Lactobacillus Plantarum nedir?

Lactobacillus plantarum , yaygın bir laktik asit bakteri türüdür . Genellikle lahana turşusu, turşu, salamura zeytin ve kimchi gibi birçok fermente bitki ürününde bulunur.

L. plantarum antikanser, antiinflamatuvar, antiobezite ve antidiyabetik özelliklere sahip bir antioksidandır.

Ulusal Tayvan Spor Üniversitesi , Lactobacillus plantarum TWK10 (LP10 olarak bilinen bir probiyotik) ile 6 haftalık bir test gerçekleştirdi. Bu zaman diliminde, bilim adamları 24 erkek laboratuvar faresine bu probiyotikten verdiler. Nihayetinde keşfettikleri şey, bu probiyotiği alan laboratuvar farelerinin kas kütlesini artırabildiği, ayrıca LP10 almayan kontrol grubuna kıyasla dayanıklılık ve kavrama güçlerini de artırabildiğiydi.

Araştırmacılar,bu çalışmada, LP10 takviyesinin egzersiz performansını artırdığını, beyaz yağ dokusunu azalttığını, kas kütlesini artırdığını ve vücut ağırlığı artışı olmaksızın gastroknemius kası tip I lif sayılarını artırdığını buldular. Bu sonuçlar, bağırsak mikrobiyotasının, enerji dengesi ve vücut bileşimi açısından fiziksel aktiviteyi etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle, 6 hafta süreyle LP10 takviyesi vücut kompozisyonunu daha fit ve daha güçlü hale getirebilir.

Sonuçlar insanlara çevrilemeyebilir, ancak gerçekten de probiyotiklerin kas kütlesini korumada veya kazanmada bir rol oynadığı tespit edilirse insanların güç ve kas kütlesini kaybetmeden daha doğal bir şekilde yaşlanmasına olanak tanıyan kapı açılmış olur.

Hepimiz yaşlandıkça, gençliğimizde, yirmili yaşlarda ve hatta otuzlu yaşların başında (genellikle vücudun doğal testosteron üretiminin yavaşlaması nedeniyle) kazandığımız zor kazanılan kas kütlesini kaybetme eğilimindeyiz. Kas kütlesindeki bir kayıp genellikle genel güçte bir azalma ile el ele gider. Yaşlandıkça, bir zamanlar çocuk oyuncağı olan günlük işler artık çocuk oyuncağı gibi görünmüyor. Probiyotikler tüm bunlara bir son verebilir sahip olduğumuz mevcut kas boyutunu ve gücünü korumamıza yardımcı olabilir ancak daha çok araştırmaya ihtiyaç var.

Lactobacillus Plantarum’un Diğer Faydaları

Fiziksel Dayanıklılık

L. plantarum , farelerde vücut ağırlığını önemli ölçüde azaltmış ve bağıl kas ağırlığını, kavrama gücünü ve yüzme dayanıklılık süresini artırmıştır.

Ülseratif Kolit

Lactobacillus probiyotikleri, çok sayıda klinik araştırmada ülseratif kolit semptomlarını azaltmada umut vaat etmektedir. Özellikle L. plantarum içeren bir sinbiyotik karışım, 8 hafta sonra 73 hastada ülseratif kolit semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdi.

Obezite

L. plantarum içeren probiyotikle zenginleştirilmiş bir peynirle desteklenen hipokalorik bir diyet , obezite ve hipertansiyonu olan Rus erişkinlerde vücut kitle indeksini ve kan basıncını düşürmüştür.

L. plantarum ayrıca fareleri diyet kaynaklı obeziteden korumuştur. Bu bakteri obez farelerde vücut ağırlığını , yağ kütlesini, açlık kan şekerini , serum insülini ve leptin seviyelerini ve proinflamatuvar belirteçleri düşürür.

L. plantarum, yüksek yağlı diyet uygulayan sıçanlarda glikoz intoleransını tersine çevirdi, yüksek insülini iyileştirdi, trigliserit düzeylerini ve toplam kolesterolü düşürdü.

