale getirmektir.

 

İnsanların toplum yararına çalışmaları için yaptıkları ve ya yapacakları şeylerde karşılık görmeleri gerekmektedir. Bu, kişileri toplumun bir parçası gibi hissettirir. Her zaman maddi kazanç önemli değildir, yaptıklarınız size maddi kazanç olarak dönebileceği gibi manevi bir tatmin olarak da dönebilir. İnsanlar ilgi gördükleri yerde sağladıkları ilgi kazancının kaynağının kendi üretimleri olduğunu bilir ve bunu ileriye taşımak için gelişim gösterir.

 

Tabi bu her zaman senin ilgi alanına özgü olmak zorunda değildir fakat küçük gruplar arasındaki ilişkileri düzgün yönlendirirsen bir alt gruptaki ilgi potansiyeli seni de ileriye taşır ya da en azından seni geriye götürmez.

 

Size bu konuda bir örnek vereyim; Güney Kore’den çıkma K-pop olayını biliyorsunuz. Benim dinlemediğim ve zevk almadığım bir müzik türü. Kore’de bu müzik gruplarına karşı ilgi büyüdü, bunu gören devlet bu ilgiyi çok güzel yönlendirdiler, aşırı kaliteli reklam çalışmaları yaptılar ve şu an k-pop grupları dünyaca ünlü. Türkiye’de bile milyonlarca fanları var. Sana salakça gelebilir, senin ilgi alanına uymaya bilir, emin ol Kore’de de bir sürü insan vardır senin gibi düşünen. Farklı alanlara ilgi duyan fakat bu müziğin bu denli pazarlanması ve iyi yönlendirilmesi inanılmaz bir ekonomik gelir kapısı onlar için. Fayda – fayda çıkar ilişkisi herkes mutlu.

 

Herkes ilgi almak ister. Herkes toplum tarafından takdir edilmeyi, yaptığı işler ile öne çıkmayı, popülariteye erişmeyi, statüsünü ve imkânlarını iyileştirmeyi ister dedik. Aynı zamanda bunları yaparken maddi kazanç sağlamayı da ister.

 

Toplumsal yönü karşısında insanlar ikili ilişkilerinde de, bu ilişkiler adına attıkları adımın fark edilmesini ve bunun karşılığında ilgi görmeyi bekler. Sevgilisi için yaptıklarının fark edilmesi ve bunun karşısında bazen bir çift söz duymayı ya da sınavda başarı gösterip ailesinin kendisini takdir etmesini bekler. Örnekler çoğaltılır, siz konuyu anladınız.

 

Şimdi gelelim yanlış olan ne?

 

Yanlış olan şey; ilgiyi hak edene ilgiyi vermemek ve ilgiyi hak etmeyene gereğinden fazla ilgi göstermek.

 

Hak edene ilgi verememekten başlayalım. Bir kişi ilgi görmek için çabalıyorsa ve ya birincil amacı ilgi çekmek olmasa bile bir şeyler için uğraşıyorsa o kişinin desteklenmesi kişiye güven duygusu kazandırır.

 

Bunu aileler çocuklarına yaparsa, partnerler birbirine yaparsa bu karşılık görememe durumu bir eksiklik oluşturur. Kişiler de bu boşluğu doldurmak için başka şeylere yönelir.

 

Bir çocuk iyi şeyler yaptığında ilgi görmüyor ise yaramazlık yapar. Çocuk bunu ilgi zanneder. Bunu yaptığım için ailem benimle konuşuyor iletişime geçiyor der çünkü o çocuk ilgi nedir bilmiyor sen doğru yönlendirilebilir bir ilgi göstermedin. O da yanlışa yöneliyor.

 

Red pill camiasında yapılan inanılmaz büyük bir hata var; partnerine ilgi göstermemek. Diyoruz ki bu işin raconunda kişiye hat ettiği kadar ilgi göstermek vardır, ödül olmak ve partnerinin ilgisini çekmek vardır. Okuyucuların anladığı ne oluyor? Ben “ödülüm” ben “alfayım” ben “erkek oğlu erkek” oldum artık kadın bana ilgi göstermek zorundadır kafasına giriyorlar.

 

Arkadaşlar kimse vazgeçilmez ve ya yeri doldurulamaz değildir, bu hayatta her zaman senden daha iyileri vardır. Karşılığında hiçbir şey görmeyen ve karşısında sürekli ben “değerliyim ve tüm ilgiyi ben hak ediyorum” diyen bir insan olan kişi o ilgiyi boşluğunu doldurmak için başka yerlere yönelir.

