Bolca yapılan hayvan araştırmaları, A vitamininin testosteron üretimindeki önemini göstermektedir. A Vitamini, kan-testis bariyerini, alkol formunda retinol olarak geçer, burada Sertoli hücrelerinde depolanır ve gerektiğinde biyolojik olarak aktif formundaki retinoik aside dönüştürülür. Sıçanlarla yapılan deneyler, testislerde daha fazla A vitamini konsantrasyonunun, bazal testosteron salgılanmasını ve bunun yanı sıra, demirin taşınmasından sorumlu transferrin; ve IGF bağlayıcı protein 4 (IGF’yi taşıyan), androjen bağlayıcı protein (androjenleri taşıyan), dönüştürücü büyüme faktörü-beta’yı (hücre büyümesi sağlayan ancak kanseri baskılayan) ve steroidojenik akut düzenleyici proteini (steroidlere dönüştürülmesi için kolestrolün mitokondriye taşınmasından sorumludur.)dahil olmak üzere çeşitli büyüme faktörlerinde rol alır. A vitamini ayrıca testislerde östrojen üretimini azaltır. A vitamini eksikliği olan sıçanlarda, seks organları atrofisine kadar testosteronun azaldığı görülmüştür bu da A vitamininin sadece testosteron üretimine yardım etmekle kalmayıp aynı zamanda testosteron üretimi için gerekli olduğunu gösteriyor.

Farelerle yapılan birçok deneyi de onaylayan gine domuzu kullanan bir deney, A vitamini eksikliği ile ilişkili plazma testosteronda bir azalma buldu. 155 çift erkek ikizin diyet alımlarını karşılaştıran bir insan çalışmasında, testosteron düzeyleri ve A vitamini alımı arasında bir korelasyon buldu.

En zorlayıcı çalışma, kısa boylu 102 ergen çocuğu dört gruba ayrıldı: kontrol grubu, testosteron takviyeli bir grup, A vitamini ve demir takviyeli bir grup ve hem testosteron hem de besin takviyesi alan bir grup. Tüm tedaviler büyüme ve ergenliğin uyarılmasında etkiliydi, kontrol grubu ise aynı sürede kilo almamış veya ergenliğe başlamamıştı.En şaşırtıcı olan, büyüme hızlanma derecesinin testosteron ile tedavi edilen grupta ve A vitamini ile tedavi edilen grupta benzer olmasıdır. Pubertal başlangıç, testosteron grubunda 9-12 ayda ve vitamin-A grubunda 12 ayda meydana geldi.

Diyetine Karaciğer Ekle

Vücut geliştiriciler ve kas kazanmakla ilgilenen diğer sporcular, testosteron seviyelerini ve diğer büyüme faktörlerini artırmaya,protein sentezlerini maksimuma çıkarmaya büyük ilgi duyuyorlar. Tipik öneriler genellikle çok yüksek miktarda protein içerir piyasadaki fitness ve vücut geliştirme dergilerinde A vitaminin önemine pek rastlamazsınız. A vitaminini tüketen yüksek proteinli bir diyet ile A vitamini sağlayamayan az yağlı bir diyetin birleşimi bu hayati besin maddesinin eksikliği için tüm şartları sağlamış olur.Diyetinize karaciğer ekleyerek testosteron üretiminizi artırabilirsiniz.Karaciğerler, iyi bir A vitamini, tüm B vitaminleri, C vitamini, demir, fosfor, selenyum, bakır, mangan ve çinko kaynağıdır.A Vitamini, hem t-hücrelerinin hem de b-hücrelerinin gelişmesiyle bağışıklık fonksiyonunda rol oynar. Manganez; karbonhidrat, amino asit ve kolesterol metabolizmasında rol oynar. Çinko ise testosteron üretimi için en önemli minerallerden bir tanesidir.Protein içeriği yüksek diyetler aslında vücudumuzun A vitamini rezervini tüketiyor. Bu nedenle protein alımınızı azaltmak istemiyorsanız diyetinize karaciğer ekleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

Narbonne, et. al., “Protein metabolism in vitamin A deficient rats. II. Protein synthesis in striated muscle,” Ann Nutr Aliment. 1978;32(1):59-75.
Livera, et al., “Regulation and Perturbation of Testicular Functions by Vitamin A” (Review), Reproduction (2002) 124, 173-180
Bishop, et. al., “The effect of nutritional factors on sex hormone levels in male twins,” Genet Epidemiol. 1988;5(1):43-59.
Zadik, et. al., “Vitamin A and iron supplementation is as efficient as hormonal therapy in constitutionally delayed children,” Clin Endocrinol (Oxf). 2004 Jun; 60(6):682-7.

Write A Comment