Yeni bir ilişki kurmak için zaman harcamak, eski ve bitmiş bir ilişkiyi canlandırmak için çaba harcamaktan her zaman daha iyidir.

Demirden Kanunların 4. maddesi ile kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kendi kararınızla bitirdiğiniz bir ilişki hakkında zaten konuşmaya gerek yok, sorumluluk alın ve kararınızdan dönüp küçük düşmeyin.

İlişkin sen hiçbir şey yapmadan da bitebilir. Bu tarz durumda senin duruşundan ve hareketlerinden eminsen, senin olmak için çaba gösterdiğin kişiyi görmezden gelen birisine, tekrar “bak ben buradayım, beni bir daha gör” demenin anlamı yok. Sizin değerinizi sadece siz belirlersiniz.

Bu yazı erkek olma yolunda yapılmış hatalar yüzünden bitmiş ilişkiler içindir.

Burada Rollo şu an içinde bulunduğun ve kötüye giden bir ilişkiden bahsetmiyor. Bazı durumlar vardır ki; partnerinde bir problem olmamasına rağmen, senin adı ardına yapmış olduğun yanlışlar ilişkinizi çıkmaza sokmuştur. Bu tarz durumlarda; içinde bulunan kötü durumu düzeltmek için çaba gösterilebilir ama sizin çaba göstermeniz demek ilişkiniz düzelecek demek değildir.

Sadece ilişkilerden bahsetmiyorum; herhangi bir şey içinde bu böyledir. Ne kadar çabalarsan çabala, ne kadar uğraşırsan uğraş; hayat sırf sen bir şeyler için fedakârlık gösterdin diye, istediğini sana vermez. Hayat doğrusal değildir. Bazen iki kere iki 4 etmez, insanların bir birleriyle olan ilişkisi o kadar karmaşık ki, seninle hiç alakası olamayan birisinin yaptığı bir şey senin bütün planlarını etkileyebilir.

Erkeklerin, kadınların davranışlarına anlam yüklemeleri ile kadınların, erkeklerin davranışlarına anlam yüklemeleri farklıdır.

Erkekler ve kadınların hiyerarşisi ve üremek için partnerlerini seçme mekanizmaları farklıdır. Bir kadını üreme için partner seçmende onun vücut şeklinin, o anki hormonlarının davranışlarını şekillendirmesi, feminen tavırlar içerisinde olması gibi; “sağlıklı bir anne” sinyalleri, bir erkek için oldukça önemlidir.

Üremenin sorumluluğunun büyük kısmı kadındadır. Bu yüzden üreme eylemini gerçekleştireceği erkeği iyi seçmelidir. Bu yüzden bir kadın için de bir erkeğin; statüsü, duruşu, öz güveni gibi “üreme evresinde bana ve çocuğuma bakabilecek ve güçlü genlere sahip kişi” sinyalleri çok önemlidir.

İşte partner seçmedeki farklılıklar, tarafların birbirlerine yükledikleri anlamları da değiştirmektedir.

Erkek, kadının hipergamisinin sonucu olan bu filtreleme sisteminde, doğru yaptığı bir şey karşında bir adım ilerleyebilirken, en ufak yanlışında 3 – 5 adım geriye gider.

İşte bu yüzden bitmiş bir ilişki de siz aslında zannettiğinizden daha gerisinizdir. Siz 0 konumunda değil eksidesiniz. Bir yandan da çerçevenizin bozulması, erkek olma rolünü yerine getirememeniz sonucu ortaya çıkan hipergami dürtüsü bir kısır döngü halinde sizi sürekli aşağı çekmeye devam ediyor.

Attığınız doğru adımlar, oluşmuş negatif algı yüzünden karşı tarafta istediğiniz etkiyi oluşturmuyor.

Eksi konumdan önce 0 a geleceksiniz. Hem de normalden çok daha zor şekil de ilerleyerek, sonrasında sıfırdan değerinizi tekrar oluşturup hipergami dürtüsünü sönümleyeceksiniz.

Bu süreçte de kadının bunun için beklediğini ve sizin de devreye girmiş bu dürtü karşısında sabırla yılmadan yanlışsız ilerlediğinizi farz ediyoruz.

Bir insan olarak hata yapabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz dünya bu, hayat bu; erkeğin yanlışlarının kabul görmediği bir dünya. Öncelikle bunu kabul edin. Hata yaptığınızda, hata yapmışsınızdır.

Bazen sizin için çok değerli bir şeyi, farkında olmadan yaptıklarınız yüzünden muhafaza edemezsiniz. Yaptıklarınızı fark ettiğinizde ise işe yaramayacak çabalar içine girmenin, ağlamanın hiçbir faydası olmayacaktır.

O yüzden siz de bir ilişkiniz bittiğinde ağlamayın. Bozuk temeller üzerine kurduğunuz ilişkiler dağılacaktır. Hatalarından ders al ve çok daha iyisini inşa et.

Geriden gelip yakalamak ve öne geçmek için uğraşmak yerine; senin değerini gören ve ya görmese bile negatif bir algısı olmadan görmeye hazır olan biri ile dene.

Mavi hap masallarından kurtul.

Aşk bir sihir değildir. Kontrol edemeyeceğin, ansızın karşına çıkan ve seni içine hapseden bir şey değildir. Kimsenin yeri doldurulmaz değildir.

İlişki karşındakine göre değil senin kim olduğuna göre şekillenir.

 

Author

Write A Comment