 

Red pill camiasındaki en büyük yanlış insanlara ben “alfayım” imajını kabullendirmeye çalışmaktır.

 

Değerdi olan; değerini ispat etmeye çalışmaz. İnsanlar onu gördüğünde, incelediğinde değerli olduğunu anlar. Değerini dikte ettirerek değil ben buradayım diyerek gösterir.

 

İkili ilişkiler de erkeğin ilgisi daha değerlidir.

 

Erkek adamın beklediği ilgi; yaptıkları karşısında takdir edilmek olmalıdır. Ödül olan kişi karşısındakinden takdir görür. Karşındaki için bir şeyler yaparak sizin göreviniz değildir. Siz kendiniz için bir şey yaparsınız ve bu fayda – fayda ilişkisi çerçevesinde partnerinizi etkiler, sizin başarılarınız, kazanımlarınız onu da etkiler. Bu sayede sen de ilgi görürsün. Sen güçlü erkek olur, partnerine güvence sağlarsın.

 

Kadınlar ise ilgi bekledikleri zaman sen zamanını verirsin. O sana zamanını vermiyor mu?  Veriyor ama sen zaten kendine yaptıklarınla dolaylı olarak ona da fayda sağlamaya çalışırken bir de üstüne ilgi veriyorsun. Bu yüzden erkeğin ilgisi daha değerlidir.

 

Bu yüzden yaptıklarıyla eşit ve ya o sana üç yapıyorsa sen ona 2 yap diyoruz.  İlgi göster diyoruz.

 

Bir kadın senden çok daha başarılı olabilir, toplumdan başarıları ile ilgi görebilir ve ya bu mavi haplı toplumda; yani kadına karşılıksız ilgi verilmelidir düşüncesi ile büyüyen çarpık yetişmiş ve düşünceleri iğdiş edilmiş bu toplumda bir kadın zaten çok rahat ilgi görebilir.

 

Senin ilgini değerli yapan ve kadının da bu ilgiden pay almasını sağlatan şey sende gördüğü potansiyeldir. Senin gerçek bir erkek olmanla alakalıdır. Değerli olan bir şeyi hak etmek için uğraşan birisi varsa onu pozitif yönlendirip vermeniz de gerekmektedir.

 

Senin ilgin değerli olabilir ama sakın unutma; Senin ilgin 10 birim olabilir bir kadın uğraşarak bunu elde etmeye çalışmak yerine hiç uğraşmadan, senin oluşturmuş olduğun bu ilgi açlığını 1 2 birim ama miktarı çok olan ilgi ile doldurabilir.

 

Bu her zaman sizinle alakalı değildir. Yetişme tarzından dolayı ilgi açlığı oluşmuş, benliğine yerleşmiş ve bunu aşamayan insanlar daima olacaktır. Bunu kırmızı alarm serisinde anlatacağım. Bu insanlardan uzak durun.

 

Erkeğin ne şekilde ilgi beklemesi gerektiğini zaten yazdım. Erkeğin ilgi beklemesi kadar kendi değerini düşüren bir şey yoktur. Bir şeyler üretip takdir edilme yolu ile fayda – fayda  ilişkileri ile ilgi elde edemeyen erkek topluma ben size muhtacım imajı çizer. Bu gün sosyal medya fenomenlerine bir bakın, hesapları kapansa ayakta duramayacak, hiçbir yeteneği, dayanağı olmayan tipler. İlgiyi elde edebilmek için kendilerinden o kadar fedakârlıklar ettiler ki; ellerinde ilgiden başka bir şey kalmadı. Bu insanlar kadınlar tarafından sadece sağlayıcı olarak görünüyorlar emin olun.

 

Diğer konuya gelelim; Hak ettiğinden fazla ilgi vermek.

 

Bazen bir kimsenin yaptığı bir şey yapacağı bir şey ya da sadece olduğu kimse bir başkası tarafından ilgi çekici olabilir.

 

Sen bir şey yapmasan bile ilgi görebilirsin. Bu algı, oluşturulabilir bir şeydir. Popüler kültür akımları, politik doğruculuk, uç feminist söylemler bugün; erkeklerin kadınlara hiçbir şey karşılığında ilgi vermesini öğütlüyor. Her hareketi yanlış görülen, erkek oldukları için toplumdan ilgi görmeyen ve ya ilgi gösterilmesine gerek yok diye düşünülen bu kesimin öz güveni kırılıyor. Sonunda da ellerinde kalan tek şey kendilerine pazarlanmış, gerçeklikle bağlantısı kalmamış mavi haplı düşünceler oluyor.

