Multivitaminler neden önemlidir?

Multivitaminlerinizle yakından ilgilenen biri misiniz? Eğer cevabınız evet ise bu harika! Bireylerin mültivitamin almalarının en genel sebeplerinden biri multivitaminin bir nevi sigorta görevi görmesidir çünkü multivitaminler maalesef artık bahçelerde yetişemeyen pek çok besleyici maddenin yerini doldururlar.

Kesin olarak söyleyebiliriz ki; metabolizma destekleyici besinler tüketmek, marketlerden satın aldığınız multivitaminlerden bir milyon kat daha fazla faydalıdır.

İlk olarak gıda, daha sonra ise alternatif takviyeler önermemizin sebeplerini daha yakından inceleyecek olursak;
Vücuttaki magnezyum ve kalsiyum oranının dengesini yakalamak çok önemlidir. Genel olarak, bu oran 2-3 birim magnezyuma 1 birim kalsiyum denk gelecek biçimde şekillenmiştir ama pek çok multivitamindeki oran 3-5 birim kalsiyuma 1 birim magnezyum denk gelir şekildedir. Böylece magnezyum çok hızlı bir şekilde tükenir.

Pek çok multivitaminin içinde bol miktarda sentetik çinko bulunur. Yüksek dozda sentetik çinko, bakır ve serüloplazmin ile şelat oluşturur. Bu durum tiroidleri yavaşlatır, kolesterolü ve oksidatif stresi arttırır.

Vücuttaki demirin yaklaşık yüzde yetmiş beşi, kandaki hemoglobin olarak adlandırılan kırmızı kan hücrelerinde bulunur. Hemoglobin, kandaki oksijeni ciğerlerden dokulara ve hücrelere iletmekte oldukça önemli rol oynar. Bunun gerçekleşebilmesinin tek yolu bakırın da bu işlemde aktif görev almasıdır. Birçok multivitamin çok fazla demir içerir ve vücudumuz bu demire demir dönüşüm sistemini sağlıklı şekilde desteklemek için ihtiyaç duyar. Demir dönüşüm sisteminin çalışması; demirle değil, yeterli miktarda biyolojik olarak kullanılabilir durumdaki bakıra sahip olmakla mümkün olur. Demir alımınız arttıkça, bakır metabolizmanızı engellemiş olursunuz.

A vitamini multivitaminlerde genelde bitkilerden gelen formda (Beta Karoten) veya sentetik (palmitat) olarak bulunur. Beta karoten yani bitkilerden gelen form kolayca retinole dönüşemez. Bunun olması için çok fazla tiroid hormonuna ihtiyaç duyulur.

B vitamini için ise arı poleni tüketimi faydalı olacaktır.

Askorbik asit ve C vitamini aynı şey değillerdir. Multivitamine eklenmiş vaziyetteki askorbik asit tam olarak C vitamini olarak değerlendirilmez. Bu şekildeki askorbik asit, C vitamininin diğer bölümleriyle ortaya çıkan ”antioxidant wrapper” olarak tanımlanır. Burada ”C vitamininin diğer bölümleri”nden kasıt; flavanoidler, rutin ve kan damarı dayanıklılığı ile kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasini arttırmaya yarayan ve bakıra ihtiyaç duyan enzimlerin üretimini destekleyen enzim tirozinazdır. Askorbik asit aslında C vitaminin tükenmesine sebebiyet verir.

Tıpkı C vitamini gibi, D vitamini ve diğer tüm vitamin ve mineraller düşündüğümüzün aksine yalnız başlarına durmazlar. Vücutta uygun magnezyuma sahip olmak D vitaminin metabolizmaya katılması için gereklidir. Çok fazla D vitamini takviyesi; A vitaminini, magnezyumu, potastumu düşürür ve dokulardaki kalsiyumu arttırır.

Peki tüm bunlara basit çözüm önerileri nelerdir?

Magnezyum: Epsom tuzu (magnezyum sülfat), magnezyum yağı/losyonu,bazı durumlarda magnezyum takviyesi, düşük stres, istiridye ve sakatat ya da kurutulmuş ciğer…

Süt ve süt ürünleri tüketmek( Hassasiyetiniz yoksa)

C vitamini açısından zengin yiyecekler (kavun/karpuz, kivi, portakal, papaya meyvesi, mango vs) veya kuşburnu, acelora kirazı ve kamu kamu meyvesi içeren takviyeler tüketmek.

Write A Comment