Hemen hemen hiç kimse pantotenik asit, yani B5 vitamini hakkında konuşmaz. Muhtemelen eksikliği nadirdir fakat birazdan bahsedeceğimiz birkaç faktörün bir araya gelmesiyle birlikte B5 vitamini eksikliği yaşayabilmeniz olasıdır.B5 vitamini eskikliği; huzursuzluk, uyku sorunları,iğne batma hissi,karıncalanma,mide kramplarına ve testosteron düşüklüğüne neden olabilir.

Japonya’daki Gifu Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini, testosteron üretiminde yer almaktadır. Hayvan çalışmalarında, bilim adamları vücutta yetersiz B5 vitamini olduğunda testosteron seviyelerinin azaldığını göstermektedir. B5 vitamini, hücrelerin besin maddelerini enerjiye dönüştürdüğü karmaşık bir reaksiyon olan sitrik asit döngüsünde (Krebs Döngüsü) yer alır. B5 vitamini ayrıca kolesterol, yağ asitleri ve asetilkolin biyosentezinde de rol oynar.

Mevcut Japon araştırmaları, çok fazla egzersiz, nispeten yüksek bir yağ ve düşük bir karbonhidrat kombinasyonunun,B5 vitamini yetersizliği olasılığını arttırdığını göstermektedir.

Araştırmacılar, sıçanlarda B5 vitamini (pantotenik asit) ihtiyacının, antrenman ve yüksek yağlı bir diyet kombinasyonu ile sinerjik olarak arttığını buldular. Sonuç olarak çok fazla egzersiz yapıyorsanız ve yüksek yağ içeren bir diyete sahipseniz B5 vitamini tüketiminizi artırmalısınız.Bu şekilde, B5 vitamini eksikliğinden ve onunla ilişkili semptomlardan kaçınabilirsiniz.

Bilim adamları, B5 vitamini eksikliğinin bir sonucu olarak testosteron seviyelerinde bir azalmanın meydana gelebileceğinden şüpheleniyor çünkü sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalarda B5 vitamini eksikliğinde sıçanlar testosteron düşüklüğü yaşadılar çünkü testislerdeki kolesterol biyosentezinin azaldığı görüldü.Testisler kolesterol yardımıyla testosteron ürettiğinden testosterondaki bu düşüş anlamlıdır.

B5 vitamininin en iyi besin kaynakları:karaciğer, böbrek, yürek, et, yumurta ve yeşil sebzelerdir.

B5 ve Sakatlıklar

80’lerde B5 vitamini dozlarının hasarlı cilt ve tendonların çok daha hızlı iyileşmesini sağladığını tespit eden bazı Fransız araştırmacılar vardır.
Bu, bilgi her yıl tendon sakatlığı yaşayan binlerce sporcu için büyük bir nimet olabilir. Öncüllerini test etmek için araştırmacılar
tavşanları üç gruba ayırdı:

•Standart yiyecek verilen bir grup
•Az miktrda B5 içeren gıda verilen bir grup
•Gıda artı ek B5 verilen bir grup

Daha sonra tavşanları ameliyat ettiler karnın deri ve tendon dokusuna kesiler atıldı. Takip eden günlerde, haftalarda ve aylarda, gıda artı B5 grubu önemli ölçüde daha hızlı iyileşme gösterdi. Aslında, 10. güne kadar, B5 grubunun skar dokusu diğer gruplara göre daha güçlüyken, tendonların iyileşmesi daha da etkileyiciydi.Ne yazık ki, araştırmacılar bunun neden olduğu biyokimyasal bir neden bulamadılar. Yine de tendon iyileşmesi ilgi çekicidir.

Araştırma Çıkarımları

• Kayda değer oranda yağ ve karbonhidrat içeren “normal” bir diyet yiyorsanız, muhtemelen B5 takviyesine ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, vejetaryenler diyetlerinde yeterli kolesterol alamadıkları için takviye almayı düşünebilirler.

• Karbonhidratlarınızı kısıtlarken çok çalışıyorsanız (ve muhtemelen onları daha fazla miktarda yağla değiştiriyorsanız), bir B5 takviyesi almayı düşünmelisiniz. Bir günlük tablet veya 500 mg kapsül muhtemelen testosteronunuzu yeterince yüksek tutacaktır.

• Spor salonunda tendon sakatlığı geçirdiyseniz veya cildin hasar gördüğü bir ameliyattan sonra iyileşme sürecindeyseniz , iyileşmeyi hızlandırmak için günde 1 gram B5 vitamini almayı düşünebilirsiniz.

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19959891

Write A Comment