THE GAME CHANGERS YALANLARI

 

Sporcular için en uygun beslenme biçimi  nedir? Tüm insanları kapsayan  en uygun beslenme biçimi  olduğuna inanmasam da, tüm sağlıklı diyetlerin paylaştığı özellikler olduğunu düşünüyorum. Evrimsel süreçte insan  vücudunun genel olarak adapte olduğu bir beslenme biçimi vardır .İnsanların besinleri kullanabilme kapasitesine baktığımızda herbivor (otçul) ve karnivor (etçil ) olmadığını görürüz ,insan için en uygun beslenme biçimi omnivor gibi durmaktadır bunu bir çok evrim teorisyeni de desteklemektedir ayrıca sadece et ve ya sadece ota dayalı diyetlerin besin emiliminde yetersiz kalması da araştırmalarla insanın omnivor (hem etçil hem otçul ) olduğunu destekler niteliktedir. The Game Changers adlı yeni bir belgesel aksini iddia ediyor. Filmde yer alan uzmanlar ve ünlüler, bitki temelli vegan bir diyetin sporcular için en uygun olduğunu ve hayvansal gıdaların atletik performans ve genel sağlık için zararlı olduğunu savunuyorlar. Bu konuda pek çok efsane ve yanlış kanı var, bu yüzden The Game Changers’da yapılan en büyük iddialardan bazılarını çürütmek için bu fırsatı değerlendirmek istedim.

 

THE GAME CHANGERS NEDİR?

 

THE GAME CHANGERS sporcular için en uygun diyetin objektif bir analizi değil, gündem odaklı bir filmdir. Bu filmin amacı, bitki bazlı bir diyeti savunmaktır. Hakemli bir araştırma değildir.( Peer-reviewed) Bilimi kullanan tamamen taraflı bir belgeseldir ve veganizm propagandasıdır. Belgesel, insanları yanlış sağlık ve performans iddialarıyla vegan olmaya iten zekice gizlenmiş bir girişim Netflixin destekçilerinden James Cameron’ın vegan ürün yatırımcısı olduğunu da ekleyelim.
Birinin vegan diyetini seçebileceği pek çok meşru neden (etik, çevresel, dini) vardır; sağlık ve performans bunların arasında sayılamaz. Bu makale, ileri sürülen iddiaları çürütüyor.

Bu çok düzgün, iyi yapılmış bir film ve bu konularda bilgisi olmayan birçok insanı yanıltma potansiyeline sahip. Yanıltıcı ifadeler, yarı gerçekler, apaçık yalanlar, kusurlu mantık ve saçmalıklarla dolu. Filmde ileri sürülen bazı iddialarda şunlar dahil sorunlar buldum:

Bunlardan gladyatör diyeti ,bitkisel kaynaklardaki protein kalitesi ,demir ,b12 sadece bazıları. Gelin iddiaları beraber inceleyelim .

 

İDDİA #1 Et Yemek Erkekçe Değildir.

 

Gerçek: Vegan ve Düşük Yağlı Diyetler, Düşük Sperm Sayısı ve Testosteron Seviyeleri ile İlişkilidir.

 

Veganizm, başlangıçta dini bir grup tarafından cinsel düşünceyi engellemek  ve libidoyu azaltmak için kullanıldı. Ve işe yaradı. Aşağıdaki bu çalışma, sebze bazlı gıda alımının sperm kalitesini düşürdüğünü göstermektedir.

 

Organ etinin spermleri yaklaşık %52 arttırdığını gösteren çalışma :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4180710/

 

İDDİA #2 Bitkisel proteinler kas gelişimi ve vücut fonksiyonları için hayvansal protein kadar yeterlidir.

 

Bu iddiada bulunurken anabolik steroid kullanan üst düzey vejetaryen vücut geliştiricileri örnek olarak gösteriyorlar, bu kişiler anabolik reaksiyon için ciddi düzeyde erkeklik hormonu almaktadırlar ve kullandıkları vegan protein tozları da ciddi anlamda amino asitlerine ayrılmış formlardır.

