Shatavari olarak da bilinen Kuşkonmaz Racemosus türü , Liliaceae familyasına aittir. Kurutulmuş kökleri sinir bozukluğu, iltihap ve bazı bulaşıcı hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılır. Bitkisel bir destek maddesi olarak, sindirimi artırır, ülser önleyici etkileri vardır ve bağışıklık sistemine yardımcı olur. Ayrıca afrodizyak, antidepresan ve kaygı azaltıcı etkilere de sahiptir.

Kuşkonmaz Racemosus genellikle Asya (Sri Lanka, Hindistan ve Himalayalar), Avustralya ve Afrika’daki tropik iklimlerde düşük irtifa bölgelerinde bulunur.İlk olarak 1799’da botanik olarak tanımlanmıştır.Güçlü bir ilaç ve bitkisel destek olarak çeşitli kullanımlarından dolayı talebi sürekli artmaktadır.

Kimyasal Bileşimi

Shatavari, aşağıda verilen sayısız fotokimyasal içeren yapıya sahiptir:

Steroid saponinler, shatvarinler olarak da bilinir
İmmünosid olarak adlandırılan oligospirostanosid
Polisiklik alkaloid – Aspargamin A
İzoflavonlar-8-metoksi-5,6,6-trihidroksi izoflavon-7-0-beta-D-glukopiranosid
Siklik hidrokarbon-rasemosol ve dihidrofenantheren
Furan bileşiği – Racemofuran
Karbonhidratlar – Polisakhaitler, müsilaj
Quercitin, rutin ve hiperosidin flavanoidleri-glikozitleri (çiçek ve meyvelerde)
Steroller-Kökler ayrıca sitosterol içerir
Kökte İz mineraller , çinko (53.15), manganez (19.98 mg / g), bakır (5.29 mg / g), kobalt (22.00 mg / g) ile birlikte kalsiyum, magnezyum, potasyum çinko ve selenyum da bulunur.
Kaepfrol-Kaepfrol, Sarsapogenin ile birlikte tütsü köklerinin odunsu kısımlarından
Çeşitli-Esansiyel yağ asitleri, örneğin Gamma linoleinik asitler, A vitamini, diosgenin, kersetin 3-glukourbnidler

Genel Sağlık Faydaları

Ayurveda’da Kuşkonmaz Racemosus’un Klasik Kullanımları

Kuşkonmaz, Ayurveda’daki iyi bilinen bitkilerden biridir ve kronik ateşi etkili bir şekilde tedavi eder.
Kadın üreme sistemi ile ilgili hastalıklarda oldukça etkilidir ve geleneksel olarak kadınlara özgü sağlık bozukluklarını tedavi etmek için sayısız formülün bir parçası olarak kullanılmıştır.
Kuşkonmaz, yaşlanmayı önlemek, uzun ömürlülüğü artırmak, bağışıklığı artırmak, bilişsel yetenekleri geliştirmek ve canlılığı artırmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.
Aynı zamanda sinir hastalıkları, nöropati, dispepsi, iltihaplanma, tümörler ve hepatopatide kullanılır.
Klinik araştırmalar, Asparagus Racemosus kök ekstraktının anti-kanser, antioksidan, antidiyaretik, antidiyabetik ve immünomodülatör özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

Erkekler için Afrodizyak

Kuşkonmaz ektraktlarının; cinsel isteği, sperm sayısını, ereksiyon gücünü ve boşalma gecikmesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Çalışmalar bu etkileri, ekstraktların testosteron benzeri etkilerine bağladı.Nitrik oksit esaslı müdahale de gözlemlenmiştir.Bu nedenle bu bulgular Asparagus Racemosus’un afrodizyak olarak geleneksel kullanımını desteklemektedir .

 

Kadın Üreme Sağlığı için İnanılmaz Bitki

İyi bir seks iyi bir doğurganlık ile birlikte gelir! Ayurveda’da, kuşkonmaz kadınların cinsel ve üreme sağlığı için önemli bir bitki olarak kabul edilir. Gençleştirici bir bitki olmasının yanı sıra, libidoyu artırdığı, cinsel organların iltihaplanmasını iyileştirdiği, folikülojenezi ve yumurtlamayı artırdığı, rahmi gebe kalması için hazırladığı, laktasyonu arttırdığı, rahim normalliğini sağladığı için, kadın kısırlığında çok etkilidir hormonal dengeyi korur. Ayrıca löcorrhoea ve menoraji tedavisinde yardımcı olur.

 

Doğal Antidepresan

Klinik çalışmalar kuşkonmazın serotonerjik, noradrenerjik sistemler ve antioksidan savunma mekanizmalarının arttırılması yoluyla hareket ettiğine inanılan önemli bir antidepresan aktiviteye de sahip olduğunu bulmuşlardır.

Sonuç

Kuşkonmaz Racemosus, kadınlar için en önemli toniklerden biri olarak kabul edilir, ancak erkekler için de eşit derecede faydalı olduğu bulunmuştur. Çeşitli sağlık yararları olan gençleştirici bir bitki olmasının yanı sıra, kadın kısırlığında çok etkilidir, libidoyu arttırır, sperm sayısını arttırır, ereksiyon gücünü arttırır, boşalma süresini geciktirir ve böylece üreme sağlığının genel işleyişini iyileştirir. Kuşkonmaz iyi bir cinsel hayat için mükemmeldir.

Kaynaklar:
1.https://pdfs.semanticscholar.org/25fc/e2caf8d5164f7ea15e1b440dc79ff2e7f599.pdf
2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19139984
3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027291/

Write A Comment