Bazı erkeklerin neden lüks marka düşkünlüğü veya gösterişe merakı olduğunu hiç düşündünüz mü? Bilim adamları nedenini keşfettiler: testosteron.

Araştırmacılar testosteron düzeyi yüksek olan erkeklerin, lüks statü sembolü olarak kabul edilen ürünleri daha fazla tercih ettiklerini söylüyorlar.

Yeni bir çalışma testosteronun, bir erkeğin durum sembolü olarak kabul edilen markaları tercih etmesi üzerinde ölçülebilir bir etkisi olduğunu gösteriyor. Örneğin, vücudunda testosteron düzeyi daha yüksek olan bir erkeğin daha ucuz bir kot yerine daha pahalı bir kotu tercih etmesi testosteron düzeyi düşük olan bir erkekten daha olasıdır.

Nature Communications dergisinde yer alan araştırmanın yazarlarından Colin Camerer, bu mantıklı çünkü testosteronun temel işlevlerinden biri hem statü arama hem de statü koruma davranışları oluşturmak.

Robert Kirby Davranışsal Ekonomi Profesörü ve T&C Chen Sosyal ve Karar Sinirbilimi Liderlik Merkezi Başkanı Camerer, “Hayvan krallığında, testosteron saldırganlığı teşvik ediyor ancak saldırganlık statüde” diyor. “Primat akrabalarımızda görülen birçok insan davranışı,yeniden düzenlenmiş davranışlardır. Yani, burada, fiziksel saldırganlığı, bir tür “tüketici” saldırganlığıyla değiştiriyoruz. ”

Caltech, Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu, Western Ontario Üniversitesi ve ZRT Laboratuvarı araştırmacıları tarafından yürütülen çalışma göze çarpan tüketim,denilen şeyin insanların sosyal statüsünü artırmak için bazı şeylere katlandığını söyleyen Camerer bu davranışın maliyetini, erkek tavus kuşunda bulunan ayrıntılı kuyruğun maliyetine ve ağırlığına benzetiyor.

Eğer dişileri çekmek zorunda kalmasa, tavus kuşu kuyruğu olmadan daha iyi olurdu. Tavus kuşunun avcılardan kaçması daha kolay olurdu ve eğer o kuyruğu taşımasa yiyecek bulması daha kolay olurdu. Biyolojide, bu pahalı sinyalleşme olarak bilinir. Bir erkek muhtemelen bir arabaya 300.000 dolar harcamasa bu onun için daha iyi olurdu ama o arabayı alarak insanlara elinden geldiğince zengin olduğunu gösteriyor.

Çalışmaya, yaşları 18 ila 55 arasında değişen 243 erkek gönüllü dahil edildi ve bunlar ciltlerinden emilecek bir doz testosteron jeli veya plasebo jeli olmak üzere rastgele seçildi ve uygulandı. Eve gönderildi ve dört saat sonra, kanlarındaki testosteron seviyelerinin zirveye yakın olduğu zamanlarda laboratuvara geri dönmeleri istendi. Döndükten sonra, farklı mal türlerine yönelik tercihlerini ölçmek için tasarlanmış görevlere katıldılar.

Araştırmacıların bu görev sırasında topladıkları veriler, testosteron dozu alan erkeklerin lüks markalar için plasebo alan erkeklerden daha güçlü bir tercihi olduğunu gösterdi.

İkinci görev, testosteronun yüksek kaliteli ürünler veya güç hissi uyandıran ürünler için artan bir istek gibi diğer potansiyel etkilerden lüks malların arzusu üzerindeki etkisini ayırmak için tasarlandı.

Görev, çalışma katılımcılarına araba, bir çift güneş gözlüğü veya kahve makinesi gibi tüketim malları için bir dizi reklam sundu. Katılımcılara, her bir öge için bir reklamın üç versiyonundan biri rastgele sunuldu ve reklamın her bir sürümü, ögenin kalitesini, lükslüğünü veya gücünü vurguladı. Reklamı inceledikten sonra, bu maddeye karşı tutumlarını 1-10 arasında derecelendirmeleri istendi.

Bu görevdeki veriler – ilk görevde olduğu gibi – testosteron dozu alan erkeklerin lüks ürünler için plasebo alan erkeklerden daha güçlü bir tercihi olduğunu gösterdi.

Kaynak: CalTech

Write A Comment