 

Gerçek : Birçok vegan besin  protein miktarı olarak etten bile yüksek miktarda protein içeriyor olabilir ama önemli olan protein kalitesi ve emilimidir.

 

Protein, amino asitlerden oluşur. Vücudunuzun sentezleyemediği esansiyel amino asitlerin alımı olmadan, kas büyümeniz yetersiz olacaktır. Bitkiler her temel amino asidi içerir ancak kas kazanımı için yetersiz miktarlarda. Bu nedenle bitkilerde kas kazanmak için daha fazla kalori tüketmeniz veya başka şekillerde zararlı olabilecek bitkisel bazlı tozlar kullanmanız gerekir.

AHA dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre: “Bitki proteinleri insan diyetinin büyük bir bölümünü oluştursa da, çoğu 1 veya daha fazla temel amino asitten yoksundur ve bu nedenle eksik proteinler olarak kabul edilir.” Hayvanlar amino asitleri konsantre ederler, bu nedenle her biri bitkisel gıdalardan daha fazlasına sahiptir. Chris Kresser’den alınan bu grafik, farklılıkları sergiliyor.

Ek olarak, bu çalışma protein biyoyararlanımının da farklı olduğunu göstermektedir. Antibesinler ve sindirilebilirlik faktörleri nedeniyle vücudunuz, içerdiği proteinli besin kaynaklarının tamamını kullanamaz. Bu araştırmaya göre vücudunuz her 21 gram sığır eti için 14 gram protein kullanabilir. Oysa her 22 gram fasulye için vücudunuz sadece 5 gram kullanabilir (Peter Ballerstedt’ten grafik). Protein gereksinimlerinizi karşılamaya yetecek kadar fasulye yemeye çalışırsanız 1 kilo falan yemeniz gerekir ki bu da yaklaşık 3600 kalori demektir .

 

Son olarak, bu çalışma vejetaryenlerin egzersiz yaparken kas

 

kütlesini kaybettiklerini bile gösterdi. Elbette, soya ile kas yüklemesi kazanmanız mümkün olabilir. Ancak çok fazla yemenin bir takım potansiyel tehlikeleri vardır: Fitik asit besin emilimini azaltır . Tripsin inhibitörleri protein sindirimini engeller. Fitoöstrojenler kısırlığa neden olabilir , tiroidi yok eder ve meme kanserini artırır . D vitamini ve B12 ihtiyacını artırır .Yüksek düzeyde alüminyum – İşleme- kanserojen maddeler salgılar Ek olarak, bazı çalışmalar, peynir altı suyu proteini ile yağsız kütle kazanımının soya proteininden daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu çift kör klinik çalışma, peynir altı suyu proteini tüketenlerin 2.3 kg yağ düşürürken ağırlıklarını 1.8 kg artırdığını gösterdi. Soya bazlı protein kullananlar vücut kütlesinde hiçbir fark görmedi. Bu, lösin içeriğindeki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir.

 

İDDİA #3 Gladyatörler, en güçlü adamlar et yemediler

Gladyatörler çok yüksek karbonhidratlı diyetlerle beslendi ve en güçlü erkeklerden bazıları olarak kabul edildi. Tanrı aşkına aslanla savaştılar. Bu yüzden The Game Changers, büyük ve güçlü bir adam olmak istiyorsanız, Gladyatörleri taklit etmeniz gerektiğini iddia ediyor. (belki de esasında köleleştirilmiş olmak)

 

Gerçek: Film, Antik Roma’daki Gladyatörlerin bitki temelli bir diyet yediğine dair kanıtları olduğunu iddia ediyor ve veganlığın bu insanlara fiziksel güç verdiğine inanmamızı bekliyor. Gerçek şu ki, gladyatörler köleydi ve kendilerine verileni yediler. Ayrıca, güçlü olmak yerine şişman olmaları gerekiyordu çünkü ne kadar fazla yağ alırlarsa hayati organlarının kesik ve darbelerden o kadar fazla koruyacaklardı. Gladyatörler gibi beslenmek hapishanedeki en güçlü adamı bulup diyetini kopyalamaya benziyor. Ayrıca et o dönemde kölelerin tüketebileceği besin değildi. Gladyatörlerin kemiğindeki veriler incelenip yüksek karbonhidratlı beslendiğinin bulunmuş olduğu hiç hayvansal beslenmediklerini göstermez. (Ç)

 

 

 

İDDİA #4 Bitkiler yüksek antioksidan kaynaklarıdır fakat bunu hayvansal gıdalarla sağlayamazsınız.

