Bitter Çikolata (Kakao) ile Testosteron Artır

 

Çikolatanın yüksek kakao içeren çeşidi olan bitter çikolata, diğer çikolata çeşitlerine oranla daha az şeker içerir. Besin değeri olarak karşılaştırma yapacak olursak bitter çikolatayı en faydalı atıştırmalıklar kategorisine koyabiliriz. Çalışmalara göre bitter çikolata, antioksidan bakımından yaban mersini ile karşılaştırılacak kadar zengindir.

 

Bitter çikolata, özellikle ham kakao; vitaminler, mineraller, bitkisel besinler ve özel beyin kimyasallarını serbest bırakan benzersiz özelliklere sahiptir.

 

İşte içerdiği bazı besin maddeleri:

Mineraller: Magnezyum , Çinko , Kükürt, Kalsiyum, Manganez, Bakır, Potasyum ve Demir

Vitaminler: B1 , B2 , B3 , B5 , B9 , E

Polifenoller – Güçlü mikrobesinler

Flavonoidler – Yüksek güçlü antioksidanlar

 

Kakao, Kardiyovasküler Fonksiyonu İyileştirir

Kakaodaki güç dolu besinler kalp sağlığınızı destekler,kan dolaşımını arttırır, kan basıncını ve LDL kolesterolü düşürür ve arter duvarlarınızda plak birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olur! Bu da ereksiyonlarınız için harika bir ortam yaratır.

Kuna yerlileri, -Bu drum Panama kıyılarındaki küçük bir ada zincirine özgüdür- yaşlandıkça kan basıncında veya arteriyel hipertansiyon gelişiminde neredeyse hiç artış görmezler. Ayrıca son derece düşük bir kardiyovasküler hastalık oranları vardır.

Kentte yaşayan Kuna yerlileri ise nüfusun geri kalanı ile benzer oranlarda kardiyovasküler ilişkili ölümlere maruz kaldıklarından, bu oldukça dikkat çekici durum biyolojik nedenler yerine ada sakinlerinin yüksek kakao tüketimiyle bağlantılı görünmektedir.

 

Bitter Çikolata Testosteronu Artırır

Bitter Çikolata (Kakao), testosteron seviyenizi en üst düzeye çıkarmak için önemli olan magnezyum ve çinko bakımından yüksektir . Ayrıca kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye, LDL’yi (kötü kolesterol) düşürmeye ve testosteron katili olan stresi azaltmaya yardımcı olur .

 

Kakao ayrıca testosteron seviyenizi artırmak için harika bir oranda sağlanan sağlıklı yağlarla doludur. Sağlıklı yağ tüketimi testosteronu yükseltmenin en basit yollarından biridir.

 

Ayrıca, çalışmalar, insanlar tarafından flavanol zengini kakao (kakao en yüksek yoğunluğu sunar) alımının plazma nitrik oksit konsantrasyonunda bir artışa yol açabileceğini göstermiştir. Kakaodaki flavonoidlerin aslında nitrik oksidin biyoyararlanımını arttırdığına inanılmaktadır.

 

Bu çok önemlidir çünkü güçlü nitrik oksit seviyeleri güçlü testosteron seviyeleri, güçlü bir kardiyovasküler sistem ve daha güçlü ereksiyonlarla doğrudan bağlantılıdır.

 

Bitter çikolata alırken kakao oranına dikkat edilmesi gerekir. Kakao oranı fazla olan bitter çikolatalar daha az şeker içerir. %60 kakao oranı olan bitter çikolata, %80 kakao içerenden daha şekerli olacaktır. Çikolatanın kakao miktarı ne kadar yüksekse besin değeri ve içerdiği antioksidan miktarı da o derece artacaktır. Bu nedenle %80 ve üstü kakao içeren çikolataların tüketilmesi daha faydalıdır. Bitter çikolatanın kalp krizi riskini azalttığı sonucuna varan gözlemsel çalışmalar mevcuttur. Gözlemsel çalışmalar, yüksek kakao tüketen bireylerde kalp hastalığı riskinin azaldığı, arterlerde plak oluşum riskinin azaldığı, kötü kolesterolün damarlara olan olumsuz etkilerinin azaldığı sonucuna ulaşmıştır.

 

Yüksek kakao içeren çikolata, içerdiği flavonoller sayesinde ciltte kan akışını hızlandırır ve cildinizin daha canlı görünmesini sağlar. Cildinizin güneş hasarından korunmasına yardımcı olur. Diyetinize günlük 30-40 gram bitter çikolata veya 2-3 tatlı kaşığı ham kakao eklemenin çok çeşitli faydaları olacaktır.

 

Kaynaklar:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20655129

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20858571

3.https://bmcchem.biomedcentral.com/articles/10.1186/1752-153X-5-5

4.https://my.clevelandclinic.org/health/articles/benefits-of-chocolate-heart-health

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17299579?access_num=17299579&link_type=MED&dopt=Abstract

6.https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.hyp.29.1.171?keytype2=tf_ipsecsha&ijkey=c188b7205cc4a8ccc4294cf7a8fe526001d25953

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3488419/

 

Write A Comment