Yeni Araştırmalar, Daha Yüksek Testosteron Seviyelerinin Telomer Boyunu Koruyabileceğini ve Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatabileceğini Gösteriyor.

Telomerler;kromozomlarınızın uçlarını koruyarak, onları “yıpranmadan” koruyarak hücrelerin doğru bir şekilde çoğaltılmasını sağlar. Daha kısa telomerler yaşlanma ve diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve kanser gibi daha yüksek oranda kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.Daha kısa telomer biyolojik yaşlanmayı ifade eder.

Telomer uzunlukları genetik ve çevresel faktörlere bağlı değişiklik gösterebilir. Bireyin anne karnındaki gelişim sürecinde telomer uzunluğu yaklaşık %30 kısalır. Çünkü bu süreçte çok fazla hücre bölünmesi gerçekleşir. Telomerleri yavaş kısalan insanlar yaşıtlarına göre daha genç görünürler. Telomerlerin kısalmasından en fazla etkilenenler saç ve cilt hücreleridir. Çünkü yenilenmeye yani telomerlere daha çok ihtiyaç duyarlar. Yaşlandıkça telomer uzunluğu kısalır, telomer uzunluğu kısaldıkça yaşlanma hızlanır, vücutta yenilenme yavaşlar ve bir noktadan sonra yenilenme durur.

Yaşlanma adını verdiğimiz olayın biyolojik tanımı hücrelerin bozulması ve zamana karşı gelecek şekilde yenilenememeleridir. Çevresel faktörlerin içinde yer alan stres de telomer uzunluklarını olumsuz etkilemektedir.

Kronik stres insanları günden güne eriten eziyet verici bir stres türüdür. Kronik stres bedenleri, zihinleri ve yaşamları mahveder. Bu uzun süreli yıpranmalar insana büyük zararlar verir. Bu, yoksulluğun, sorunlu ailelerin, mutsuz evliliklerin ve istenmeyen işlerin stresidir. Finlandiya’da yaşayan 30-64 yaşları arasındaki 2911 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda iş stresinin telomer uzunluklarını olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.

Şiddetli iş stresi yaşayan bireylerin, iş stresi az olan ya da iş stresi yaşamayan bireylere göre yaşlanma süreçlerinin daha hızlı gerçekleştiği bulunmuştur. Yoğun iş stresi ile telomer uzunluğu arasındaki ilişki, medeni ve sosyoekonomik durum, sigara kullanımı, vücut kitle indeksi ve morbiditeler için ek ayarlamalar yapıldıktan sonra anlamlı bulunmuştur.

Telomeraz, telomerlerin korunmasına ve korunmasına yardımcı olur. Hem DHT hem de E2, telomeraz ekspresyonunu ve aktivitesini düzenler. Batı Avustralya Üniversitesindeki araştırmacıların yaptığı araştırmada erkeklerde düşük DHT ve E2 seviyeleri yaştan bağımsız olarak daha kısa telomer uzunluğu ile ilişkiliydi. 

Testosteron , birincil erkek cinsiyet hormonudur ve artan cinsel dayanıklılık, cinsel istek, kas ve kemik kütlesi, vücut kıllarının büyümesini destekleyen, depresyonla savaşan, ereksiyonları iyileştiren ve kalbinizi güçlendiren bir anabolik steroiddir. Testosteron ayrıca, telomerleri koruyan ve koruyan telomerazı düzenleyen DHT ve östradiol’e de dönüştürülür.

Bu araştırma, erkeklerde daha yüksek testosteron seviyelerinin telomerleri koruyabileceğini ve yaşlanma sürecini yavaşlatacağını düşündürmektedir. En kısa telomerlere sahip 60 yaşın üzerindeki bireyler; diyabet, kardiyovasküler hastalık, kanser ve alzheimer hastalığı gibi kronik hastalıklara sahiptir. Bir araştırma, en kısa telomerlere sahip kişilerin üç yıl içinde daha uzun telomerli insanlara göre ölme ihtimalinin %23 daha fazla olduğunu buldu.

40 ila 50 yaş arasındaki yaklaşık 25 milyon erkeğin, 50 ila 70 yaş arasındaki tüm erkeklerin yarısının düşük testosteron seviyesine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Düşük testosteron seviyeleri şunlara da neden olabilir:

Cinsel işlev bozukluğu
Düşük enerji
Kas ve kemik kaybı
Saç kaybı
Azalmış meni
Uykuya dalmada zorluk
Motivasyon düşüklüğü

Bu bilgilerden yola çıkarak insanın sevdiği işi yapması, huzurlu bir aile hayatına sahip olması, testosteron seviyelerini yüksek tutması,maddi açıdan kaygı duymaması sağlığına ve yaşlanma sürecine olumlu etki etmektedir diyebiliriz.

Yazar: Utku Şahin

Kaynaklar:

https://www.dbe.com.tr/Yetiskinveaile/tr/psikoloji-konulari/farkli-stres-bicimleri/

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0040186#pone.0040186-Ahola1

http://www.news.uwa.edu.au/

Write A Comment