 

Gerçek :Bitkilerde antioksidan bulunur ama bu fitokimyasalların çoğu vücut için toksik de olabilir, vücut asıl antioksidanını kendisi üretir ve bu da glutatyondur.

 

Bir maddenin antioksidan miktarını belirleyen derecelendirme sistemi O.R.A.C. dır. Ne kadar besin yoluyla antioksidan almaya çalışırsanız çalışın vücudun kendi ürettiği antioksidanlar kadar antioksidana sahip olamazsınız.

Süperoksit Dismutaz

CoQ10

Glutatyon

Bunların hepsi hayvansal kaynaklı bir diyette ciddi anlamda artar. Hayvansal besinlerle alınabilecek olan demir, b12 ve kaliteli miktarda alınan aminoasitler glutatyon üretimi için elzemdir.

 

Günlük 2500 kcal enerji  harcayan erkeğin 11.000 ünite o.r.a.c alması gerekir.

 

Günlük 2500 kcal enerji  harcayan kadının 8.000 ünite o.r.a.c alması gerekir.

 

 

 

 

İDDİA #5 Bitkiler Besin Olarak Olmazsa Olmazdır ve Sağlıklı Diyetin Temelini Oluştururlar

 

Gerçek : Et, c vitamini dışında bitkilerden daha çok besin içerir. Vegan beslenmede , birçok besin maddesi yoktur veya eksiktir.

 

Vegan beslenme, yapabileceğiniz en sağlıksız şeylerden biridir. Bedeninizi ve beyninizi ihtiyaç duyduğu kritik besinlerden isteyerek mahrum ediyorsunuz. Bazıları şunlardır: B12 ,Retinol ,Heme demir ,Çinko ,DHA ,Taurin ,Kolin Glisin, K2

Bitkilerin benzer miktarda besin maddesine sahip olduğu durumlarda bile, genellikle daha az emilebilirlerdir. Örneğin, bitki ve hayvanların aynı besin maddesinin iki farklı formuna sahip olduğu durumlarda, hayvan formu HER ZAMAN ihtiyacınız olan formdur:

Retinol ve karoten

D3 – D2

Heme demir vs non heme

Piridoksal ve Piridoksin

Çoğu insanın sağlığın zirvesi olduğunu düşündüğü bir gıda olan ıspanak, sığır karaciğerinden daha az besin içerir. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız, hayvansal ürünler temel alınmalıdır.

 

 

 

 

 

Solda 200 g biftek- sağda 250 gram yeşil mercimek

 

İDDİA #6 Et Yiyerek İnsan Olmadık

 

The Game Changers, insanların sebze yemeye adapte olduklarını iddia ediyor.

 

Gerçek : Yağ ve Et Tüketerek İnsan Olduk. (Homo Sapiens)

 

Biz yağ, kemik iliği ve beyin yemeye başlayana kadar insan beyni boyutunun patlamadığı hakkında daha fazla bilimsel delil ortaya çıkmaya devam ediyor. İnsanlar ve primat atalarımız arasındaki ayırt edici faktör beyin boyutumuzdur. (Hepimiz bu uyarlamayla kutsanmamış olsak da…) 6 milyon ila 2,5 milyon yıl önce, beyin boyutumuz oldukça tutarlıydı. O zamandan beri dört katına çıktı. [*] 2 milyon yıl öncesine dayanan antropolojik kanıtlar, en eski Homo Homo Habilis’in yiyecek elde etmek için taş aletler kullandığını gösteriyor. Yırtıcı hayvanlar hayvanları öldürdüklerinde, kolayca yiyecek çıkaramadıkları kemik ve kafataslarını geride bıraktılar. Fosil kanıtları, Homo Habilis’in beyin ve kemik iliği için kafatasları ve kemikleri kıracağını gösteriyor – iki yağ kaynağı. Et ve yağ, hominidlere diğer aktiviteler için daha fazla zaman sağlayan eksiksiz bir besin, protein ve yağ asidi profili sağladı. Kanıtlar giderek artan bir şekilde, aletler, yağ, insanlar ve işbirliği arasındaki bu simbiyotik ilişkinin bizi bugün olduğumuz kişi yaptığını gösteriyor. Bu, ancak yoğun bir enerji formu keşfetmemiz sayesinde mümkündü: hayvansal yağ.

