Genelde testosteron artırmak isteyenlere standart öneriler verilir yumurta ye,protein al,ağırlık kaldır vs. fakat gözden kaçan bir durum var bu önerilerin hepsi sağlıklı bir bağırsağa sahip bireylerde işe yarar bağırsak astarı geçirgenleşmiş biri yumurtadan fayda yerine zarar görebilir veya stresli bir birey yoğun antrenman sırasında bağırsağına ciddi hasarlar verebilir bunlar genelde konuşulmayan konulardır.Hipokrat’ın dediği gibi tüm hastalıklar bağırsakta başlar, eğer doğal olarak yüksek testosteron seviyelerini hedefleyen bir erkekseniz -ki öylesiniz çünkü bu blogdasınız- bağırsak sağlığını düzeltmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.Şimdi gelelim bağırsaklarımıza neyin zarar verdiğine…

Zonulin, tuhaf bir şekilde tartışıldığını görmediğim bir proteindir, ancak bağırsak iltihabının en önemli belirleyicilerinden biridir.Fazla zonulin bağırsak zarındaki hücreler arasında sıkı bağlantı noktalarını açarak çoğu insanın “sızdıran bağırsak” olarak bildiği şeyi yaratır.

Sıkı bağlantılar açıldığında, gluten veya kazein gibi proteinlerin, gıda katkı maddelerinin ve daha büyük moleküllerin kan dolaşımına girmesine izin verilmiş olur.

Bu durum, antijen trafiğini artırarak, zamanla sağlık hasarına neden olan TNF-a gibi iltihaplanma yollarını etkinleştiren bir bağışıklık tepkisine neden olur.

Şimdiye kadar bilinen ve zonulini artıran en büyük faktörler tahıllardır, çoğu tahıl, zonulin kaskadını etkinleştiren en az bir protein içerir.Buğdayda gliadin ve gluten, çavdarda secalin ve mısırda zein bazı örneklerdir.

Bağırsaktaki zararlı bakteri / mantarlar da zonülini artırabilir.

Çoğu tohum / baklagil / tahıl aynı zamanda bu büyük protein yapılarını sindirilmemiş bırakan protein sindirim enzim inhibitörlerine sahiptir.

Bu, antijen trafiğini ve iltihaplanmayı daha da artırır, iltihabın artması testosteron seviyelerinizi de düşürecektir bu nedenle bu tahıllardan kaçınmak bağırsak sağlığını sıfırlamak için gereklidir.

Kandaki aşırı zonulin seviyeleri obezite, tip 1 ve 2 diyabet, otizm, MS, IBS, çölyak hastalığı, PCOS ve daha birçok durumda ölçülmüştür.

Artan zonulin aynı zamanda birçok çalışmada insülin direnci ile ilişkilidir, bu nedenle işlenmiş karbonhidratlar muhtemelen onu da arttırır.

Tarımda kullanılan ilaçlar olan Glifosat veya Round-up’ın da bağırsaktaki sıkı bağlantılara zarar verdiği gözlemlendi.

Birçok kişi için bu etki, pek çok gıdada bulunan eser miktarlarda bile meydana gelebilir; bu özellikle GDO’lu tahılları, buğdayı ve en çok pestisit içeren yiyecekleri içerir.

Potansiyel olarak aşırı zonülini inhibe ettiği ve / veya sıkı bağlantıları onardığı gösterilen çeşitli maddeler vardır.

Bunlar arasında en iyi bilinen bağırsak sağlığı takviyeleri: l-glutamin, quercetin, shilajit,hatmi kökü, Bifidobacteria türleri, D vitamini ve lif benzeri dirençli nişastalar,sindirim enzimleri (her öğünün başlangıcında bir ila iki kapsül) bunlar, yiyeceklerin tamamen sindirilmesini sağlayarak, kısmen sindirilmiş yiyecek parçacıklarının ve proteinlerin bağırsak duvarınıza zarar verme olasılığını azaltır.

Bunların hiçbiri bireysel olarak iyi sonuç vermez, ancak mümkün olduğunca enflamatuar faktörlerden yoksun bir diyet gerektirirler.

Zonulin fazlalığıyla ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, sıfırlamak için tohumları, tahılları, bakliyatları ve işlenmiş karbonhidratları / şekeri en az 3-6 ay boyunca kesin.Organik beslenin.Musluk suyu, alkol, sigara, böcek ilaçları, NSAID ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotiklerde bulunan potansiyel “toksinlere” maruz kalmaktan kaçının.

Ayrıca Uzak Durmanız Gerekenler

Lektinler :Bunlar sadece tahıllarda değil, birçok gıdada bulunur ve daha küçük miktarlarda tüketildiğinde vücudunuz normalde bunlarla iyi geçinir. Ancak büyük miktarlarda lektin içeren yiyecekler daha sorunludur. Sızdıran bağırsağa neden olan bazı lektin ve yiyecekler arasında buğday, pirinç, kavuzlu buğday ve soya bulunur.

Geleneksel inek sütü : Bu, sızdıran bağırsaklara neden olabilecek başka bir besindir. Bağırsağınıza zarar veren süt ürünü, A1 kazein proteinidir. Ayrıca pastörizasyon işlemi hayati enzimleri yok ederek laktoz gibi şekerlerin sindirimini çok zorlaştırır. Bu nedenle sadece çiğ süt ürünleri almanızı ve A2 inek, keçi, koyun veya manda sütü almanızı tavsiye ederim.

Kazein Proteini Makalemizi Okumak için Tıkla

Gluten içeren tahıllar : Bunlar, onları ne kadar iyi tolere ettiğine bağlı olarak bağırsak zarına zarar verebilir. Bağırsağınız sağlıklı hale geldiğinde, ara sıra yemek için fermente edilmiş ve filizlenmiş tahılları muhtemelen geri ekleyebilirsiniz.

Şeker: Rafine şeker, büyük miktarlarda yendiğinde sindirim sisteminize zarar verebilecek başka bir maddedir . Şeker; maya, kandida ve kötü bakterilerin büyümesini besleyebilir ve bu da bağırsaklarınıza daha fazla zarar verir. Kötü bakteriler aslında sağlıklı hücrelere zarar veren ve bağırsak duvarınızda bir delik açabilen ekzotoksinler adı verilen toksinler oluşturur.

Write A Comment