Sadece öz güvenli olmak, öz güvenli olduğunu bilmek yetmez.

Etrafınızdaki kişilerin; sahip olduğunuz öz güveni, en az sizin kadar farkında olmasını sağlamak gerekir.

Peki bunu nasıl yapacağız? Birçok aşamanın birlikte kullanılması sonucunda bir algı oluşturmalıyız. Bu algıyı oluşturmadaki en önemli etmen ise, birazdan size söyleyeceğim kuralların hepsine; her yerde, her zaman dikkat etmenizdir. Etrafınızda sizi izleyen kimse olmadığını bu görevi zevkle kendiniz yapmalısınız. Kendinizi, kendinize ikna etmek, ileriye doğru attığınız her adımda biraz daha zorlaşacak fakat bu durum sizin sürekli ilerlemenizi sağlayacak.

Çerçeve: Basitçe, kendi kurallarınız ve bakış açılarınızı sözlü olmayan bir ifade ile karşı tarafa dikte etmektir. İki kişinin konuşmasında tek çerçeve söz konusu olabilir ve bu genellikle öz güveni yüksek olanınkidir. Burada dikkat edilmesi gereken, karşınızdaki kişinin sizin çerçevenizin içine girmesini sağlamaktır. Bir direnç oluşturmadan bunu yapmak gerekir. Bunun en kolay yöntemlerinden bir tanesi çerçevenin sınırlarını çizmektir.

Çerçevenin kontrolünün elinizde olduğunuzun belli başlı göstergeleri vardır;

 • Beden diliniz ve ses tonunuz. Beden dilinizi kontrol etmeniz her zaman mümkün olmayabilir bu yüzden, bedeniniz üzerindeki kontrolünüzü arttırmak için, vücudunuza karmaşık görevler verin. Mesela; yürümek. Yürümek, gerçekten birçok farklı kas grubunun zıt ve eş zamanlı olarak çalıştığı ve bunların denge, görme sistemi ile eş zamanlı yürütüldüğü zorlu bir eylemdir. Kendinizi baskı altında kalmış, kontrolde zorlanacağınızı hissedeceğiniz durumlarda yürüyüş yapabileceğiniz ortamlar oluşturun. Aynı zamanda rotanızı da belirleyin ve yürüyüşe yön veren olun. Konuşmalarda daima yumuşak tonlama yapmayı, ses tonunuzu stabil tutmaya çalışın.

 

 • Sizden bir şey yapılması istenildiğinde, asla atlamayın! Zamanınızı kullanmayı öğrenin. Birisi sizden den bir şey istediğinizde cevap vermeden önce 1 2 saniye bekleyin, sizden beklenileni zamana yayarak yerine getirmeyi öğrenin. Sizin zaman üzerinde olan kabiliyetiniz başkalarının sınırlarını zorlayacaktır. Bu bilinçaltında işlere sadece söyleyen o olduğu için atlamayan bir kişinin varlığı var mesajını oluşturacaktır. Birisi sizden dışarıya çıkmanızı mı istedi, yüzüne bakın, başınızı sallayın, oturuyorsanız yavaşça ayağa kalkın, kalktığınız yeri düzeltin, kıyafetiniz düzeltin, saatinize bakın, yavaşça kapıya doğru yönelin, dışarı çıkmadan önce dönüp bir kez daha bakın, dışarı çıkarken olabildiğince yavaş şekilde kapıyı kapatın.

 

Asla unutmayın siz sakin kaldığınız sürece, diğerleri çıldıracaktır.

 

 • Karşınızdaki kişinin duygusal seviyesinde dolaşmayın, mümkünse zıtlıkları kullanın. Karışınızda agresif birisi varsa, olabildiğince uysal tepki verin; karşınızda telaşlı birisi varsa mümkün mertebe sakin kalın. İnsanlara “sakin ol, kontrol bende” düşüncesini davranışlarınız ile yerleştirin. Çerçeve değişken ve akışkandır, stabil bir çerçeve oluşturmak her zaman mümkün değildir.

Önemli olan şey değişken durumlara karşı çerçevenin sınırlarını her zaman çizen kişi olmaya gayret edin.

 

 • Çerçevelerin dengelerinin değiştiğini hissettiğinizde veya çerçevenizi baştan kuramadığınızda, her zaman bakın olamazsınız buna bazen ortam bazen kişiler izin vermez, kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi, konuşmadan çıkmak. Aniden, İzin istemeden açık ve net bir şekilde konuşmayı bitirmek ve gitmek değişen dengeleri kurmakta size yardımcı olacaktır. Bir anda durun ve karşınızdakine “Pekâlâ, benim için çok önemli bir yere yetişmem lazım anlayışın için teşekkürler, görüşmek üzere.” deyin ve başkasının çerçevesinden çıkabildiğiniz, onların sizin üzerinizde sandıkları kadar etkilerinin olmadığını onlara gösterin.

 

 • Her şeyin kontrolünü elinde tutan kişi olduğunuzu hissettirin fakat bunu yaparken her şeyi yapan kişi olmamaya dikkat edin. Kendinize düşen görevleri layığıyla yerine getirmek çoğu zaman bunun için yeterlidir. Zorlu koşullar altında insanlar dağılabilir, bu durumda inşalar basit işleri dahi yapamazken sizin yaptığınız iş, zorlu koşullarda dahi kontrolü bırakmayan kişi imajını oluşturacaktır.