Bitkisel besinler, lifleri fermente etmek ve enerjiye sindirmek için büyük bir kolona ihtiyaç duyar. Goriller gibi otoburların büyük bir bira göbeği görünümlü bağırsaklarının olmasının nedeni tam da budur. Ancak yağ, enerji için doğrudan ince bağırsaktan harekete geçirilebilir ve yakıt için daha verimli kullanılabilir.

 

Hayvansal ürünlerin bizi insan yaptığına dair diğer bazı kanıtlar şunlardır:   Diğer et yiyiciler gibi küçük bir kolonunuz var

Atık yiyecekleri sindirmek için asidik bir mideye sahipsiniz

Beyin büyümesi için hayvansal besinlerdeki besin maddelerine ihtiyacınız var ( nörogenez ve beyin hipertrofisi)

Diğer etoburlara benzer yağ hücrelerine sahipsiniz

 

 

 

İDDİA #7 Belgesel bitkisel beslenen kişilerin endotel fonksiyonunun hayvansala oranla daha etkili olduğunu iddia ediyor .

 

Gerçek : Belgeselde yapılan deneyde haklı çıkmak için vegan beslenen sporcunun gıdaları endotel fonksiyonunu geliştirecek yüksek nitrat ve arjinin oranına sahip besinler seçilmiştir. Eğer et tüketen kişiler de arjinin ve nitrat içeren bir besin alsaydı durum değişecekti. Mesela normal bir sporcu etin yanına roka ve pancar ekleyip endotel fonksiyonunu geliştirebilir.

 

Endotel nitrik oksidin üretildiği damarların genişlemesinde (vazodilasyon) önemli fonksiyonu olan damar tabakasıdır. Endotellerin daha fazla nitrik oksit üretmesi tüketilen nitrat ve arjinin miktarına bağlıdır.Arjinin besinler arasında en çok baklagillerde bulunur (soya ,yer fıstığı ,fasulye… )

Belgeselde endoteller hakkında bilimsel bir konuşma yapıldıktan sonra üç futbolcu üzerinde yapılan bir hakemsiz çalışmayı gösteriyor .Çalışmada Siyah fasulye tüketen futbolcunun endotel fonksiyonları daha iyi çıkıyor .Tam da söylediğim gibi burda diğerleri et tükettiği için daha az endotel fonksiyonu göstermiş gibi sergilemeye çalışıyorlar ama asıl gerçek bitkisel beslenmiş olan kişinin tabağında anjinin ve nitrat oranı yüksek bir menü var ,tavuk ve biftekle beslenen diğer iki futbolcu ekstradan siyah fasulye yemiş olsaydı şartlar değişebilirdi. Ayrıca çalışma sadece film amaçlıydı sadece 3 kişi üzerine uygulandı. Hakemsiz bir çalışmaydı ve metaanaliz derecesinde değildi.

 

Endotellerde arjinin ile nitrik oksit üretimi

 

 

Nitratın nitrik oksite çevrilmesi

Sonuç : Çalışmanın yapıldığı vegan beslenen kişinin tabağında nitrat ve anjinin deposu bir gıda bulunmaktaydı ve büyük olasılıkla bu yüzden bu kişinin endotel fonksiyonları yüksek çıktı, siyah fasulye yerine elma veya armut seçilseydi ve aynı sonuçları vermezdi.

 

İDDİA #8 Pancar suyu içenlerde atletik performans gelişir.

