Testosteronun erkek vücudunda çeşitli fizyolojik fonksiyonlara hizmet eden bir hormon olduğunu biliyoruz, düzeyleri bir erkeğin kemik yapısını, kas kütlesini, öğrenme ve üreme yeteneklerini vb. etkiler. Bütün bunlara ek olarak, bu hormonun bir erkeğin sosyal yaşamının önemli bir parçası olduğuna inanılır. Bu inanç bir varsayımdan özellikle bir yönüyle tam gelişmiş bir teoriye gitti – evliliğin testosteronu öldürdüğü teorisine.

Aslında, bu teoriye biraz bilimsel bir temel vermek için ön araştırmalar yapıldı. İlginçtir ki, sonuçlar evli olmayan ve evli erkekler arasında testosteron seviyelerinde bir fark göstermiştir. Ancak, evlilikle erkeklik hormonu seviyesindeki düşüş arasında bir bağlantı olduğunu açıkça kanıtlamamışlardır. Öyleyse soru şöyle devam ediyor: erkeklik hormonu seviyeleri doğal olarak daha düşük erkeklerin mi evli olma olasılığı  daha yüksektir?  Yoksa testosteronu öldüren evlilik midir?

Danimarka çalışması
Danimarkalı araştırmacılar, evliliğin testosteronu öldürüp öldürmediğini öğrenmeye ilgi duydular, bu nedenle Kopenhag Üniversitesinde 10 yıllık bir çalışma yaptılar. Bu amaçla, 10 yıl boyunca iki kez 1.113 erkeğin kanından hormon örnekleri aldılar. Çalışmaya başladığında katılımcılar 30 ile 60 yaş arasındaydı.

Araştırmacılar her katılımcıdan iki örnek aldı ve hormon seviyelerinde herhangi bir değişiklik olup olmadıklarını karşılaştırdılar. Değişikliklerin – eğer varsa – katılımcıların medeni durumuyla ilgili olup olmadığını merak ettiler.

Sonuçlar
İlginçtir ki, sonuçlar her iki erkek grubunun da ( evli ve evli olmayan ) testosteron seviyelerinde bir düşüş yaşadığını göstermiştir. Ancak bu fark, bu düşüşün iki grupta ne ölçüde gerçekleştiğidir.

Yani, sonuçlar 10 yıl boyunca evlenen erkeklerin olumsuz bir değişim yaşadığını göstermiştir. Evli erkekler, erkeklik hormonu seviyelerinde en büyük düşüşü yaşayan gruptaydı. Buna karşılık evli olmayan erkeklerde testosteron düzeyleri daha az düşmüştü. [1]

Şaşırtıcı gibi görünse de, bu çalışmanın sonuçlarının mantıklı bir açıklaması olabilir. Yani, erkeklik hormonu seviyesindeki artışın, uzun süreli cinsel yoksunluğun doğrudan bir sonucu olabilir [2] Şimdi, bilim adamları evli erkeklerin evlenmemiş erkeklerden daha fazla cinsel ilişkide bulunduklarını iddia ediyorlar. [3] Bu, evli grubun testosteron seviyesindeki dik düşüş için bir açıklama olabilir. .

Monogami – testosteron tuzağı

Bu konu üzerinde durduğumuzda yaptığımız bir hata, sadece evliliğe odaklanmamızdır . Peki ya evli olmayan ama ilişkisi olan erkekler? Sadece ilişkide olmak erkeklik hormonu seviyesini herhangi bir şekilde etkileyebilir mi?

Harvard İşletme Okulu çalışması

Yapabileceğine dair göstergeler var. Şüphelerini teyit etmek için, araştırmacılar Harvard ‘dan 122 erkek öğrenciden bir anket yapmasını ve tükürük örneği vermesini istedi.

Araştırmacılar, testosteron seviyelerini katılımcıların örneklerinden ve cevaplarından analiz ettikten sonra ilginç bir şey buldular. Bekar erkeklerle karşılaştırıldığında, romantik ilişkide olan erkeklerin testosteron düzeyleri düşüktü. Dahası, buldukları fark% 21 oranındaydı. Bununla birlikte, daha da ilginç olanı, evli erkekler ile romantik bir ilişki içinde olan kişiler arasında hormon düzeylerinde bir fark olmamasıydı. [4]

Şimdi, bu çalışmadaki katılımcı sayısının az olduğunu hatırlamak önemlidir.

ABD ve Avrupa’daki birçok şehirde boşanma oranının% 60’ın üzerinde olduğunu biliyor muydunuz? Bu çok şaşırtıcı görünmüyor, değil mi? Fakat evli çiftlerin% 77’sinin aldatma ile uğraştığını ancak hiç boşanmadığını biliyor musunuz? Bunun neden olduğunu hiç merak ettiniz mi? [5]

Bunun nedeni,% 77’nin anladığı – uzun süreli cinsel monogaminin, doğal olarak insana doğal gelen bir şey olmamasıdır.

Bir erkeğin testosteron seviyelerinin sadece evlendiğinde değil, bebeği olduğunda da düştüğüne dair kanıt vardır. Dahası, bu özel durumun % 30 düşüşe neden olduğu görülüyor. [6]

Öyleyse evli erkeklerde testosteron seviyesini ne yükseltir? Oldukça basit – diğer kadınlar.

Güzel bir genç kadınla 20 dakikalık rahat bir konuşmanın% 14’lük bir artışa neden olabileceğini gösteren klinik araştırmalar var. Hatta bazı araştırmalar, genç kadınlarla çapkınlık yapan erkeklerin sadece bir testosteron artışını tecrübe etmekle kalmayıp, eşleri için arzularını yeniden keşfetiklerini de gösteriyor. Basitçe çekici bir kadının varlığı bile agresif dominant erkeklerde testosteronu arttırır. [7]

Öyleyse, romantik bir ilişki içinde olmak ve evlilik testosteronu öldürüyorsa ne yapmalısınız? Hayır, karını ya da kız arkadaşını aldatma. Doğal testosteron seviyenizi artırmak için elinizden gelen her şeyi yapın ve eğer bekarsanız, tek partnerden uzak durun. Amacınıza odaklanın, birçok kız arkadaşı edinin ve eğlenin.

KAYNAKLAR
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306453016310538
2. https://www.reuniting.info/download/pdf/01_Endocrine_Response.pdf
3. https: //www.ncbi pubMed .nlm.nih.gov / / 21029386
4.https://www.academia.edu/1478211/Men_in_committed_romantic_relationships_have_lower_testosterone_than_single_men
5. https://www.huffpost.com/entry/is-the-us-divorce-rate-go_b_4908201 ? guccounter = 1
6. https://www.amazon.com/Sex-Dawn-Stray-Modern-Relationships/dp/1491512407
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18675269

Write A Comment