Hormonal denge kadınlar için önemli olduğu kadar, erkekler için de oldukça önemlidir. Östrojen kadınlık, testosteron ise erkeklik hormonudur. Fakat bu, erkeklerde östrojen olmadığını ifade etmez, sadece baskınlık olarak testosteron daha baskındır. Aynı şekilde kadınlarda da testosteron bulunur, baskınlık ise östrojendedir.

Bu iki hormonun dengesi oldukça önemlidir, herhangi bir dengesizlikte erkekte ve kadında farklı hormonal problemlere sebep olur.

“Erkeklerde östrojen”
Östrojenin bir tipi olan estradiol, erkeklerde spermin düzgün gelişmesini sağlar. Eklem ve beyin sağlığı için de oldukça gereklidir.Fakat beslenme şekilleri, hareket düzeyleri, katkı maddeleri, sigara-alkol kullanımı gibi nedenler hormonal dengesizliğe yol açarak erkeklerdeki östrojen seviyesinin yükselmesine sebep olur.

Erkeklerde östrojen fazlalığı;

• Kadın tipi meme oluşumu (jinekomasti)
• Kilo alımı (bel- basen yağlanması)
• Prostat
• Kalp rahatsızlıkları
• Libido kaybı
• Sperm üretiminde düşüş gibi problemlerle kendini belli edebilir.

Östrojeni kontrol altına almak için ilk olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz. Alkol alımını kesinlikle azaltmalısınız hatta hiç tüketmemelisiniz. Paraben, bpa gibi endokrin bozuculardan kaçmalısınız. Seçeceğiniz saç şampuanının bile önemi vardır. Mutfağınızdaki plastik kaplardan ve mikrodalgadan uzak durmalısınız. Otlayan hayvanları tercih etmelisiniz, fabrikada yem ile beslenenleri değil. Ksenoöstrojenlerden korunmak, başlı başına hormonal denge için en büyük adımlardandır. Beslenmenize brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzeleri bolca eklemelisiniz.

DİİNDOLİLMETAN (DİM)
Bu kelimeyi belki daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Belki de eczanelerde takviye haline rastlamış olabilirsiniz. DIM, çok güçlü bir koruyucudur ve menapoz, PMS, meme/ prostat kanseri gibi hormonal dengesizliklerde oldukça etkilidir.
DIM için eczaneye gidip takviye almanıza gerek yok. Kış aylarının bize sunduğu en büyük mucizelerden lahana, brokoli, karnabahar DIM deposudur.

Fakat DIM ısıya hassastır, bu sebzeleri mümkün olduğunca çiğ tüketmeye özen gösterin. Haşlama veya fırın yerine hafif buharda pişirebilirsiniz. Lahanaları tuz ile ovarak salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde çiğ brokoli salatası da yapabilir, juicelarınıza brokoli de ekleyebilirsiniz.

Dyt. Fulya Bozdemir
http://fulyabozdemir.com/

Write A Comment