Genelde kadınlarda daha çok duysak da hormon sorunları sadece kadınları etkilemez aslında,erkeklerde görülen hormon dengesizlikleri de oldukça yaygındır.

Erkekler ayrıca, hormon seviyeleriyle doğrudan bağlı olabileceğinin farkında olmadan,birçok olumsuz belirtiyle mücadele ediyor olabilir ve son yirmi yılda ortalama testosteron seviyelerinin oldukça hızlı bir şekilde düşmesi üzücü bir gerçek.Bugünün kötü beslenme mentalitesi ile birlikte toksik ortamı, hormon seviyelerinizin de yansıttığı gibi yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Bir erkeğin formda ve sağlıklı olması için, testosteronun yanı sıra diğer kilit hormonların da (pregnenolon, DHEA, kortizol, progesteron ve büyüme hormonu gibi) dengelenmesi gerekir. Bu yüzden sorun sadece “testosterob seviyelerini sabitlemekten” daha karmaşık olabilir. Gerçek sağlık için bütüncül ve bütünsel bir yaklaşım gerekir.

Erkeklerde Hormon Dengesizliklerinin Belirtileri

Erkek üreme hormonlarında meydana gelen dengesizliklerde görülecek semptomlardan bazıları şunlardır:erektil disfonksiyon (sertleşme sorunları),daha az cinsel dürtü , yorgun hissetmek,daha az iddialı olmak, düşük enerji, kilo almak, kas kaybetmek, egzersizlere rağmen kas inşa etmekte zorlanmak, hafif depresyonda hissetmek,hayattan daha az zevk almak, işte veya sporda iyi performans gösterememek, insülin direnci veya diyabet, karın yağı, depresyon, uyku apnesi…

Yüksek östrojen seviyeleri özellikle göğüsler,kalçalar ve karın çevresinde yağlanma yapabilir ve fazla kilolu erkeklerde en sık görülen erkeklik hormonu dengesizliği östrojen fazlalığıdır.

Erkeklerde Hormon Dengesizliklerinin Nedenleri

Erkekler ve hormonal sağlık için en önemli faktörlerden biri testosteron ve östrojen arasındaki aromataz enzimi oranıdır. Aromataz, testosteronu östrojene dönüştürerek serbest testosteron seviyelerini tüketir ve östrojen seviyelerini arttırır.

Obezite ve ilişkili hiperinsülinemi, testiste luteinize edici hormonun etkisini baskılayarak dolaşımdaki testosteron seviyelerini önemli ölçüde azaltabilir. Ek olarak artmış karın yağ kitlesi,artan aromataz düzeyleri ile koreledir.

Çok fazla stres yaşarsanız, bu 17-hidroksiprogesteron, pregnenolon ve DHEA gibi testosteron öncüsü hormonlarınızı tüketebilir ve daha düşük testosteron seviyelerine yol açabilir.Aşırı alkol ise seks hormonlarında dengesizliklere neden olabilir.

Kişisel bakım ürünleriniz, ksenoöstrojen içeren kimyasallar bakımından yüksek olabilir. Ortamdaki diğer kimyasal maddeler ve plastik kaplar ayrıca daha yüksek östrojen seviyelerine ve daha düşük testosteron seviyelerine yol açan kseno-östrojenleri içerir.

Aşırı miktarda kardiyo / dayanıklılık egzersizi de testosteronda bir düşüşe ve östrojen yüksekliğine neden olabilir.Testosteron için güç antrenmanı ve yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman daha iyi bir seçenek olacaktır.

Karaciğer fonksiyonundaki herhangi bir azalma da hormonal dengesizlikleri şiddetlendirebilir ve sağlıklı testosteron seviyelerini tehlikeye atabilir.Bu nedenle,yaşlı erkeklerin en iyi karaciğer fonksiyonu için karaciğerlerine gereken önemi vermeleri önemlidir.

Testosteron Dengesizlikleri Erkeklerde Sağlığı Nasıl Etkiler?

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, erkeklerde düşük testosteronun 7 yıl boyunca metabolik sendrom, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve ölüm oranlarında neredeyse % 50 artış ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir.

Düşük testosteron seviyeleri depresyon, nörodejeneratif hastalıklar ve diğer psikolojik bozukluklar ile ilişkilendirilmiştir.

Testosteron; yağ hücresi metabolizmasını ve yağ kaybını da etkiler.Çalışmalar, testosteron düşüklüğünün abdominal yağ fazlalığı, yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Bir klinik çalışma , testosteron düzeyi düşük olan erkeklerin normal testosteron düzeyi olan erkeklere göre iki kat daha fazla insüline dirençli olduğunu ve % 90’ının metabolik sendrom kriterlerini karşıladığını göstermiştir.

Erkeklerde yüksek östrojen seviyesi şeker seviyelerini yükseltebilir, kalp hastalığı, felç ve kalp krizi riskini artırabilir ve jinekomasti (meme büyümesi), kilo alımı, prostat problemleri ve uyku apnesine neden olabilir.

Testosteron seviyelerini ölçerken, gözlemlenen eksiklik semptomlarının nedenini anlamak için hem serbest hem de toplam testosteron seviyelerini belirlemek önemlidir. Ek olarak, diğer cinsiyet hormonlarının seviyeleri, dengesizliklerinizin kapsamlı bir resmi için dikkatlice analiz edilmelidir.

Optimum testosteron seviyeleri sadece enerjiyi,cinsel gücü ve cinsel sağlığı geri kazandırmaz, aynı zamanda yaşamı da uzatır.Çalışmalar,testosteronun orta yaşlı, obez erkeklerde gençlik seviyesine getirilmesinin,insülin duyarlılığında bir artışın yanı sıra toplam kolesterol, yağ kütlesi, bel çevresi ve ateroskleroz, diyabet ve bununla ilişkili pro-enflamatuar sitokinlerde azalma ile sonuçlandığını göstermiştir.

Write A Comment