Omega 3 Yağ Asitleri Testosteronu Artırıyor mu?

Artan omega 3 tüketimi ile artmış testosteron arasında doğrudan bir korelasyon gösteren tek bir çalışma yoktur.Bununla birlikte, omega 3 alımını uzun vadeli düşünmek gerekir çünkü hayatınızın birçok alanını olumlu yönde etkiler. Bu faydaların bazıları: vücut iltihaplanmasını azaltmak, kan basıncını düşürmek, kalp sağlığını geliştirmek, kolesterol profilini güçlendirmek ve çok daha fazlasını içerir.Bunların hepsi, testosteron seviyenizi en üst düzeye çıkarmada son derece önemli faktörlerdir, çünkü omega 3 alımından dolayı testosteronda hemen bir sıçrama olmayabilir fakat uzun vadede testosteron sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

2 Tür Omega 3  – ALA ve DHA

2 tip omega 3 yağ asidi, ALA (bitki kaynakları) ve DHA (deniz kaynakları) olduğu unutulmamalıdır.Uzun zamandan beri DHA’nın daha sağlıklı olduğu ve vücudun bazı ALA’larını DHA’ya dönüştürebileceği söylenir fakat ikisi de önemlidir.

Balık Yağı (DHA) Omega 3’ün Daha İyi Bir Kaynağı mı?

Kısa cevap, hayır, öyle değil. Özellikle ek formda değil.Balık yağı ile takviye çalışmalarında, bilimsel çalışmalarda, olumlu bir etkisinin olmadığı ya da çok az etkisinin olduğu gösterilmiştir. Aslında, bazı çalışmalar balık yağı takviyelerinin ( çalışma ) iltihapta bir artışa neden olduğunu göstermiştir.

Balık yağı, işlenmiş çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) içinde işlenmiş bir omega 3 formudur . Sonuç olarak, balık yağı “yüksek doymamışlık derecelerine bağlı olarak lipit peroksidasyonuna karşı hassastır”, bu da vücudunuz için negatif bir kaynak anlamına gelir. Balık yağınızı tüketmeye başlamadan çoktan kirlenmiş olup olmadığından,% 100 emin olmamanın yanı sıra, aşırı kirli sularımızda cıva gibi maddelerden kaynaklanan bulaşma hakkında endişelenmeniz gerekir.

Balık yağı markam harika ve onaylı diye düşünebilirsiniz.Yine de, son zamanlarda yurtdışında yapılan bağımsız bir çalışmada, balık yağları üzerinde “poliklorlu bifeniller (PCB’ler), organoklorlu pestisitler ve diğer küçük organohalojen bileşikleri, test edilmiş olan üç“ PCB’siz ”diye bilinen ticari marka yağın ikisinde hala PCB mevcuttu.Daha da kötüsü, ticari bir moleküler damıtma işlemi kullanılan tüm 3 yağda “polibromlu difenil eterler ve bromlu HNP’ler gibi daha az uçucu organik bileşikler benzer seviyelerde tespit edilmiştir”.Başka bir deyişle, moleküler damıtma kullanılması mutlaka temiz balık yağı aldığınız anlamına gelmez.Bugün satılan balık yağlarının yüzde 90’ından fazlası cıva, pestisit kalıntıları veya hidrojene yağlar içerebilir. Ve tabi ki temiz balık yağı alıyor olsanız bile bunu bilmek epey zor.

Omega 3 Yağ Asitleri Diyetinizden Gelmelidir

Batılı düşünce ve tıpta sıklıkla çok şeyleri parçalara ayırmaya çalışırız ve bunu yaparken bu büyük besinleri doğal ortamından uzaklaştırır ve potansiyel olarak mahvederiz.Omega 3’lere gelince, bu bir istisna değildir. Vücudunuzu yağ takviyeleri ile doldurmaya çalışmak yerine, diyetinizdeki dengesizlikleri düzeltmeye odaklanın.

Ne Kadar Omega 3 Alınmalı?

Gerçekten her gün tüketmemiz gereken omega 3’lerin belli bir miktarı yoktur, önemli olan omega 6’ya karşı tükettiğimiz omega 3 oranıdır.Günümüzün işlenmiş gıda, fast food, toprak kirlenmesi vb. nedenlerle, insanlar çoğunlukla 25: 1 civarında bir omega 6 ila 3 oranı alırlar.

Mağara adamı diyetimiz 1: 1 oranına daha yakındı ve modern bilim bize en az 4: 1 yapmamız gerektiğini söylüyor. Bazı uzmanlar hala mümkün olduğunca 1: 1’e yakın olmamız gerektiğini söylüyor.Omega 3 Oranı Yüksek Gıdaları Daha Çok Yemelisiniz.Omega 3’ler söz konusu olduğunda en önemli olanı, diyetinize odaklanmanızdır.

Daha fazla yemen gereken yiyecekler omega 6 ile omega 3 arasında güçlü bir orana sahip olmalıdır:

•Siyah Mercimek (siyah gram) – 1:15
•Yabani Alaska Somonu – 1:12
•Ispanak – 1: 5.4
•Chia Tohumları – 1: 3
•Brüksel Lahanası – 1: 1.2
•Çimle Beslenmiş Sığır Eti * – 3: 1
•Pişirilmiş Yumurtalar – 1.3: 1

* Organlar ve kemik iliği etten çok daha sağlıklı alternatiflerdir.Büyük miktarlarda sadece kas eti tüketmek çok sağlıklı değildir. Ama et tüketecekseniz otlatılmış hayvanları tercih edin.

Omega 6 Oranı Yüksek Gıdaların Daha Azını Yemelisin Bu yiyeceklerden daha azını yemelisin omega 6 ila 3 oranları:

•Ay Çekirdeği – 312: 1
•Mısır Yağı – 46: 1
•Tahılla Beslenen Sığır Eti – 20: 1
•Kafeste Yetiştirilmiş Tavuk Yumurtaları * – 20: 1

* Geldiği çiftliği bilmedikçe tam olarak ne tür bir yumurta aldığınızı bilmek zor. Yasaların yazılma şekli nedeniyle bir serbest gezen tavuk asla güneş ışığını görmeyebilir veya tek bir böcekle beslenebilir.Yumurtalarınızı, bir arazide otlatmak için serbest bırakıldıklarını bildiğiniz yerel bir çiftlikten satın alabiliyorsanız daha sağlıklı bir yumurta yiyeceksiniz.

Write A Comment