 

Gerçek: Her besinin tabii ki de bir faydası beklenebilir, pancar tüketmenin vegan olmakla alakası yoktur. Hayvansal beslenen kişiler de pancar tüketebilirler.

 

Pancar çok yüksek bir nitrat kaynağı olduğu için nitrik oksidin üretimine fayda sağlar ve damarları genişletir, hayvansal bile beslensek beslenmemizde pancar roka gibi nitrat içeren sebzeler olmalıdır.

 

 

 

 

 

İDDİA #9 Arnold Vegan Gibi Gösteriliyor.

Gerçek: Arnold Schwarzenegger artık yumurta tüketimi dışında çoğunlukla vegan olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, hayatının çoğunda vegan değildi ve vücut geliştirirken çok yüksek proteinli bir diyet yedi, bu yüzden bunu vegan diyetinin kas geliştirme üstünlüğünün bir işareti olarak kabul etmek saflık olur.

 

 

 

İDDİA #10 Hayvansal da beslensek bitkisel de beslensek b12 ilacı almak zorundaymışız .

 

Gerçek: B12 Vitamini bitkisel kaynaklarda ya yok denecek kadar azdır ya da hiç yoktur. Hayvansal kaynakların çoğunda da yeterli miktarda olmayabilir ama birçok hayvansal besin gereken miktarda tüketilirse b12 ihtiyacını karşılar.

 

 

Günlük ihtiyacımız 2.4 mcg

 

En iyi kaynakları 100gram : sığır karaciğeri 59.3 mcg , istiridye 19,5 mcg ,sardalye 8.9 mcg ,yengeç 11.5 mcg ,orkinos 3 mcg , somon 2.8 mcg , tavuk karaciğeri 16.6 mcg ,süt 0,4 mcg ,1 yumurta yaklaşık 1.3 mcg,kırmızı et 2 mcg

 

 

 

 

 

Tabloda %20 yağlı kırmızı etin b12 oranı vardır .

 

İDDİA #11 : İnsanların et tüketmek için özel geni yoktur.

 

Gerçek:  İnsan DNA’sı 3 milyar genden oluşur. Tüm genlerin fonksiyonu henüz çözülebilmiş değildir. Proteinleri parçalayıp serbest amino asitlere çeviren protez enzimi genetik kod ile üretilmektedir ve bu enzim hayvansal protein kaynaklarını parçalamaya daha yatkındır besin emilimine bakınca tam tersi çıkıyor yani insanın bitkisel protein tüketmek için özel bir geni yok gibi. Gluten de buna iyi bir örnek.

 

İDDİA #12 :İnek sütü içmek bir erkeğin östrojen seviyelerini % 26 artırırken testosteron seviyelerini% 18 düşürür o halde vegan olmalısınız.

Bu özel faktör, yalnızca gebe ineklerden süt içen 7 erkek üzerinde yapılan bir pilot çalışmadan alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, özellikle gebe ineklerden süt içmenin etkisini değerlendirmek içindir. Ayrıca süt ve süt ürünleriyle ile ilgili araştırmalara bakalım:

Kazein iltihabı artırmaz veya bağırsak mikrobiyotasını değiştirmez:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28903954/

Süt tüketimi CRP’yi ve diğer iltihap belirteçlerini azaltabilir:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32409275/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3795726/
https: / /pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23446894/

Daha düşük IL-6 seviyeleri ile ilişkili süt ürünü alımı:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31546602/

Süt alımını artırmak CRP’yi (iltihaplanma) artırmaz:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23774272/

 

Laktoz intoleransı prevalansı

Çocuklar:% 0-19
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29222879/

Laktoz malabsorpsiyonunun küresel prevalansı% 55’tir. Orta doğuda % 70’e kadar yüksek ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde % 28’e kadar düşüyor:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28690131/

Laktoz malabsorpsiyonu, laktoz intoleransı ile aynı DEĞİLDİR ve LM’li kişilerin çoğunda LI YOKTUR:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20186234/

Kuzey Amerika’da laktoz malabsorpsiyonu popülasyonlar arasında farklıdır:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3140651/

