Son zamanlarda probiyotik takviyeleri oldukça popüler fakat bu popüler ürünleri kullanmaya başlamadan önce bir problem yaşamamak için bu makaleyi sonuna kadar okumanı tavsiye ederim. Kanıtlar probiyotiklerin sağlığınız için yararlı olabileceğini düşündürse de uzmana danışmadan uygun olmayan probiyotiklerin kullanımı ciddi yan etkilere de neden olabilir.

Son birkaç yıldaki araştırmalardaki ilginç gelişmelerden biri, bağırsakların bağışıklık sistemini çok fazla etkilediğinin ortaya çıkmasıdır.

Bağırsaklarımız sağlıklıysa, o zaman sağlıklıyız.

İyi bağırsak bakterileri daha düşük iç inflamasyon anlamına gelir.

Ve bu da diyabet, demans ve kalp hastalığı gibi hastalıklarda daha düşük risk anlamına gelir.

Bu iyi bağırsak bakterilerinin bağışıklık sistemlerimizi güçlendirdiğini ve daha iyi zihinsel sağlığa sahip olmamıza yardımcı olduğunu gösteren bir sürü kanıt var.

“Artan kanıtlar , bağırsakta yaşayan birçok yararlı bakteri ile bağışıklık sistemi arasında yakın bir bağlantı olduğunu gösteriyor .”

Ama bu iyi bakteri karışımını elde etmenin yolu muhtemelen tezgah üstü probiyotik almak değildir.Bunlar bağırsak dengesini bozarlar.

Sağlıklı bir bağırsak için probiyotik almayın

Ne yazık ki, insanlar sağlıklı bir bağırsağın ne kadar güçlü olduğunu gördüğünde, bağırsak florasını daha iyi hale getirmeye yardımcı olması gereken ürünleri almaya başlarlar: probiyotikler.

Yapma!

Probiyotik almanın yarardan çok zarar verdiğini gösteren çok sayıda çalışma var.

Ancak bugün, probiyotikler büyük bir hevesle bilinçsizce satın alınmakta.

Araştırmacılar yaygın probiyotikler ile çok ciddi hastalık arasında bir bağlantı buldular. Probiyotik takviyelerindeki sorun, mide ve ince bağırsağın steril olması gerektiğidir. Sadece kolon (kalın bağırsak) içinde mikroplar olmalıdır.

Ancak probiyotikler mideye ve ince bağırsağa bakteri ve mikropları sokarlar yani ait olmadıkları yerlere.

Probiyotikler, SIBO (ince bağırsakta aşırı bakteriyel büyüme) ile başlayarak bir dizi sağlık sorununa neden olur…

Bunlar ciddi şeyler ve bu tarz bigileri ana akım medyada okuyamazsınız.

Onlar size yüksek fiyatlı probiyotikler, kombucha, fermente kimchi, vb. satmak için fırsat kollarlar.

Bunların yerine önerdiğim, olgun meyveleri diyetinize eklemektir.

Meyveler, sağlıklı bir bağırsak geliştirmenize yardımcı olmak için harikadır … Ve mide ve ince bağırsakta fazla bakteri beslemezler.

Sonuçta, bağırsağınız sağlığınızın merkezinde yer alıyor.

Hastalıkla savaşmanıza yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar.

İşte probiyotiklerin ne kadar zararlı olabileceğine diğer bir örnek:

Augusta Üniversitesinden bir ekip tarafından yönetilen yeni bir çalışmada, araştırmacılar probiyotik kullanımının, ince bağırsakta bakteriyel aşırı büyümeyle ve beyin sisiyle bağlantılı olabileceğini buldular. Çalışmada, gaz ve şişkinlik hissi yaşamanın yanı sıra konsantre olma zorluğu bildiren hastaların, ince bağırsaklarında büyük bakteri kolonileri barındırdıkları, bakteriyel fermantasyonla yüksek seviyelerde D-laktik asit ürettikleri bulundu. D-laktik asit  geçici olarak beyin hücreleri için toksiktir ve insanların bilişine, düşünme yeteneğine müdahale edebilir.

Şu anda bildiğimiz şey, probiyotik bakterilerin parçalanma konusunda eşsiz bir kapasiteye sahip olduğudur şeker ve D-laktik asit üretirler. Bu nedenle, ince bağırsağınızı yanlışlıkla probiyotik bakterilerle kolonize ederseniz, potansiyel olarak laktik asidoz ve beyin sisi oluşması için zemin hazırlamış olursunuz.

Çalışmada, araştırmacılar bazı hastaların kanlarında normal D-laktik asit miktarının iki ila üç katına sahip olduğunu ve yemekten sonra saatlerce sürebilen beyin sisine neden olduğunu gördüler.