 

 • Öz güveni yüksek kişiler kendilerine gelen eleştiriler ve aşağılamalar karşısında, onların dikte ettirmeye çalıştığı çerçeveyi kabul ederek değil, o çerçevenin yanına daha büyük bir çerçeve inşa ederek ve karşıdakini içine alarak cevap verirler. Bunun en güzel örneklerinden birisi, onayla abart tekniğidir. Karşıdan gelen bir meydan okuma, kıyaslanma karşısında kişi onaylayarak çizdiğin çerçeveyi görüyorum der ve başka bir noktadan abartma ile daha büyük bir çerçeve oluşturur. Bu yüzde onaylama kısmını abartmayın, onaylayın ve abartın bu çok önemli farka lütfen dikkat edin.

 

 • Yüksek öz güvenli insanlar her zaman kazanan olarak gösterilmenin gereksiz olduğunu bilirler. Bir kişinin en savunmasız olduğu an, bir zafer kazandığı andır. Yüksek öz güvenli kişiler karşısındaki kişiyi daha büyük bir şekilde yenmek için küçük zaferler kazanmalarına izin verir. Her zaman her savaşı kazanan olmak, kendinize görünmez düşmanlar yaratmaktan öteye gitmeyecektir. Kontrollü olmak için hedef noktalarınızı belirleyin ve o noktaya ulaşana kadar, hedefinize giden yolu küçük bir haz için yarıda kesmeyin, sınırları elinizde tuttuğunuz sürece kazanan rolüne erken girmenin bir faydası olmayacaktır.

 

 • Yapabileceğiniz her işi en iyi şekilde yapın, bunu yapın ki insanların üzerinde yerinizin doldurulamayacağı imajı ile hâkimiyet kurun. Arkadaşlarınızla bir proje yaparken ilerden kaçmanın yolu en kolay görevlere talip olmak değildir, bu sizi sadece gözden çıkarılabilir yapar. En önemli görevleri alın, böylece siz olmadan bu işin yürümeyeceğini bilen insanlar sizin sınırlarınızı kabul etmek zorunda kalır. Çerçevenizi oluşturmak kadar sağlamlaştırmak ve elde tutmak da önemlidir.

 

 • Birisi ile konuşurken onun partneri ve birçok konuda onun yanında olduğunuzu gösterin, insanların sırtını dayayabileceği bir kişi olursanız, sizin oradan çekilmemeniz için kendi sınırlarından feragat edeceklerdir. Çerçevenizi oluştururken dört bir yandan kuşatma yapmaya özen gösteriniz, kendi duygu dünyanızı kontrol etmeye harcadığınız efor kadar, karşınızdakinin duygularını da kontrol etmeye efor harcayın.

 

 • İnsanların seninle birlikte oldukları zamanlarda, geçirilen zamanın senin takdirini kazanmak için olduğunu göstermeye dikkat edin. Bir iş görüşme sırasında insanları onaylayarak işte şimdi gözüme girdin gibi söylemlerle etkiniz altına alın. Bu çerçeveyi iyi oturtursanız insanlar bir yerden sonra sizin takdirinizi kanmak için daha fazla efor sarf edeceklerdir.

 

 • Seçenekleri kontrol edin. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şeyi insanları bir şeyi seçmeye zorlamayın, insanların sizin istediğiniz şeyi seçmesi için mönüyü hazırlayın. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek, kulağa geldiği kadar korkunç değildir merak etmeyin her ortamda uygulayabilirsiniz. Mesela, birisiyle dışarıda 2 tane bira içmek istiyorsunuz, belki doğrudan sorsanız bunu kabul etmeyebilir fakat bu seçeneğin yanına gece kulübüne gitmek ve hiçbir şey yapmadan sıkıcı bir yerde oturmayı eklerseniz, istediğinizi daha kolay edersiniz. İnsanlara kabul edemeyecekleri şeyleri, yanına küçük şeyler ekleyerek onlara kabul ettirebilirsiniz. Bu çok sık kullanılan bir satış pazarlama tekniğidir aynı zamanda. Bir dergi var size sunulanlar, 30 tl ye derginin pdf versiyonu, 80 liraya baskı hali, 90 liraya ise her ikisi birden. Bu gerçek bir örnek, 3. Seçenek eklenmeden önce kimse derginin baskı halini satın almazken 3. Seçenekten sonra satışları tavan yapmış. İlişkilerinizde bunu yapın kahve içmeye gidelim dediğinizde seçeneklerinizi görünüz hale getirmek için, küçük keklerde satıyorlarmış gibi normalde değerli olmayan ama daha büyük bir şeyin yanında, anlamı arttırmaya yardımcı

bir şeyler sunun.

 

 • Mönüyü kontrol etmenin bir yolu da şudur. Birisi size seçenek sunduğunda yapmak istediklerinizi, sanki onların ağzından sunuluyormuş gibi ek bir seçenek olarak kendinize sunmanızdır. Karşınızdaki kişi size sinemaya ve ya tiyatroya gidelim dedi ama siz bunu istemiyorsunuz, bu mönüye “hava çok güzel, açık havada bir yerde oturabilir bir şeyler yiyip bir şeyler içebiliriz.” gibi diğerlerinin sönük kalmasını sağlayacak bir seçenek ekleyerek, çerçevenin sınırlarını elinize alabilirsiniz. Mönüyü oluşturmadıysanız, sınırlarına uygun çok daha güzel seçenekler sunarak, sizi sunulanları görünmez hale getirin. Çerçeve oyununu içeriden kazanın.

 

 

Author

Write A Comment