 • Kafkasyalılar için  % 21
 • Afrikalı Amerikalılar için % 75
 • Yerli Amerikalılar için % 79
 • İspanyollar için % 51

Yalnızca yüksek yağlı süt ürünleri (az yağlı değil) kanser riskiyle ilişkilidir:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33397132/

Kanserle ilişkili süt ürünleri riskinin çoğu, yüksek yağlı süt ürünleri ve prostat kanseri ile ilişkisinden kaynaklanmaktadır ancak bu ilişki bile çok tutarsızdır:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31089741/

Süt, 6-18 yaş arası çocuklar için geliştirilmiş vücut kompozisyonu ile ilişkilidir:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30839054/

Süt, kalori kısıtlaması sırasında yağ kaybını iyileştirir ve kas kaybını azaltır:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27376321/

Yağsız vücut kütlesi ve kan lipidlerinde iyileşme ile ilişkili süt ürünleri alımı:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31138550/

Süt alımı kemik mineral yoğunluğunu iyileştirir:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32185512/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18539555/

İDDİA #13 :Goril İnek gibi hayvanlar Vegan oldukları halde insanlardan kaslılardır o halde vegan protein kas geliştirir.

Gerçek :Bu  Hayvanlar için elzem amino asit bitkilerdeki amino asitlerdir. Ve bu hayvanların büyüme fonksiyonu ve genleri insan ile aynı değildir. Bir insan goril gibi beslenerek goril gibi olamaz.

 

 

 

 

 

İDDİA #14 : C vitaminimizi üretemiyoruz, etçillerden daha uzun sindirim kanalımız var ve köpek dişlerimiz aslında süs dişi bu yüzden biz doğamız gereği  veganız.

 

Gerçek: C vitaminini üretemiyoruz ama B12 Vitaminini de üretemiyoruz, Demir için ya hayvansal gıda ya da ilaca ihtiyaç duyuyoruz,Retinol ve çinko bitkisel beslenmemizde karşılanamıyor. Etçillerden daha uzun otçullardan da daha kısa sindirim kanalımız var çünkü ikisi arasındayız ( omnivor).Geviş getirmiyoruz, selülozu ve yüksek polisakkaritleri tam sindiremiyoruz.Gluten proteinine alışık değiliz.

 

 

Not 1 :  Eğer Veganlık insanların doğal beslenme biçimi olsaydı besin eksikliklerini karşılamak için besin takviyesine ihtiyaç duyulmazdı

 

Not 2 :Aşağıda bazı protein kaynaklarının protein ve amino asit kaliteleri verilmiştir .

İDDİA #15 Vegan bir diyetle beslenirseniz, daha uzun yaşarsınız.

 

Gerçek: Veganları rastgele herhangi bir omnivorla karşılaştırırsanız  elbette, veganlar genellikle daha sağlıklıdır. Ancak bu, diğer sağlık davranışlarını hesaba katmaz. Veganların sigara içme, alkol alma ve egzersiz yapmama olasılıkları daha düşüktür. Sağlıkla ilgili nedenlerle vegan olan kişileri sağlık bilincine sahip omnivorlarla karşılaştırırsanız, yaşam süresi ve kronik hastalık riskindeki bu farklılıklar neredeyse ortadan kalkmış olur.

 

İDDİA #16 İneklerin bir insandan daha fazla kasları var, ancak inekler et yemiyor. Bunu nasıl açıklayacaksın?

Gerçek: Sindirim sistemleri farklıdır. Tükettikleri bitkilerden çok daha fazla protein elde etmelerini sağlayan dört mideleri (tür) vardır. Bu mantıkla, sirkadiyen ritmin önemli olmadığını, çünkü rakunların bütün gece uyandığını iddia edebilirsiniz.

 

İDDİA #17 Et yemek vücutta iltihaba sebep olur.

“The Game Changers” ayrıca bitki bazlı diyetlerin özellikle omnivor diyetlerle karşılaştırıldığında antiinflamatuar olduğunu iddia ediyor.

Tavuk ve balık gibi yaygın olarak sağlıklı kabul edilen etlerin enflamatuar olduğunu iddia edecek kadar ileri gidiyor.