Tabii ki, tüm insanlar probiyotik aldığında aynı semptomları yaşamaz ve tüm probiyotikler de aynı değildir.

Ancak Rao, kendisinin ve ekibinin üç yıl boyunca klinik olarak gözlemlediği hastaların deneyimlerinin, kimsenin tıbbi tavsiye almadan raslantısal veya gelişigüzel probiyotik almaması gerektiğini gösterdiğini söylüyor.

“Probiyotikler gıda takviyesi gibi değil bir ilaç gibi kullanılmalıdır.” diyor .

Araştırmacılar daha önce probiyotiklerin, ince bağırsağın düzgün çalışmadığı kısa bağırsaklı insanlarda sağlık sorunlarına yol açabileceğini bulmuşlardı ancak yeni bulgular sağlıklı insanların da bakteri kolonileri gelişmeye başlarsa beyin sisine ve şişkinliğe neden olabileceğini gösteriyor.

İyi haber ise semptomların çoğu zaman kalıcı olmadığıdır.

Beyin sisi ve şişkinlik yaşayan hastalar tedavi oldu – antibiyotik alarak, probiyotiklerden vazgeçerek ve yoğurt gibi doğal olarak onları içeren gıdalardan uzak durarak –  ve çoğu semptom hafifledi.

Hastaların yaklaşık % 70’i önemli iyileşme bildirmiş,% 85’i beyin sisinin kaybolduğunu ve şişkinlik yaşayanların da iyileşme gösterdiği belirtildi.

Aynı bilişsel veya şişkinlik sorunlarından herhangi birini yaşıyorsanız, gerçekten bir doktora görünmelisiniz – ancak düzenli olarak probiyotik alıyorsanız veya çok fazla yoğurt yiyorsanız bu duruma bilmeden katkıda bulunmuş olabilirsiniz.

Başka ne gibi yan etkiler olabilir bakalım:

Bazı durumlarda, probiyotikler bağırsak kanser tedavilerinin çalışmamasına neden olabilir.

Bir çalışmada probiyotikler immünoterapi kanser tedavisinin etkinliğini bloke etti.

Bu çalışmada, probiyotiklerin aslında kanser için en yeni tedavilere karşı çalıştığını gösterdiler.

“Yeni araştırmalara göre probiyotikler , kanser hastalarının hastalığın en ileri tedavisi olan immünoterapiye yanıtını engelleyebilir.”

Ayrıca, melanom hastaları probiyotik diyet takviyeleri alırken bu tedavi ile % 70 daha düşük başarı oranına sahipti .

“Eski Facebook başkanı ve Napster kurucu ortağı Sean Parker tarafından kurulan araştırma grubunun yeni araştırmasına göre, probiyotik diyet takviyeleri alan Melanoma hastalarının hayat kurtarıcı tedaviye cevap verme olasılığı% 70 daha az.”

Bu şaşırtıcı ve kesinlikle korkunç.

Bazı araştırmacılar ise laktik asit üreten bakterileri Lupus, Romatoid artrit ve hatta MS gibi hastalık koşullarına bağladı.Çünkü bakteriyel laktik asit stres altında oluşturduğumuz tipten çok daha toksiktir.

Kendi dokularımız çoğunlukla L-laktat üretir az miktarda D-laktat üretebilirler ancak diyabet hastaları tarafından daha büyük miktarlarda üretebilir ve birçok toksik etkiye sahiptir.

 

İyi bağırsak sağlığına ulaşmanın daha iyi bir yolu vardır.

Önerdiğim şey, insanların diyetlerinde daha fazla meyveye yer vermesi.

Olgun mevsim meyveleri en iyisidir. Ancak bu mevcut değilse, pişmiş dondurulmuş meyve de oldukça iyi çalışır.

Biliyorum, şu anda etrafta meyve yememeniz gerektiğini söyleyenler var, çünkü şekeri yüksek.

Ancak meyve, diyetinizde yiyebileceğiniz en koruyucu şeylerden biridir.Ayrıca meyvelerin çoğu testosteron dostudur.

Bağırsaklarınızı sağlıklı tutmak için inanılmaz derecede iyi bir iş çıkarır ve yeterli meyve tüketimi uzun yaşamla da güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

 

Kaynaklar:

https://doi.org/10.1038/s41424-018-0030-7

https://www.businessinsider.com/probiotics-arent-food-supplements-could-have-harmful-risks-2018-8

https://www.nature.com/articles/s41424-018-0030-7

https://jagwire.augusta.edu/archives/55393

http://www.augusta.edu/mcg?ref=media

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180806095213.htm

Write A Comment