L. plantarum , alanin aminotransferaz ( ALT ), gama-glutamil transferaz ( GGT ), plazmatik trigliseritler, toplam kolesterol konsantrasyonları, kreatinin , üre ve vücut ağırlığında azalmalara neden olarak obez sıçanların hepatik ve üriner fonksiyonlarını iyileştirdi.

Kan Şekeri

L. plantarum , farelerde gıda alımını, kan şekeri seviyesini, glikosile edilmiş hemoglobin seviyesini ve leptin seviyelerini düşürdü . Bu bakteri ayrıca insülin seviyesini olumlu bir şekilde düzenledi ve “iyi” (HDL) kolesterolü yükseltti.

L. plantarum , yüksek yağlı diyet uygulayan farelerde insüline yanıt olarak kan glikoz seviyelerinde önemli bir düşüşe neden olmuştur.

L. plantarum ile tedavi , diyabetik sıçanlarda kan şekerini, hormonları ve lipid metabolizmasını olumlu şekilde düzenler.

L. plantarum , diyabetli sıçanlarda immünolojik parametreleri önemli ölçüde geliştirdi ve pankreas dokularını korudu. Ayrıca, bu probiyotik tedavi, pankreas ve plazmatik lipaz aktivitelerini ve serum trigliserit ve LDL-kolesterol oranlarını önemli ölçüde azalttı ve HDL-Kolesterol seviyesini artırdı. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerinde etkili koruyucu etkiler de sağladı.

Bağışıklık

171 yetişkinin katıldığı bir klinik çalışmada, L. plantarum bağışıklık aktivitesini geliştirmiş ve stres belirteçlerini azaltmıştır .

Isı ile öldürülmüş L. plantarum bile insanlarda doğuştan gelen bağışıklığı artırmıştır.

Detoks

L. plantarum laboratuvarda insan bağırsak hücrelerinde ve farelerde kadmiyumun (Cd) neden olduğu sitotoksisiteyi hafifletir.

L. plantarum , bağırsak alüminyum emilimini ve doku birikimini azaltarak ve karaciğer hasarı, böbrek ve beyin oksidatif stresini iyileştirerek farelerde alüminyum toksisitesine karşı koruma sağlar.

Ayrıca bir çalışmada dokularda bakır birikmesini azaltarak bakır maruziyetinin neden olduğu oksidatif stresi tersine çevirdi, ALT ve AST kan seviyelerini iyileştirdi ve farelerin uzaysal hafızasını iyileştirdi.

Kardiyovasküler Sağlık (Ateroskleroz)

L. plantarum kaynaklı lipoteikoik asit (LTA), farelerde proinflamatuar sitokinlerin üretimini inhibe eder ve aterosklerotik plak inflamasyonunu baskılar.

İltihap
L. plantarum , farelerde ve sıçanlarda proinflamatuar sitokinlerin üretimini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca oksidatif stresi ve adrenalin seviyelerini de hafifletir.

Karaciğer Sağlığı

L. plantarum farelerde oksidatif strese ve karaciğerin inflamatuar hasarına karşı korur.

L. plantarum , hiperlipidemik farelerde karaciğer hasarını hafifletmiştir.

5 hafta boyunca L. plantarum ile yapılan takviye, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan sıçanlarda karaciğer fonksiyonunu düzeltti ve karaciğerde yağ birikimi düzeylerini düşürdü. Ek olarak, bakteri proinflamatuvar sitokinleri önemli ölçüde azaltmıştır.

Bağırsak Sağlığı

L. plantarum bağırsak epitel hücrelerinde inflamasyonu azaltır.

L. plantarum alımı bağırsaktaki istenmeyen bakterilere karşı koyabilir.

Güvenlik

Sıçanlarda büyük miktarlarda tüketildikten sonra bile hiçbir yan etki gözlenmedi. Bununla birlikte, diğer probiyotiklerde olduğu gibi , organ yetmezliği, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda ve işlevsiz bağırsak bariyer mekanizmaları olan hastalarda kullanım enfeksiyonlara yol açabilir. Olumsuz olaylardan kaçınmak için probiyotik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Referanslar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848674/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15507864
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24108114
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4926461/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26925603
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27145037
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4936756/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26651209
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054212/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3887899/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26686731
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19816788
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25466614
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594053/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848674/

Write A Comment