Günümüz dünyasında Maskülen erkek olmak zor bir iştir çünkü mevcut düzende desteklenen politikalarla birlikte erkek davranışları o kadar çok iğdiş edilmiştir ki; sadece erkek olduğumuz için özür dilememiz beklenir hale geldi. Lgbt topluluklarının, politik doğrucuların, feminist akımın gözünde “Erkek” olmaya çalışmak potansiyel suçlu olmak demek.

Bir erkek kendi istediğini yapar. Sorumlulukları sadece kendisine aittir. Kararlarını kendisi alır, istediği şeylere kendi çabasıyla ulaşır. Tutkularının peşinden gider.

 

Desteklenen ve olması istenen erkek profili nasıl peki; kendisine dayatılanı yaşasın, cinsel dürtülerinden utansın, kendi benliğini ilan edemesin.

 

Bir o kadar da ikiyüzlü bir beklentidir bu. Beğendiği kişilerin ise bu şekilde davranmasını istemezler. Onlar kendi isteklerini yerine getirebilmek, kendi hatalarının sorumluluğunu bir başkasına yıkabilmek için, hiyerarşiden üstte olanlar haricinde, kendi değerini elde edebilmişlerin haricindeki herkesten kendi kurallarına uymalarını beklerler.

 

Hiyerarşide aşağıda olan ezici çoğunluğun isteklerini bir erkek olarak elde edememesi; onları kendilerine dayatılanı yaparsa, “belki” bir şeyler elde edebilirim umuduna doğru itmiştir.

 

Gerçekten erkek olanların sayısı her zaman azdı. En büyük darbeyi kendi hemcinslerimizden yedik. Güçlü erkeklerin olduğu ortamdaki; korkak, sorumluluk alamayan, karar veremeyen, ileriye doğru tek bir adım atmaktan aciz erkekler hiyerarşi yarışını kaybettiler. Ezildiler.

 

Güzel kızları güçlüler aldı.

 

Aşağıdakilerin istediği her şeye ulaşan manyak adamın teki vardı. Onlar sadece istemekle yetindiler.

 

Kıskandılar.

Kadınların kendilerine eş seçmeleri gerekiyor. Güçlü, kedisini koruyabilecek, çocuğuna güçlü genler aktarabilecek erkek arıyorlar. Her ne kadar bu senaryo, partneri dişi seçer gibi görünse de; istedikleri kriterdeki erkeklerin azınlıkta olması, bu azınlıktaki “ödül” erkeklerin kendisini isteyenler arasında seçim yapmasına olanak sağlıyor.

 

Hepsi değerli bir erkek isterken, çoğu bu erkeği elinde dahi tutamayacağını bilmiyor. Birçoğu toplumdaki değersizlerin “ belki bir şeyler elde ederim” umudu ile kendilerine verdiği karşılıksız ilginin oluşturduğu illüzyona o kadar kendisini kaptırmış durumda ki, “Ödül” niteliğindeki bir erkeğin ilgisini nasıl hak edeceğini bilmiyor.

 

İlgiyi daima karşılıksız elde edenler, hak edilmiş bir ilginin karşısında ezilirler.

 

İnandıkları illüzyon ise bunu reddeder.  Bu sayede sizler bir “Ödül” olma yolunda ilerlerken hem sizin değerinizi asla hak edemeyecek, ama kendisini aldığı karşılıksız ilgiler sayesinde değerli gören, kadınlar tarafından hem de asla sizin yaptığınız fedakarlıkları yapamayacak, ilerlemek için cesareti asla bulamayacaklar tarafından aşağıya çekilmeye çalışılacaksınız.

 

 

Bu illüzyona kendini kaptırmış, mavi haplı düşünceler sayesinde gözünü her yeni günde “pembe” dünyaya açanlar, güçlü erkek bulamadılar.

 

Hayatları boyunca yanlarında tutabilecekleri, üreme güdülerini tatmin edebilecekleri, hem kendisinin hem çocuğunun bakım masraflarını yıkabilecekleri erkekler buldular.

 

Dürtülerini kandıramazsın. Güçlü olan kazanır. Güçlü olan çekicidir. Kadınlar ne bir melek yatırımcıdır ne de bir risk sermayedarıdır, hali hazırda gücünü kazanmış bir erkek, potansiyel sahibi başarısız bir erkekten daha değerlidir.

 

Kadınlar sonuçlarla ilgilenir, aslında herkes sonuçlarla ilgilenir.

 

-Burada bir parantez açmak istiyorum; elbette ki bir günde başarılı olamazsınız. Potansiyelinizin, sadece potansiyel olarak kalmadığını göstermek için, kazanımlarınızı göstermeniz gerekir. Bu yüzden mükemmel olana ulaşacağım ve bu şekilde herkesin karşısına çıkıp bir anda takdir toplayacağım olası bir düşünce değildir.  Bu yüzden sonuca giderken ki başarılarınızı, ilerleyişinizi ortaya koymaktan çekinmeyin.