Gerçek:Bu iddia kesinlikle yanlıştır. Hem hayvansal hem de bitki bazlı birçok gıda , ilave şekerler, yüksek oranda işlenmiş gıdalar ve bitkisel ve soya fasulyesi yağı gibi tohum yağları da iltihaplanmaya katkıda bulunabilir (Ç, Ç2).

Bitki bazlı ve omnivor diyetler, içerdikleri yiyeceklerin yanı sıra toplam kalori içeriği gibi diğer faktörlere bağlı olarak enflamatuar veya antiinflamatuar olabilir.

 

İDDİA #18 Et Yemek Penisinizin Sertleşmesini Engeller

Gerçek: Belgeseldeki doktor vegan diyetinin penis ereksiyonları için en iyi beslenme olduğunu ilan ediyor. Film ayrıca veganların daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olduğunu iddia ediyor. Bunun yanlış olduğunu görmek için yalnızca kendilerinin sağladıkları referanslara bakılması yeter.Alıntı yapılan çalışma, veganların ve omnivorların benzer testosteron seviyelerine sahip olduğunu, ancak veganların omnivorlardan önemli ölçüde daha yüksek seks hormonu bağlayıcı globüline (SHBG) sahip olduğunu gösterdi. SHBG testosterona bağlanarak onu etkisiz hale getirir, bu nedenle toplam testosteron seviyeleri benzer olsa da, veganların daha az kullanılabilir testosteronları vardır. (Ç)

 

İDDİA #19 Gezegeni Kurtarmak İçin Et Yemeyi Bırakın

Gerçek:

Bu, et yetiştirmenin orantısız miktarda toprak ve su gerektirdiği bu nedenle et tüketimini sınırlamak zorlayıcı bir argüman olabilir ancak burada yine film yapımcıları et üretiminin çevre üzerindeki etkisi hakkındaki gerçeği yanlış yorumluyorlar. Etten kaynaklanan emisyonların, dünyadaki toplam ulaşım türlerinin toplamından daha fazla olduğunu iddia ediyorlar. Bu kesinlikle doğru değil. Et üretimi ABD’nin sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 3’ünü (daha az gelişmiş ülkelerde% 13-18) oluştururken, enerji endüstrisi büyük ölçüde ABD’den gelen sera gazlarının% 80’ini (dünya genelinde% 64) oluşturmaktadır.

Dahası hayvan tarımı, küresel olarak insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının% 13-18’inden ve gelişmiş ülkelerde daha azından sorumludur. (örneğin ABD’de% 3) Enerji ve ulaşım için fosil yakıtların yakılması, küresel olarak insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 64’ünden ve daha çok gelişmiş ülkelerde (örneğin, ABD’de % 80) sorumludur… Enerji ve hayvancılık için fosil yakıtların yakılması ve ormansızlaşma küresel ısınmaya en büyük katkıda bulunanlardır. Küresel olarak, fosil yakıta dayalı enerji, insan sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 64’ünden sorumludur; ormansızlaşma yaklaşık% 18 ve hayvancılık% 13 ila% 18 arasındadır. ( Ç,)

 

DİĞER ELEŞTİRİLER:

 

Bir yemeğe herhangi bir hayvansal protein ilavesinin, o yemeği beslenme açısından mahvettiğini ve zararlı, sağlıksız bir yemek haline geldiğini öne sürdüler .

Bu, tamamen saçmalık.

Vegan olduktan sonra başarılı olan birkaç sporcuyu özenle seçiyorlar ve bunun bir şeyi kanıtladığını öne sürüyorlar.  

Daha fazla sayıda vegan olmayan başarılı sporcu varken, başarılı olmuş birkaç vegan sporcu üzerinden belgesel çekmek ilginç gerçekten.

