Gıda ve gıda takviyelerinde gittikçe daha fazla küçük katkı maddeleri görüyoruz ve maalesef çoğu zaman internetten bir gıda takviyesi alacağınız zaman içerik kısmının fotoğrafını göremezsiniz halbuki en önemli kısımlardan biridir satın almadan önce satıcılardan ısrarla isteyiniz.

Bu takviyelere koyulan nanoparçacıkların güvenliği genellikle tartışmalıdır.

Ve şimdi, yeni bir hayvan çalışması, titanyum dioksit nanoparçacıklarının erkek üreme sistemine oral yoldan alındığında bile ciddi hasara neden olabileceğini gösteriyor.

Bu deneyler Mısır üniversitelerinde gerçekleştirildi ve Imperial Journal of Interdisciplinary dergisinde yayımlandı.

Araştırmacılar erkek sıçanlara üç aydan beş aya kadar oral olarak titanyum dioksit nanoparçacıkları verdi.Çalışma döneminden sonra bilim adamları hayvanlardan çeşitli örnekler aldılar.

Titanyum dioksit nanopartikülleri, araştırmacıların ölçtüğü sperm sağlığının tüm belirteçlerini olumsuz etkiledi.
Sperm sayısında, motilitede, canlılıkta azalma ve ölü sperm sayısında doza bağlı artış vardı.Titanyum dioksit alan hayvanlar, kontrol grubundakilerden önemli ölçüde daha kötüydü.

Titanyum dioksit nanoparçacıklarının sperm parametreleri üzerindeki etkisi kontrol grubuna göre anlamlıydı.
Ayrıca, zaman geçtikçe titanyum dioksit nanoparçacıklarına maruz kalan hayvanlar daha da kötüleşti.

Beş aylık titanyum dioksit nanoparçacık takviyesinden sonra orta dozun kontrol grubu üzerinde zamana bağlı olumsuz bir etkisi oldu.Titanyum dioksit nanoparçacıkları laboratuvar hayvanlarının hormonlarını yok etti.

Testosteron ve dehidroepiandrosteronda (DHEA) titanyum dioksit nanopartikülleri dozunun artmasıyla birlikte önemli ölçüde azalma oldu.
Bu hayvanların hormonlarına verilen hasar doza bağımlıydı ve zamanla kötüleşti.

Titanyum dioksit nanoparçacıkları ile takviye hayvanlar üzerindeki oksidatif stresi arttırdı.

Oksidatif stres her tür hücreye ve hatta DNA’ya zarar verir. Yaşlanmanın nedeni olduğu düşünülmektedir.

Titanyum dioksit nanopartikülleri verilen tüm sıçanların spermlerinde oksidatif streste belirgin bir doza bağlı artış vardı.Oksidatif stresin artmasıyla birlikte, antioksidanlarda bir azalma vardı.-Antioksidanlar vücutta dolaşır ve oksidatif strese neden olan serbest radikalleri temizlerler-.

Sıçanların spermindeki antioksidanların aktivitelerinde önemli bir azalma vardı.Titanyum dioksit nanopartikülleri ile takviye, sperm hücrelerinin ölümünde bir artışa yol açtı yine bu doza bağlı ve zamana bağlıydı.

Titanyum dioksit nanopartikülleri, erken ve geç apoptoz ve nekrozda belirgin bir artışa yol açmış, sıçan spermlerinde kontrol grubuna kıyasla canlı spermde önemli bir azalma olmuştur.

Yine de, bu dozların insan tüketimi için güvenli olduğu varsayılmaktadır!

Kullanılan dozlar, insanlar için nispeten güvenli bir doz olarak bildirilen dozlara karşılık gelir.Bilim adamları sıçanların testislerinden hücrelere baktıklarında, titanyum dioksit nanoparçacıklarının çok fazla hasara neden olduğunu buldular.

Titanyum dioksit nanopartikülleri, erkek sıçanların üreme sisteminde felaket hasarına neden oldu.

Veriler, neredeyse tüm spermatogenik hücrelerin,Leydig hücrelerinin ciddi tahribatını gösterdi.

Bunlar gıda ve takviyelerde giderek yaygınlaşan bir katkı maddesi hakkında şok edici sonuçlar.

Titanyum dioksit içeren herhangi bir şeyden kaçınacağım.

Kaynak:
https://www.researchgate.net/publication/286253174_Hazardous_effects_of_titanium_dioxide_nanoparticles_on_testicular_function_in_mice

1 Comment

  1. Coşkun A. Reply

    Bunu okurken içtiğim multivitaminin içeriğine bakıyordum maalasef titanyum dioksite rastladım 2 Aydır kullanıyorum kötü bir etkisine rastlamadım fakat bittikten sonra bidaha almam sanırım.

Write A Comment