 

Her adım beraberinde yeni riskler, yeni engeller getirir. Bunlardan korkmadığınızı gösterin. Başarıları taşıyabilecek bir erkek olmak önemlidir. –

 

Bu kadınlar; mental olarak zayıf olan eşlerini törpülemeye başladılar. Onların kendilerine karşı olan ezikliklerini gördükçe içlerinde yaşadıkları dürtü karmaşasının fazlasını partnerlerinden çıkarttılar.

 

Ezik bir adamla birlikte olmanın verdiği hırs diye bir şey var. Kendi dürtülerine karşı ortaya koydukları savaştan türeyen bir duygudur bu.

 

Zaten, kendisine lütfedilen ile idare etmek durumunda kalmış bu erkekler, bu “hırs yüklü duygu” nedeniyle daha da ezildiler. Daha az şey için, kendilerinden çok daha fazlasını vermek durumunda kaldılar.

 

Sonrasında çocuklarının rol modelliğini üstlendiler. Oğullarını kendileri gibi yetiştirdiler. Bunu da o ulaşamadıkları, onların yerinde olma hırsını yaşadıkları erkek modelini kötüleyip bir suçmuş gibi çocuklarına empoze ederek yaptılar.

 

Onları hayatlarını bir kadın için feda edecek zihniyette yetiştirdiler. Kadının kendilerinden üst olduğunu, narin olduğunu, hatalarının affedilmesi gerektiğini anlattılar. Oğullarına ancak; “pembe” dünyanın “mavi” kurallarına göre yaşarlarsa, kendilerine bir şeylerin lütfedileceğini öğrettiler.

Bu çocuklar büyüdüler. Her şeyi doğru yaptıklarını zannederek büyüdüler.

 

Sosyal hiyerarşiyle tanıştıklarında işler değişti.

 

Kendisi kızların derdini dinliyor, yardımcı oluyor, onlara aşk sözleri söylüyor, rol modellerinin öğrettiklerini bire bir yapıyor ama kızların kendisi ile değil, kendisinin yapmaya tenezzül dahi edemeyeceklerini yapanlarla ilgilendiğini görüyor.

 

Bu çocuklar hep orda. Onların yarasını sarıyor, onlar teşekkür edip yanaklarını sıkıyor.  Yine o erkeklere gidiyor. Bir yerde yanlışın olduğunun farkında ama elinden bir şey gelmiyor.

Kızıyor, kıskanıyor, kendi hemcinslerini kötülüyor öğrendiklerine daha da tutunuyor, bir şeyler elde edebilmek uğruna. Bazen başarıyor ve bakın doğru yoldayım diyor.

 

Aynı noktaya geri geliyoruz, erkek olanın suçlanması hem kendi hemcinslerini karalayan erkekler hem de onları elde edemeyen kadınlar tarafından yapılıyor.

 

Toplum kafası çalışan adamlara göre düzenlenmemiştir. Toplum, çok büyük bir kitlenin yönetilmesi için düzenlenmiştir.

 

Yanlış gideni fark eden, bu yanlıştan sıyrılmak isteyen erkekleriz. Belki zamanında kendimize doğru düzgün bir rol model bulamadık ama bunlar bahane değil. Gerekirse erkek olmayı internetten öğreniriz.

 

Erkek hiyerarşisinde yukarı çıkmanın ne kadar zor olduğunu görüyorsunuz. Hiyerarşi de yukarıda olan erkekler, altta kalanla ilgilenmiyor.

 

Altta olan ama yukarı çıkmak isteyenlerin elinden tutan kimse yok fakat köstek olan birçok kişi var.

 

Maskülen olmak zordur.  Zorlu bir yolda olduğunuzu bilin. Kimlerin size karşı geleceğini bilin.

 

Yalnız kalacağınızı bilin.

 

Maskülenlik iyi zamanda belli olmaz. Sevgilinden ayrıldığında, suçlandığında, sinirlendiğinde, bir şey elde etmek için çalışman gerektiğinde belli olur. Bu işi tam yapacaksınız.

 

Bir sağlayıcı olarak da bir şeyler elde edebilirsiniz. Hatta sağladıklarınız ölçüsünde belki de birçok duruş sahibi erkekten daha fazlasını elde edersiniz.

 

Bir şeyleri elde etmekten çok nasıl elde ettiğinizle ilgileniyorsanız, bu zorlu yolda pes etmeden ilerlemeniz gerektiğini asla unutmayın.

Author

Write A Comment