TESTOSTERON DOSTU

Hem aşırı östrojeni hem de endotoksinleri düşürmeye yardımcı olur. Fazla östrojen yağ kaybını zorlaştırabilir. Mantarlar, aromataz aktivitesini engelleyen fitokimyasallar içerir. Bu da testosteronun östrojene dönüşümünü engeller.

Düzenli mantar alımı, erkeklerde daha sağlıklı testosteron seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. En çok kültür mantarları çalışılmış olsa da shitake, Cantharellus cibarius ve portabello gibi diğer mantar çeşitlerinin de etkili olduğu düşünülmektedir.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

İyi pişirilmiş mantarlar, uygun şekilde sindirilemeyen herhangi bir şeyin geçişine yardımcı olmak için bağırsaklara yardımcı olur. Lifleri toksinleri emer ve bağırsakları bambu filizleri ve çiğ havuçlara benzer şekilde dezenfekte eder. Bu, ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) ve IBS tedavisinde çok yardımcı oldukları anlamına gelir.

BESLEYİCİ

Food Science and Nutrition’da (Ocak 2021) yayımlanan yeni araştırma , diyete mantar eklenmesinin kalori, sodyum veya yağda herhangi bir artış olmaksızın D vitamini gibi eksik besinler de dahil olmak üzere çeşitli mikro besinlerin alımını artırdığını buldu.

Diyete bir porsiyon (84 g) mantar eklenmesi, diyet lifinde (yüzde beş ila altı), bakırda (% 24-32), fosforda (% 6), potasyumda (%12-14), selenyumda bir artışa neden oldu. (% 13-14), çinko (& 5- 6), riboflavin (yüzde 13-15), niasin (yüzde 13-14) ve kolin (yüzde beş ila altı) hem ergenlerde hem de yetişkinlerde. Sonuçlar, porsiyonların kalori, karbonhidrat, yağ veya sodyum üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösteriyor.

Beyaz mantarlar son derece besleyicidir ve yumurta sarısına benzer besin gücüne sahiptir. İyi bir selenyum, çinko, kolin ve D vitamini kaynağıdırlar.

PRO-METABOLİK

Tiroid sağlığı için harika olan iyi miktarda iyot içerirler.

DÜŞÜK KALORİ

Bir kase mantar sadece 15 kaloridir. Yani çok az kalori için inanılmaz bir dizi sağlık yararına sahip.

NASIL  PİŞİRİLİR ?

Mantarları hepatoksik olan zehirli hidrazin ve agaritin bileşikleri içerir. Onları  iyi pişirmek, neredeyse tüm hidrazini ve agaritinin çoğunu giderir. Onları tereyağında veya Hindistan cevizi yağında tuz ile sote edip tüketebilirsiniz.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/572876

Comments are closed.