 

Televizyonda pahalı hediyeler aldığı için birini elde ettiğini gören erkek bunun işe yarayacağını zannediyor, hislerini direkt söylemeye korkan adamlar el verdiğince ilgi ve fedakarlık yaparak kendilerini kanıtlamaya çalışıyorlar.

 

Hayattan elde ettikleri ile değil, sürekli kendi hayatlarından bir şey vererek ben buradayım demeye çalışıyorlar. Fayda – zarar ilişkisi oluşturuyorlar.

 

Kendileri sürekli zarar görürken bir güruh ön plana çıkıyor ve bu dengesizlik yaratıyor.

 

Bu sadece kadın erkek ilişkisinde değil; her konuda yukarıda bahsettiğim ilişki dengeleri fayda – zarar şekline denerse toplumda dengesizliğe neden olur. Kısır döngüye girer ve uçurum gittikçe büyür.

 

Mavi haptan dolayı ortalama güzellikte bir kadın bile sosyal medyadan deli gibi ilgi görüyor. Onun harici bir kimlik duygusu geliştirememiş kişiler çeşitli ideolojik grupların altında ilgi görebiliyor, cinsel kimliklerini bile ideolojileştirip ilgi kaynağı haline getirebiliyorlar. Kendi eksikliklerini düzeltmek yerine her konuda mağduriyet yaratıp bunu da bir ilgi kaynağı haline getiriyorlar.

 

Kolay yoldan ilgi almaya alışmış insanlar bunu bir kere keşfettiklerinde bundan asla vazgeçmez ama bu kolay ilgiden faydalanmak isteyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor.

 

İnsanlar bir şey ortaya koyarak değil, kabullenilme ile ilgi görmek istiyorlar, hiçbir şey yapmadan ilgi görmek istiyorlar.

 

Talep bu kadar fazla iken bunu da kendi değerlerini düşürerek yapıyorlar. Bir kadın sosyal medyadan ilgi görür iken hem kullanımın artması pastadaki payı düşürdü, mavi haplı düşüncelerin artması ise gelen ilgiyi büyüttü.

 

Öne çıkmak isteyen erkekler değersizleşti ve mavi hapın bu popüler kültürün en leş noktasını sergilemeye başladılar ve ilgi çektiler. Bunu gören erkekler kolaya kaçıp ilgi çekmek için benzer hareketler yaptılar kimi başardı, büyük çoğunluğu var olan  azıcık değerinden de oldu ve erkekliği iyice ayaklar altına aldı.

 

Kadınlar cinselliğin ve sadece görselliğin ilgi getirdiğini gördüler. Ne kadar eleştirseler de toplumdaki değiştirdikleri erkek yapısı ve kolay yoldan ilgi görme açlıkları kendilerini bir meta haline getirdi. Teşhircilik gittikçe arttı, arttıkça ilgi büyüdü.  Bugün instagram modelliği diye bir meslek oraya çıktı. En çok teşhircilik yapan pastadan en büyük payı kaptı.

 

İlgi yönetiminde yapılmış bu dengesizlik, pastadan büyük pay alamayan ve pay almak isteyen insanların dengesini bozdu. Kötü örnek teşkil etti. Bugün herkes kolay yoldan ilgi çekmenin kendini değersizleştirmekten ve ya teşhircilikten geçtiğinin farkındadır.

 

Bunu normal bir şey gibi gösteren ve bu kalitesizlikle ilgi ettiklerini marifet gibi insanlara pazarlayan, politik doğrucu, popüler kültürdür.

 

Kaliteli ilgi; kalitesiz ama sayısal çoğunlukta olan ilgiden yüksektir.

 

İlişkilerinizde ilgi açlığı bulunan insanlardan uzaklaşın. Kadınlar teşhirle, bedenleri ile ilgi çekiyor, erkekler şaklabanlıkla, kalitesizlikle ilgi çekiyorsa bu insanlardan uzaklaşın.

 

Onları değiştirmeye çalışmayın. Sizin göreviniz değil.

 

Ve mutlu olun. Çünkü kaliteli ilgiyi elde etmek için önünüz açılıyor ve elde ettiğinizde onların elde edemediği birçok kapı önünüze açılacak.

 

Başarılı insanlar her zaman öne geçer ve kalite daima takdir edilir.

 

Erkek adam olarak hayattan elde ettikleriniz ile ben buradayım deyin!

 

Ve hak etmeyen kimseye prim vermeyin. Elde edenlere gülün; iğdiş edilmiş zihinlerin hapsoldukları küçük dünyalara bakarak eğlenin ve elde edebileceklerinizi düşünüp motive olun.

 

Author

Write A Comment