Araştırma önyargısı çok fazla

Belgeselin insanları veganlığa zorladığı açıktır. Gerçek bir belgesel, her iki tarafın da görüşlerini alır, kanıtlar sunar ve izleyicinin kendi fikirlerini formüle etmesine izin verir. Film birçok araştırmaya atıfta bulunsa da, hayvansal ürünlerin faydaları üzerine yapılan çalışmaları tamamen görmezden geliyor. Aynı zamanda küçük, gözlemsel çalışmaların önemini abartıyor. Film sırasında – profesyonel futbolcuların kanının bulanıklığını ve kolej futbolcularının et yedikten sonra gece ereksiyonlarını ölçen – iki iddia edilen çalışma gayri resmi ve bilim dışı .

Sizlere Söylenmeyen Belgeselden Maddi Çıkar Sağlayanların Listesi

 • Yürütücü Yapımcı James Cameron – Onu filmleriyle tanıyorsunuz (Titanic, Terminator 2: Judgment Day ve Avatar), ama aynı zamanda organik bezelye protein şirketi Verdiant Foods’un kurucusu ve CEO’su.
 • Suzy Amis Cameron, Yürütücü Yapımcı – Kurucu, Verdiant Foods
 • Jackie Chan , Oyuncu ve Vegan
 • Arnold Schwarzenegger , Aktör, bazı vegan ürünler satan bir ek şirket olan ‘Ladder’ın kısmi sahibi

Filmde röportaj yapılan ‘uzmanların’ neredeyse tamamı vegan ürünler, kitaplar veya veganizm üzerinden para kazanıyorlar.

 • Dean Ornish – Undo-it! Kitabının yazarı, vegan inzivalarına liderlik ediyor ve çevrimiçi programlar satıyor ve Ornish Diet geliştiricisi (çok düşük yağ, yüksek karbonhidrat, düşük protein)
 • Dr. Aaron Spitz – Penis Fonksiyonu üzerine bitki temelli bir kitap olan Penis Kitabının Yazarı
 • Dr. Robert Vogel – Yazar, The Pritikin Edge, bitki temelli bir kitap.
 • Dr. Caldwell Esselstyn – Bitki bazlı bir yemek kitabı olan, Kalp Hastalığını Önleme ve Tersine Çevirme , Yemek Kitabı Yazarı
 • Dr. James Loomis – Bitki bazlı yemek planlamasını içeren forksoverknives.com’un katılımcısı
 • Dr. Kim Williams – Vegan Kardiyolog
 • Dr. Columbus Batiste – forksoverknives.com’un katılımcısı

 

Testosterontr & Hürkan Aykaş 

 

Kaynaklar :

 

Vegetarianism and menstrual cycle disturbances: is there an association

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10479230/

 

Do Vegetarians and Vegans Live Longer Than Meat Eaters?

https://chriskresser.com/do-vegetarians-and-vegans-live-longer-than-meat-eaters/

 

Why Eating Meat Is Good for You

https://chriskresser.com/why-eating-meat-is-good-for-you-joe-rogan-debate-summary/

 

 

 

Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high-intensity exercise efforts

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0204-9

 

 

Veganism, vegetarianism, bone mineral density, and fracture risk: a systematic review and meta-analysishttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30376075/

 

Dietary iron intake and iron status of German female vegans: results of the German vegan study

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988640/

 

Iron-deficiency anemia

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25946282/

 

 

EPIC-Oxford: lifestyle characteristics and nutrient intakes in a cohort of 33 883 meat-eaters and 31 546 non meat-eaters in the UK

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12740075/

Effect of vegetarian diets on bone mineral density: a Bayesian meta-analysis

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19571226/

Vitamin B1, B2 and B6 status of vegetarians

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1797957/

 

Vegan diets: practical advice for athletes and exercisers

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5598028/

 

Lentils, mature seeds, cooked, boiled, without salt

https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/172421/nutrients

 

Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28852372/

 

The acid-base hypothesis: diet and bone in the Framingham Osteoporosis Study

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11842948/

 

Bioconversion of dietary provitamin A carotenoids to vitamin A in humans1,2,3,4,5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2854912/

 

Mammalian carotenoid absorption and metabolism

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1351/pac199971122213/html

 

Optimal Protein Intake Guide

https://examine.com/guides/protein-intake/

 

 

 

Write A Comment